Budapesti ingatlanpiac: hiába várták a vásárlók elmaradt a jelentős árcsökkenés

Csökkentek az ingatlanvásárlók igényei a fővárosban, ahol a nagyon jó állapotú otthonok helyett májusban már az eladások közel felében megelégedtek a jó állapottal is.  A jelentősebb árcsökkenés elmaradása és a nehezített hitelfelvétel miatt azok a vevők, akik már nem tudják vagy nem akarják halogatni a vásárlást, a kedvezőbb ár reményében egyre inkább kénytelenek megbarátkozni lakástípustól függően akár a kevésbé jó, csupán lakható állapotú ingatlanokkal.

A szegmens alakulásával együtt a vevői preferenciák szempontjából is elérkezett a trendforduló az ingatlanpiacon. Mindamellett, hogy a vásárlók jóval megfontoltabbak és egyre alaposabban megvizsgálják az ingatlanok energetikai jellemzőit, vélhetően a várt, nagyobb mértékű árcsökkenés elmaradása miatt mégis kénytelenek voltak lejjebb adni az igényeikből a fővárosban. „A korábbiakkal ellentétben ugyanis a vevői kereslet középpontjába a nagyon jó állapotúak helyett a jó állapotú ingatlanok kerültek, a budapesti tranzakciók közel fele, 47%-a tartozott ebbe a kategóriába a 2023 májusában zárult eladások között.” – kezdte Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője.

A Duna House Barométer 2022-es adatai alapján az éves átlagot tekintve közel azonos arányban szerződtek jó (35%) és nagyon jó állapotú ingatlanra (36%) a vásárlók, a minőségi preferencia megoszlása a lakható és a felújítandó állapotú ingatlanok között pedig 21 és 8% volt. A nagyon jó minőségi kategóriába tartozó otthonok a tavalyi év során 31-44%-os arányban szerepeltek az eladások között és 7 alkalommal számítottak a legkelendőbb típusnak. A nagyon jó állapotúak legjelentősebb, 44%-os többségét a 2022 januári eladásokat vizsgálva mutatták az adatok, amihez képest a Duna House közreműködésével zárult májusi adásvételekben 20 százalékponttal, 24%-ra csökkent ezeknek az ingatlanoknak az előfordulása. „Fokozódott azonban a jó állapotúak népszerűsége, a 2022 áprilisában mért legmagasabb, 41%-os aránynál is 6 százalékponttal többen szerződtek ilyen típusú otthonra 2023 májusában.” – tette hozzá a szakértő.

Különbözik a vevői preferencia azonban attól függően, hogy milyen típusú ingatlant keresnek az érdeklődők, ezért érdemes lakástípusonként is megvizsgálni az adatokat. A téglaépítésű lakások között az áremelkedés ellenére továbbra is a nagyon jó kategória a nyerő a vásárlók körében, az idei évben eladott téglalakások 38%-a tartozott ebbe a kategóriába Budapesten. Átlagosan 1,1 millió forintért lehet ilyen minőségű, esztétikai felújítás nélkül is költözhető téglaépítésű lakáshoz jutni a fővárosban, ami az azonos állapotúak tavalyi, átlagos négyzetméterárához képest 11%-os drágulást mutat. Aki megelégszik a jó állapotú téglalakásokkal az a nagyon jó állapotúakénál 21%-kal kedvezőbb áron, átlagosan 889 ezer forintért találhat ilyet a kínálatban.

A fővárosban az idei évben eladott házgyári lakások több mint fele, 51%-a jó állapotú volt, az ilyen minőségi kategóriába sorolt lakásokért 712 ezer forintos átlagos négyzetméterárat adtak a vevők. Azok a vásárlók, akik magasabb minőségű panellakásokat választanának, az idei évben átlagosan 5%-kal több, vagyis 753 ezer forintos négyzetméterárra készüljenek.

A budapesti családi házat vásárlók 39%-os többséggel már a lakható kategóriával is megbarátkoznak, holott 2022-ben még 37%-kal a jó állapotúakra volt a legerősebb igény. A nagyon jó állapotért közel 660 ezer forintos négyzetméterárat, a jóért 8 százalékkal csekélyebb, közel 610 ezer Ft/m2-t, a lakható állapotért azonban mindössze 532 ezer forintot kell fizetni idén négyzetméterenként, ami a nagyon jó állapotúak négyzetméteráránál 19%-kal kedvezőbb összeg.

Hirdetés átugrása →