Átlagosan 4,1 milliárd a magyar “felső tízezer” vagyona

Befektetési alapkezelőt vásárolt és Közép-Európában egyedülálló családi vagyonkezelést indít a hazai tulajdonú APELSO csoport.

Mintegy 660 millió forint befektetés, közel egymilliárdnyi ingatlan, ennek dupláját érő vállalkozás és közel ötszáz millió forintnyi pénz külföldön - így néz ki egy "átlagos" felső tízezerhez tartozó család ma Magyarországon. Ők birtokolják a magyar lakosság teljes, örökölhető vagyon tömegének mintegy 15 százalékát, ennek a családonként átlagosan mintegy 4,1 milliárd forintos összvagyonnak közel a felét (48 százalékát) teszi ki a cégtulajdon és 24 százalékát a magántulajdonú ingatlan. További 16 százalékát itthon, 12 százalékát pedig külföldön kezelik. Az elmúlt három év kihívásai – így elsősorban a recesszió, a háborús konfliktusok, az energiaválság és a dráguló finanszírozás – ellenére a legvagyonosabb családok mintegy 40 százalékkal gazdagodtak. Nemzetgazdaságilag is jelentős szegmensről van szó, amely ma több súlyos problémával is küzd, amit a hazai pénzügyi rendszer nem tud megfelelő komplexitással kezelni.  Egyre égetőbb kérdés a hazai családi tulajdonú közép- és nagyvállalkozásoknál a generációváltás, másrészt a felső tízezer megtakarításait a fejlett piacokhoz képest túlzottan alacsony kockázatvállalás jellemzi.  “Emiatt az elmúlt öt évben a tízezer legvagyonosabb család átlagosan 150 millió forint hozamtól esett el “ - hangzott el a családi vagyonkezeléssel foglalkozó hazai wealth management szolgáltató, az APELSO csoport mai sajtótájékoztatóján, ahol Magyarországon elsőként jelentették be családi vagyonkezelő elindítását.

A felső tízezer birtokolja a hazai cégérték 50 százalékát

A felső tízezer család döntően családi vállalkozásból szerezte a vagyonát: ez a szegmens birtokolja a hazai cégérték 50 százalékát. Mivel Magyarországon mintegy kétezer családi tulajdonú közép- és nagyvállalkozás többségi tulajdonosa múlt el 55 éves, néhány éven belül nemzetgazdasági szempontból is égető kérdéssé válik a generációváltás. Ezek a cégek ugyanis összesen mintegy 120 ezer főt foglalkoztatnak, és együttesen 6.381 milliárd forintos nettó árbevételt és 751 milliárd forintos adózott eredményt produkálnak - mondta el a sajtótájékoztatón Kállay András, az APELSO csoport bizalmi vagyonkezeléssel foglalkozó cége, az APELSO Trust Zrt. partnere. A főbb kockázatokat e cégek szempontjából jellemzően a cégvezető, tulajdonos hirtelen halála, a családi vagyon szétaprózódásának veszélye és a likvidítási zavarok jelentik - tette hozzá Kállay András.

A leggazdagabbak sem elég bátrak – családonként átlagosan 150 millió forint hozam maradt el

A legvagyonosabb családok számára a másik fő kihívást a likvid befektetések esetében látható – a fejlett piacokhoz képest túlságosan alacsony – kockázatvállalás jelenti. A hazai felső tízezer likvid befektetéseit megvizsgálva szembetűnő a kockázatosabb, elsősorban alternatív eszközök meglepően alacsony szintje: míg itthon ezek aránya az összes befektetés csupán mintegy 6 százalékát teszi ki, addig például az Egyesült Államokban az 52 százalékot is elérik - mutat rá az APELSO Trust Zrt. partnere. Az alacsony kockázatvállalást jelentős részben különböző eszközosztályok (például a kockázati tőke vagy a fejlesztő ingatlanalapok) hiánya okozza itthon, ami diverzifikációs problémához vezet, és összességében jelentősen csökkenheti az elérhető reálhozam nagyságát. Emiatt az APELSO számításai szerint egy-egy család az elmúlt öt évben összesen mintegy 150 millió forinttal kevesebb hozamot érhetett el likvid befektetésein, ami az összes családra vetítve hozzávetőlegesen 1500 milliárd forintot jelent öt év alatt - emelte ki a sajtótájékoztatón Kállay András.

A családi vagyonkezelés jelentheti a megoldást

„A legvagyonosabb tízezer hazai családot érintő kihívások megoldására hívtuk életre Magyarország első, angolszász mintára épülő wealth management szolgáltatóját. Az APELSO a családoknak szóló vagyonkezelési szolgáltatások mindhárom pillérét kínálja, így vagyontervezést, befektetéskezelést és utódlástervezést illetve az ezekhez kapcsolódó vagyonkezelési, jogi, adózási és könyvelési megoldásokat is”- mondta el a sajtótájékoztatón dr. Antall György, az APELSO Trust alapító partnere. Így lehetővé válik a családi vagyonok komplex, minden vagyonelemre kiterjedő nyilvántartása és kockázatkezelése, és ezzel a szegmenst sújtó problémák és kihívások komplex menedzselése is. Ezt célozza a hazai független intézményi vagyonkezelési piac egyik legnagyobb szereplője, a Dialóg Alapkezelő megvásárlása, amely mostantól APELSO Capital néven bővíti a cégcsoport szolgáltatási palettáját.  „Az APELSO transzparens árazási politikával és a befektetési szolgáltatóktól független, nyitott architektúrára építve tervezi a jelenlegi, 250 milliárd forintos kezelt vagyont öt éven belül 400 milliárd forintra növelni” - tette hozzá.

Az APELSO csoport tagjai az APELSO CAPITAL Zrt. (korábban Dialóg Alapkezelő – befektetési alapkezelő, befektetési tanácsadás és portfoliókezelés), az APELSO TRUST Zrt. (bizalmi vagyonkezelő), az Antall és Illés Ügyvédi Társulás (jogi szolgáltatások), az APELSO Accounting Services Kft. (könyvelés, adószakértés) valamint az APELSO Consulting Kft. (vagyonstrukturálás, tanácsadás) társaságok.

Hirdetés átugrása →