A tetőterek nagy lehetőséget rejtenek magukban, hiszen az építési telkek kínálata szűkült, és az elmúlt öt évben a telekárak is megduplázódtak a fővárosban. A megyeszékhelyeken 2015-höz képest pedig 40 százalékkal drágultak a beépíthető telkek. Most a tetőtéri lakások még vonzóbbak, hiszen januártól a CSOK teljes összegét fel lehet használni többgenerációs családi házak kialakítására.
Újabb, a lakáspiacon eddig marginális szerepet játszó területet kerül be az állami lakásprogramba. A legújabb kormányzati terv szerint a tetőtér-beépítéssel készült új lakások kapnának állami támogatást. A gyermekes családok a CSOK teljes összegét erre a célra fordíthatják, ami lakásonként maximum 10 millió forintot jelent.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta, hogy a KSH adatai szerint a 2005 és 2015 között a lakás- és családiház-átalakítások elenyésző, kevesebb mint 1 százalékát adták a tetőtér-beépítések, és jellemzően családi házaknál fordultak elő. A most bejelentett intézkedések középpontjában is a családi házak többgenerációs bővítése áll.
“A tetőtéri lakások piacán vannak lehetőségek, ugyanis a legfelkapottabb településeken az utóbbi években jelentősen csökkent a társasház-építésre, lakás- és családiház-építésre alkalmas telkek száma. Az eladásra kínált telkek átlagos négyzetméterára az elmúlt 5 évben a fővárosban több mint duplájára emelkedett, és a megyeszékhelyeken is 40 százalékos drágulás történt. A kihasználatlan, illetve felújításra szoruló tetőterekben még van lehetőség újabb lakások kialakítására, az új programmal ez a szegmens kaphat lendületet.” - fogalmazott a szakember. Idén októberben nem ez az első bejelentés, ami használt ingatlanokra vonatkozik. Januártól ugyanis az állam 50 százalékos, maximum 3 millió forintos támogatást ad a gyermekes családok lakásfelújítási kiadásaira.
Az ingatlan.com adatai szerint a budapesti tetőtéri lakások medián négyzetméterára október végén 771 ezer forint volt a kínálati piacon. A megyei jogú városokban 427 ezer forintért kínálták ezeket négyzetméterenként a tulajdonosok, a kisebb vidéki városokban pedig 465 ezer forintért. A beépíthető tetőtérrel rendelkező fővárosi családi, valamint iker- és sorházak esetében az átlagos négyzetméterár 580 ezer forintot tett ki a kínálati piacon. A megyei jogú városokban 360 ezer forintos árszint a jellemző. A kisebb vidéki városokban ugyanezeket 354 ezer forintért hirdették a tulajdonosok. A községekben lévő tetőtér-beépítésre alkalmas házak pedig 254 ezer forintos négyzetméteráron kerültek a piacra.
Egy lakáskorszerűsítés, -bővítés, ezen belül, akár egy tetőtér-beépítés, jelentős kiadással járhat, de a bankok palettáján régóta elérhetőek a szóban forgó lakásberuházásokhoz felvehető lakáshitelek. A money.hu hitelkalkulátora szerint a bővítésre felvehető 5 és 10 millió forintos, végig fix törlesztőrészletű 20 éves futamidejű lakáscélú hitelek közül a legkedvezőbbek havi részlete az alacsonyabb hitelösszeg esetében 31-33 ezer, a nagyobb hitelnél pedig 64-65 ezer forint. Amennyiben életbe lép a most bejelentett tetőtér-építési támogatásra vonatkozó program, akkor az érintettek még ennél is kisebb ráfordítással tudják megvalósítani a tetőterek beépítését.