Emelkedő befektetői arány mellett alacsony fordulaton zárta az évet a hazai ingatlanpiac

A várakozásoknak megfelelően az elmúlt év leggyengébb hónapját zárta az ingatlanpiac a Duna House becslése alapján 2022 decemberében. Az ingatlanközvetítő hálózat által országosan becsült 6 474 adásvétel novemberhez képest 19%-os, az előző év utolsó hónapjához hasonlítva pedig 43%-os csökkenést mutat. 

Az októberi és novemberi számok tükrében kijelenthető, hogy decemberben a mélyponton stabilizálódott az ingatlanpiac. 2022-ben a Duna House becslése alapján összesen így 125 171 adásvétellel zárt a lakóingatlanpiac, amely az előző évhez képest 22%-os volumencsökkenést jelent. Ennél kevesebb tranzakcióval utoljára 2014-ben teljesített a hazai piac, akkor mindösszesen 113 ezer tranzakció volt a KSH adatai alapján. A Duna House várakozásai szerint 2023-ban sem várható a piac erősödése éves szinten, az ingatlanközvetítő éves előrejelzése a 90-110 ezer közötti adásvételi sávot jelölte meg az idei várható volumennel kapcsolatban.

A cégcsoport nemzetközi pénzügyi márkájának a Credipass-nak a hazai adatai alapján a hitelpiacon 2022 decemberében 55 milliárd forint jelzálogcélú hitel realizálódott, ami a 2021-es adathoz képest 48%-os, az előző hónaphoz képest 8%-os volumencsökkenést jelent. Az év végén bejelentett megmaradó állami támogatások pozitív üzenete biztonságot és kiszámíthatóságot nyújt a hitelpiac számára. Az év utolsó negyedévében, vélhetően a családokat segítő otthonteremtési támogatásokkal kapcsolatos bizonytalanság miatt megnövekedett a kedvezményeket még biztosan kihasználó hitelfelvevők aránya.

A vidéki ingatlantranzakciós adatokat vizsgálva emelkedett a hitelügyletek mellé beadott CSOK igények aránya. Az átlagos hitelnagyság Nyugat-Magyarország kivételével az ország minden területén csökkent az előző negyedévhez viszonyítva. Budapesten így már alig haladta meg a 17, keleten a 11, nyugaton pedig a 14 millió forintot a felvett hitelösszegek átlagos értéke 2022 negyedik negyedévében. A bizonytalan gazdasági helyzet és az emelkedő infláció ellenére az ingatlanbefektetők bizalma azonban nem csökkent az ingatlanokkal szemben. Mind a fővárosi, mind a vidéki ingatlanpiacon emelkedett a pénzüket ingatlanba fektetők aránya. A negyedik negyedévben az összes fővárosi ingatlantranzakció több mint fele, 53%-a befektetési célú vásárlás volt, emellett vidéken is a befektetési célú vétel jelentkezett a legnagyobb arányban.

A Duna House lakásárindexei alapján az ingatlanárak emelkedése megállt, a mutatók értékei mérséklődést mutatnak, rendeződni látszik az árazás az ingatlanpiacon. A vidéki adatokkal ellentétben a budapesti panel és tégla árindex újbóli emelkedést mutat nominál értéken, míg reál értéken csökkenés látható.

A fővárosi újépítésű ingatlanok piacán azonban az idei év negyedik negyedévében is tapasztalható a további drágulás, már alig van olyan fővárosi kerület, ahol 1 millió forint alatti négyzetméteráron lehet újépítésű ingatlant vásárolni. A negyedév legdrágább kerülete a budai II. kerület, ahol az értékesített újépítések négyzetméterára meghaladta a 2,7 millió forintot.

Bár a Duna House keresletindexe rekord alacsony ponton zárta az évet, a kínálati piacon az igazán jó ajánlatok értékesítése szakértői segítséggel ingatlantípustól és régiótól függetlenül még mindig 2-4 hónap alatt teljesül.

3 érdekes adat

  • Duplájára nőtt az érdeklődés a budapesti felújítandó otthonok iránt.
  • Csupán négy fővárosi kerületben kapható milliós négyzetméter ár alatt újépítésű otthon.
  • A vidéki tranzakciók negyede, a budapestiek több, mint fele befektetési célú vásárlás volt.


A teljes elemzés ezen a linken érhető el.

Hirdetés átugrása →