Az erősödő inflációs várakozásokat és a forint euróhoz viszonyítva hektikus, de trendszerű gyengülését látva nem egyszerű a kérdés, melyik állampapírt vegyük. A majd ötszázalékos biztos hozamot ígérő „szuper” állampapírt, az inflációhoz kötött Prémium Magyar vagy a Prémium Euró papírt? Vagy éppen próbáljunk meg egyszerre több lovat megülni?
Immár két éve van a piacon a Magyar Állampapír Plusz (népszerű nevén Szuper államkötvény), és indulásakor úgy tűnt, az 5 év futamidőre átlagosan fizetett 4,95 százalékos hozammal mindent überel. Messze veri minden paraméterben versenytársait, hiszen a kamat magas, ráadásul biztos, és a visszavásárlási feltételek is nagyon kedvezőek – a hozamfizetést követő 5 napon belül 100 százalékos árfolyamon váltható vissza a papír. Csakhogy két évvel korábbi bevezetése óta az infláció azért új erőre kapott, nem beszélve a mostani inflációs várakozásokról, és a forint is masszívan leértékelődött. Két versenytársa közül az inflációhoz kötött Prémium Magyar Álampapírt orrhosszal ugyan, de verte, míg a Prémium Euró Állampapírral összehasonlítva lényegében két győztest hirdethetünk. (Minden attól függ, pontosan milyen időtávot nézünk.) Két évvel ezelőtt, júniusban 320-325 forint között mozgott az euró, most lapzártánk környékén 350 körül vagyunk. Ez két év alatt 8-9 százalékos, évente mintegy 4 százalékos hozam, ehhez hozzáadva azt, hogy a Prémium Euró Állampapírnál a forint leértékelődése mellett még kamatot is kapunk, most az ötéves papírnál éppen 1,25 százalékot, de volt ez 1,4 százalék is, kicsit az eurós a nyerő.
De nézzük, hogy a mostani helyzetben mit ígérnek a versenytársak. A forintos Prémium Magyar jelenleg az infláció felett 1,25 százalék kamatprémiumot. A kamatszámítás alapjául szolgáló korábbi időszak inflációja most 3,3 százalék, így összességében 4,55 százalék a kamat. Ha most kell döntenünk a Magyar Állampapír Plusz vagy a Prémium Magyar Állampapír között, nagyjából azt kell megtippelnünk, hogy a következő öt évben magasabb vagy alacsonyabb lesz-e az infláció 3,7 százaléknál. Ha kisebb, akkor a fix kamatot ígérő szuper állampapír a nyerő, ha nagyobb, akkor a másik. Az infláció az elmúlt két évben zömmel a 2-4 százalékos sávban volt, az utóbbi időszakban trendszerűen kicsit emelkedő sávban, a márciusi adat 3,7 százalék, majd az áprilisi egy nagy ugrás után 5,1 százalék. Hát azért ebből is látszik...
Cikkünk teljes terjedelemben a K&K Magazin nyári számában jeent meg.
Keresse a nagyobb újságosoknál, vagy