A válság ellen: Kurzarbeit

Május elejéig 5400 cég nyújtott be igénylést 72 ezer munkavállalóra vonatkozóan az állami bértámogatási programban. A legérintettebb ágazatok a feldolgozóipar, a turizmus, valamint a kereskedelem és a szállítás.

Számos feltétel módosult a korábban meghirdetett kormányzati bértámogatási rendszerben április végén. Többek között akár 2 órára csökkentett munkaidő esetén és távmunkára is igénybe vehető a 70 százalékos támogatás. Enyhítettek a képzéssel kapcsolatos követelményeken is. A lehetőség még nyitva áll, így érdemes áttekinteni nagy vonalakban kik és milyen mértékben élhetnek a lehetőséggel.

A támogatást a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény („Mt.) hatálya alá tartozó munkáltatók vehetik igénybe. A rendelet kizárja a támogatás igényléséből az alapítványokat, egyesületeket, a közhasznú szervezeteke. A támogatást a munkáltató és a munkavállaló közösen kell, kérelmezze. Akkor nyújtható, ha:a munkáltató legalább hat hónapja létesült,és az érintett munkavállaló legalább 2020. március 11-e óta a munkáltatóval munkaviszonyban áll.  Feltétel az is, hogy nem tölti a felmondási idejét, valamint, hogy a munkáltató az érintett munkavállalót csökkentett munkaidőben foglalkoztatja a létszámcsökkentés megelőzése érdekében (tehát a munkaviszony megszüntetése helyett). Fontos, hogy a munkáltató ne álljon csőd-, felszámolási eljárás vagy végelszámolás alatt; és a munkáltató be kell, mutassa, hogy a csökkentett munkaidőben történő foglalkoztatás gazdasági indoka a veszélyhelyzettel közvetlen és szoros összefüggésben áll.

A támogatás nyújtásának feltétele, hogy a munkáltató a munkavállalóval megállapodjon egy csökkentett munkaidőben. A csökkentett munkaidő – a legfeljebb háromhavi támogatási időszak átlagában – a korábbi munkaidő 25%-át elérő, de 85%-át meg nem haladó részmunkaidő lehet. Ezen a sávon belül bármilyen százalékos mértékben meghatározható a csökkentett munkaidő mértéke.

Ha a csökkentett munkaidő a módosítás előtti munkaidő felét meghaladja, akkor két kötöttség lép életbe. A munkáltató és a munkavállaló a csökkentett munkaidőn túl ún. egyéni fejlesztési időben, kell, megállapodjon, amely a kieső munkaidő harminc százaléka. Ezesetben a munkáltató köteles fenntartani a munkavállaló módosítás előtti alapbérének megfelelő juttatást is mindaddig, amíg a támogatást az állam biztosítja.

Ha a csökkentett munkaidő a módosítás előtti munkaidő felét nem haladja meg, tehát az eredeti munkaidő 50%-ban vagy nagyobb mértékben csökken, akkor a munkavállaló és a munkáltató az egyéni fejlesztési időben csak megállapodhatnak, ez nem kötelező. Fontos szabály az is, hogy ebben az esetben a támogatás időtartama alatt nem kell elérnie a munkabérnek a támogatással együtt a munkavállaló alapbérét. 

támogatás mértéke a veszélyhelyzet kihirdetési napja (2020.03.11.) szerinti alapbér személyi jövedelemadóval és egyéni járulékkal csökkentett összegének a kieső munkaidővel arányos részének 70%-a.

A jogszabály a támogatás számításhoz alapbér maximumot határoz meg (a kötelező legkisebb nettó munkabér kétszerese), ennek megfelelően a támogatás maximális mértéke – 75%-os munkaidő-csökkentés esetén – legfeljebb havi 112 418 forint, 50%-os munkaidő-csökkentés esetén pedig legfeljebb közel 75 ezer forint lehet.

Forrás: pwc.com

Hirdetés átugrása →