Spóroljunk zöld energiával – hatékony megoldás a napelem telepítése

Több napelem és csökkenő fogyasztás: az Európai Unió ezt a cél tűzte ki, és 2030-ra 45 százalékra szeretné emelni a megújuló forrásból származó energia arányát a teljes fogyasztásban. Hogy ezt elérjük, annak mindenki aktív részese lehet - hiszen napelemrendszert szinte mindenki szereltethet ingatlanára. A zöld energia hasznosításával nemcsak sokat spórolhatunk, de mi is hozzájárulunk a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez.

Az áramár ingadozása és az orosz-ukrán konfliktus hatására még sürgetőbbé vált a fosszilis tüzelőanyagok kivezetése és a dekarbonizációs folyamatok erősítése Európában. Az energiaipar átalakítása már nemcsak a klímaváltozás hatásainak mérséklése, hanem az energiabiztonság megteremtése miatt is fontos - kiváltképp azon országok számára, akik Oroszországból importálnak. Ennek érdekében a legtöbb uniós tagállam komoly lépéseket tervez: jelentősen csökkentenék a fosszilis tüzelőanyagokból származó energiatermelést, amit megújuló forrásokból pótolnának.

Több napelem és csökkenő fogyasztás az Unió célja

Az Európai Unió 2019-ben fogadta el a Nemzeti Energia- és Klímaterveket (National Energy and Climate Plans from 2019 - NECPs), amelyekben az egyes tagországok meghatározták, milyen lépéseket tesznek a klímavédelem és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében. Az akkori tervek szerint 2030-ra a megújuló forrásból származó energia aránya a teljes uniós fogyasztás 32 százalékát tette volna ki. Ez a szám az elmúlt időszak történései hatására 45 százalékra nőtt. A cél, hogy 2025-re a tetőkre szerelt napelemek termelése 58 TWh-val emelkedjen. Eközben a fogyasztást is visszafognák 2030-ra nagyjából 13 százalékkal.

Több ország szinte a teljes termelést megújuló forrásból fedezné

Portugália, Hollandia, Dánia és Ausztria ambíciózus célt tűzött ki maga elé, hiszen 2030-ra gyakorlatilag a teljes energiaszükségletüket megújuló forrásokból fedeznék. A sorban szorosan mögöttük ott van Németország, ahol az energiatermelés jelenleg az egyik legnagyobb mértékben függ az orosz importtól, így ők 80 százalékra emelnék a megújulók arányát az évtized végére, Olaszországban, Írországban és Görögországban pedig 70 százalék a cél.

Előnyben az alacsony szén-dioxid kibocsátású technológiák

A magyar Nemzeti Energia- és Klímaterv legfontosabb célkitűzései közé tartozik a szén és lignit kivezetése a magyar villamosenergia termelésből, amit alacsony szén-dioxid kibocsátású technológiákkal helyettesítenének. Ez jelenti egyrészt a nukleáris kapacitások fenntartását, illetve emelését a két új, egyenként 1200 MW-os atomerőművi blokk (Paks2) építésével, másrészt a megújuló energiaforrások növelését, amelynek részarányát a teljes fogyasztás tekintetében 20 százalékra emelnék. A kormány alapvetően a napelemes kapacitás erősítését tűzte ki célul, ami a tervek szerint 2030-ra eléri a 6500 MW teljesítményt - szemben a 2016-os 680 MW-tal.

A cél elérését bárki segítheti

Gondolhatnánk azt, hogy ezek a klímavédelmi célok olyan messze vannak tőlünk, hogy mi, mint állampolgárok nem igazán tudunk tenni az ügy érdekében. Pedig ez az egyéneken is múlik - hiszen napelemrendszert szinte bárki szereltethet ingatlanára. A zöld energia hasznosításával pedig mi is hozzájárulunk a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez.

A napelemrendszer telepítését a hosszútávú, hatékony működés érdekében pedig érdemes egy olyan cégre bízni, amely kellő tapasztalattal és szaktudással rendelkezik, hogy a kivitelezést a legjobb minőségben végezze el. Az EU-SOLAR Nyrt. már tíz éve jelen van a piacon, és ez idő alatt egy hozzáértő szakemberből csapat kovácsolódott össze, akik a legjobbat nyújtják a telepítés során.

Amennyiben Ön is szeretne hozzájárulni az ország és az Európai Unió klímavédelmi és energiabiztonsági céljaihoz, kattintson ide, és számolja ki 1 perc alatt, hogy mekkora napelemrendszerre van szüksége!

Hirdetés átugrása →