A meredeken emelkedő infláció felértékeli az inflációkövető állampapírokat a kérdés már csak az forintban vagy euróban érdemes megtakarítani?
Ahogy az infláció egyre magasabb szintre ugrik, úgy lesz egyre kevésbé vonzó a Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz). A papír öt évre 4,95 százalékos éves hozamot kínál és a 2019 júniusi bevezetését követően nagyon kapós volt a befektetők körében, hiszen úgy tűnt nemcsak az infláció feletti kamatot fizet, de a többi állampapírnál is jobb a kamatozása.
Az idei évben azonban elszabadult az infláció nálunk, de egyébként nemcsak nálunk egész Európában. A decemberi év/év infláció 7,4 százalékos volt Magyarországon, míg az EU-ban 5 százalék.
Ebben a helyzetben érdemes megnézni mit ígérnek a Prémium Állampapírok, melyek az infláció alakulását is figyelembe veszik. Itt két konstrukció közül lehet választani, van a Prémium Magyar Állampapír és a Prémium Euró Állampapír. Mindkét esetben ezen belül két futamidő között lehet választani, három és ötéves.
Nézzük előbb az 5 éves konstrukciót.
A Prémium Magyar Állampapír ezesetben 1,5 százalékos kamatprémiummal kapható. Ennyivel többet kapnak a befektetők, mint az infláció. A jelenlegi magas infláció késleltetve érvényesül mindegyik inflációkövető befektetési formánál: a kamatperiódus fordulóján a következő időszakra fizetendő kamatot a megelőző naptári év inflációja alapján határozzák meg.
A Prémium Euró Állampapír esetében pedig az EU övezet inflációját veszik alapul, erre fizetnek 1 százalék kamatprémiumot.
Nézzük mikor járunk jobban a magyar és mikor az euros papírral. A Nagy kérdés leegyszerűsítve, hogy a két inflációs mutató különbsége, most számoljunk a legfrissebb decemberi éves inflációval - tavaly decemberben nálunk 7,4, míg az Euró övezetben 5 százalék volt – azaz ez 2,4 százalék és a prémiumok különbsége (1,5 százalék – 1,0 százalék) azaz 0,5 százalék összeadva 2,9 százalék, a magasabb vagy az euro/forint árfolyamváltozása. Az euros papír esetében ugyanis ezt is figyelembe kell venni.
Így a példa alapján akkor járunk jól, ha a forint 3 százaléknál vagy ennél nagyobb mértékben értékelődik le az euróhoz képest. Persze hogy 2022-ben hogyan szerepel majd a forint, azt nem tudhatjuk, de ha megnézzük a 2021-es számokat azt látjuk: gyengült a forint, de mindössze 1,3 százalékkal az euróval szemben. 2020-ban azonban messze gyengébben szerepelt, egy év alatt akkor 9 százalékkal értékelődött le az euróhoz képest. Talán akkor járunk a legjobban ha nem mindent egy lapra teszünk fel és veszünk prémium magyar és eurós papírt is.
Érdekes megfigyelni egyébként, hogy a svájci frankkal és a dollárral szemben már sokkal rosszabbul szerepelt a forint 2021-ben, az előbbivel szemben 9,3 százalékkal, míg az utóbbival szemben 6 százalékkal értékelődött le.