Top23 wealth management key findings 2022-2023

Minden, amit a magyarországi private banking és wealth management szektorról tudnunk kell.

 

PUSZTÍTÓ INFLÁCIÓ

A magyar háztartások megtakarításainak nagy része teljesen védtelen az inflációval szemben, ők csak 2022-ben több mint 3000 milliárd forintot buktak. Miközben a vagyonosok egyre gazdagabbak lettek, az alsó 9 vagyoni decilis réteg képviselőinek kasszája rendkívül sérülékeny ilyen magas inflációs környezetben a magas készpénz és betéthányaduk miatt.

BŐVÜLŐ PRIVÁTBANKI PIAC

A privátbanki ügyfélszámlák száma 2022 végén lényegében megegyezett a 2010-essel, ám a teljes kezelt vagyon, 2349 milliárdról 7200 milliárd forint fölé nőtt ez idő alatt. 2023 végére prognózisunk szerint a piacok stabilizálódásával a magyarországi  privátbanki kezelt vagyon tömeg újabb ezermilliárd forinttal nőhet.

HÁZTARTÁSOK TARTALÉK NÉLKÜL

Az MNB 2022 szeptemberében kiadott Vagyoncenzus2020 friss statisztikáiból egyértelműen kiderül, hogy a háztartások több mint 80 százalékának gyakorlatilag nincs olyan megtakarítása, ami 3 hónapot meghaladó tartalékként szolgál és különösen nincs olyan tartaléka, ami alkalmas lenne öngondoskodási célokat betölteni.

NÖVEKVŐ VAGYONI SZAKADÉK

Magyarországon a pénzügyi eszközök értékének 62 százaléka a legfelső vagyondecilis, azaz a leggazdagabbak tulajdonában van. Jelenleg ez a körülbelül 400 ezer háztartás birtokolja a teljes lakossági vagyon 48,5 százalékát.

ÜGYFÉLRÉTEGEK ÚJRASZEGMENTÁLÁSA

A hazai privátbanki tanácsadók, mint erőforrások az újraszegmentálási stratégiák mindegyikének egyik legfőbb szűk keresztmetszetei. Különböző ügyféllimitek (50-300 M) más és más leterheltséget, valamint különböző minőségű egyedi, személyes kiszolgálást jelentenek az üzletágakban.

SZEMÉLYRE SZABOTT AJÁNLATOK

A befektetők egyre inkább olyan intézményeket keresnek, amelyek omnichannel hozzáférést, a banki, vagyonkezelési szolgáltatások integrációját és személyre szabott ajánlatokat tudnak nyújtani számukra. Nem csak a nagyvagyonú ügyfelek irányában, de már a prémium szegmens felé is az elsődleges vagyonkezelőjüknek minden téren javítani kell a digitális képességeiket 2023-ban.

LAKOSSÁGI MEGTAKARÍTÁSOK

Egyes megtakarítási statisztikák szerint a lakosság 75 %-ának van valamilyen eszközben pénzügyi megtakarítása. Számításaink szerint azonban a lakosság egészének, amennyiben a havi rendszeres megtakarításokat reál értéken is értelmezhető számítási közegbe helyezzük, ez a szám már csak 5 %.

MAGYARORSZÁGI BANKI DIGITALIZÁCIÓ

A digitalizációnak köszönhetően a szolgáltatóknak már nem csupán belföldi, hanem regionális, globális versenytársakkal is meg kell küzdeniük az ügyfelek figyelméért, pénzéért. A könnyen használható, ügyfélélmény centrikus digitális szolgáltatások mára egyértelmű elvárásává váltak a társadalomnak. Az ügyfeleket remote advisorokkal és föltuningolt telebankkal lehet hatékonyan megszólítani. Olyan digitális ügyfélélményt kell nyújtani, amik rezonálnak a mai személyre szabott, zökkenőmentes bigtech-élményekkel (pl. Netflix, Amazon).

MILLIÁRDOS MAGYAROK

Prognózisunk szerint 2024 végére eléri az 5 ezret azon magyarok száma, akik legalább egymilliárd forint fölött rendelkeznek. A hazai dollármilliárdosok száma addigra minimum hétre nő, a 400 millió forintnál gazdagabbaké pedig 25 ezer fő fölé.

KELL A HIBRID KISZOLGÁLÁS

Az önkiszolgáló banki csatornák világszerte olyan népszerűek, mint még soha, ám a kiemelt ügyfelek több mint 60 %-a úgy véli, hogy az emberközpontú vagyon-kezelési kiszolgálás fenntartása is létfontosságú, így fontos, hogy a hibrid modellben szükség esetén emberi pénzügyi tanácsadáshoz is jó minőségben lehessen hozzáférni.

GENERÁCIÓVÁLTÁS ITTHON IS

Globálisan a generációváltás miatt 15,4 ezer milliárd dollár vagyonérték fog a következő 5-10 évben az utódokra szállni. Magyarországon is több 10 ezer milliárd forintnyi vagyon kerül a privátbanki korfa alsóbb ágaira 2030-ig.

 

REKORD SZINTŰ GLOBÁLIS KEZELT VAGYON

Világszerte az iparágban kezelt vagyon (AUM) 10 év alatt egy kivételével minden évben növekedett, 2022-re több mint 123 ezer milliárd dolláros összeggel, minden idők legmagasabb értékét érve el.

HIBRID BEFEKTETÉSEK

A hibrid befektetői szegmens növekedése feltartóztathatatlan, a 250.000 dollárnál nagyobb, de 2 millió dollárnál kisebb befektethető vagyonnal rendelkező háztartásoknak már egyharmada volt  aktívan hibrid befektető, szektorelemzések szerint ez az arány a jövőben drasztikusan növekedni fog.

ÜGYFÉLRE SZABOTT KISZOLGÁLÁS

A nemzetközi vagyonos ügyfelek 70 %-a úgy véli, hogy a személyre szabottság foka kulcsontosságú tényező a vagyonkezelési tanácsadója kiválasztásakor.  Az ezen elvárások teljesítésére alkalmas szolgáltatói ráfordítások közül  a mesterséges intelligencia irányába történő fejlesztés 2023-ban prioritás lesz.

MARKÁNS JÖVEDELEMKÜLÖNBSÉGEK

Az amerikai felső 1 %-hoz tartozó magánszemélyek adózás előtt legalább 336.953 dollárt keresnek évente. Ez az összeg nem kevesebb, mint 60 %-kal haladja meg a legközelebbi országok, Németország (212.107 dollár) és Kanada (193.036 dollár) felső 1 %-ának éves jövedelmét. Globális szinten a 124.720 dollárnál nagyobb éves jövedelemmel rendelkező felnőttek a 99. percentilisbe tartoznak, vagyis a világ népességének 99 %-ánál többet keresnek.

TÉRHÓDÍTÓ ONLINE TANÁCSADÁS

A HNWI ügyfelek nagyjából 40 %-a jelölte meg, hogy a telefon- vagy videokonferencia az elsődleges vagyonkezelési kapcsolat csatornája, és csak 15 százalékuk ragaszkodik továbbra is elsődleges kapcsolattartásként a kiemelt bankfiókba bejáráshoz vagy a személyes látogatáshoz.

KRIPTOESZKÖZÖK MINT HNWI CÉLPONTOK?

Iparági prognózisok szerint 2021-hez képest öt év alatt a globális kriptoeszközökbe befektető alapok piaca várhatóan megháromszorozódik, 20 % feletti éves összetett növekedési ütemmel (CAGR), 1,2 milliárd dollárra nőve.

SZUPERGAZDAG POPULÁCIÓ

Az UHNWI magánszemélyek (50 millió dollár feletti vagyonnal rendelkezők) száma 12 év alatt  megduplázódott, a 2010-es 102.000-ről 2022-re 218.000 főre emelkedett; ugyanebben az időszakban vagyonuk is megduplázódott.

KISGÖMBÖC HOZAMELVÁRÁSOK

Az elmúlt néhány évben a nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyeket a piacok elkényesztették, menetrendszerűvé vált a kényelmes gyarapodás és az erős hozamteljesítmény. A magas inflációs környezetben a korábbi 7-10 %-os nominális hozamelvárásokat felváltja az 5-7 %-os reálhozam elvárás.

MILLIOMOS MIGRÁCIÓ

Geopolitikai, adózási és egészségügyi  motivációk egyaránt erősítették 2022-ben a nemzetközi vagyonos kivándorlást. A dollármilliomosok második kedvenc migrációs célpontja a listavezető Emirátusok mögött Ausztrália volt, mely az elmúlt 2 évtized alatt több, mint 80.000 vagyonos bevándorlót vonzott.

BELEÖREGEDTEK A VAGYONTRANSZFERBE

Az elmúlt 20 év elképesztő dinamikájú nemzetközi vagyonosodását a következő 10 évben soha nem látott, generációk közötti vagyonátadás követi. A vagyont továbbadó személyek csaknem 90 %-a férfi, többségük 70 és 80 év közötti, aktívan jótékonykodnak és legalább kétharmaduk saját erőből gazdagodott meg, örökség nélkül.

NEM FENÉKIG TEJFEL

A globális dollármilliárdos populáció 2022-re 3,3 %-kal, 3.311 főre, összesített vagyonuk pedig 12 ezer milliárd dollárra emelkedett. Az elmúlt 4 évben folyamatos volt a bővülés, de 2018 óta 2021-ben mérték a leggyengébb növekedést. Érdekesség, hogy a globális UHNWI-k számának bővülése 2022-ben nem csupán megtorpant, de négy év óta először enyhén csökkent is az UHNWI populáció.

2023 A DIGITÁLIS INTEGRÁCIÓ ÉVE

Az online belépési felületek egyszerűsítése jelentősen javítja az ügyfélélményt, nemzetközi tanulmányok szerint a HNWI  ügyfelek 68 %-a a COVID-19 válságot követően kifejezetten elvárja a 100 %-os digitális integrációt.

Hirdetés átugrása →