A belső motiváció

Bölcsészként diplomázva a közgazdaságtan érintésével lett előbb hálózat-, majd ingatlanfejlesztő, aztán már vállalkozóként érkezett Eszter Elemér a tőkealapok világába, ahol megtalálta a célját. Talán hamarosan elindul Magyarországon az első olyan befektetési alap, amely üzleti értelemben is eredményesen működő, társadalmi problémákat is megoldó vállalkozásokba invesztál.

Eszter Elemér üzletember számos vállalkozást alapított, épített, vezetett már, és jelenleg is sok társasággal van kapcsolatban mint a PBG FMC Zrt. kockázati tőkealap-kezelő igazgatóságának elnöke. Társaival közös cége a Portus Buda Group Zrt. többek között egyházi intézményekkel alapított több közös vállalkozást, és nyújt számukra vagyonkezelési szolgáltatást, továbbá részt vett az uniós forrásokból is finanszírozott Jeremie-programban. Jelenleg az első magyar social impact (vagyis társadalmi hatást is elérő saját terminológiája szerint „társadalmilag hasznos”) alap gründolásával foglalkozik. Ahhoz, hogy ennek tartalmát megértsük, a legjobb út, ha követjük miként is ismerkedett meg az „impact investing” világával történetünk főszereplője.

 

 

Hasznos és nyereséges

 

Hat évvel ezelőtt találkozott a vállalkozó a BioLite nevű New York-i start-up kicsi, mobil tűzhelyével. A félkilós kis készülékek „faággal” üzemelnek, lehet rajtuk ételt melegíteni, és a berendezés a keletkező hőenergia egy részéből elektromos áramot termel, így könnyedén feltölthető a mobiltelefon is. A kis készülék egyszerre hasznos a nyugati világ túrázóinak és a fejlődő világ népességének, hiszen a tűzhely hatékony, biztonságos, nem szennyez, és a feltöltött mobil révén a távoli helyeken élők is bekapcsolódhattak a globális vérkeringésbe. Az Afrikában olcsón kínált készülék így egyfajta társadalmilag hasznos célt is szolgál, de hála a valóban praktikus termék kedvező piaci fogadtatásának, nyugati vevői révén a cég még profitot is termel. Eszter Elemér már ekkor elkezdett agyalni, kereste magában a kapcsolatot ehhez a világhoz, hiszen nagyon tetszett neki, hogy egyetlen, nem is olyan drága, nem is olyan bonyolult találmány emberek tömegének teszi jobbá az életét, és még üzletileg is megállja a helyét.

 

 

Az újabb lökés

 

Tavaly novemberben egy bukaresti konferencián az üzletember ismét találkozott egy hasonló hatású termékkel, és megértette a saját belső motivációját: „lehet, hogy ezer ötletből csak egy valósul meg, de én ilyen fejlesztésekkel szeretnék foglalkozni”. Ezúttal a termék az Embrace Warmer volt, amely egy afrikai koraszülötteknek kifejlesztett kis hálózsák. A 10-30 ezer eurós inkubátorok ugyanis nemcsak drágák a fejlődő világban, de még ha sikerül is egy-egy ilyet beszerezni, nem biztos, hogy az afrikai kórházban megfelelően tudják majd használni, sőt az is lehet, hogy nem lesz megfelelő az áramellátás. De a kis hálózsákok mindig melegen tartják a koraszülött gyermekeket, és megrendítően sok embernek segíthetnek. Aligha kell ecsetelni, hogy mennyivel nehezebb élete lesz annak, aki a nagyon szegény, éhezéssel és háborúkkal sújtott területeken testi vagy szellemi fogyatékossággal kénytelen élni.

 

Eszter Elemér tehát célt látott, majd belső elhatározásából tettek születtek, és ma már reális esély van arra, hogy hamarosan elinduljon Magyarországon és a közép-európai régióban az első social impact (társadalmi hatást is elérő) alap.

 

 

Vállalkozói háttérrel

 

De ne ugorjunk előre, nézzük meg inkább, hogy milyen életúttal érkezett a vállalkozó a feladatra! Eszter Elemér felmenői közül szinte mindenki orvos volt, ő maga bölcsészként végzett, majd az Egyesült Államokban politológiát és közgazdaságtant tanult. 2001 környékén a Citibanknál hálózatfejlesztéssel és ehhez kapcsolódóan ingatlanfejlesztéssel foglalkozott, később vállalkozásokat alapított barátaival, így a tőkealapok világába már vállalkozóként érkezett. Saját versenyelőnyének azt tartja, hogy képes összekapcsolni embereket, illetve ötleteket. „Nagyon szeretek közel menni az anyaghoz” – mondja. Amikor ugyanis egy cégénél stratégiai irányokat kell kijelölni, vagy éppen baj van, akkor a tulajdonos már indul is a terepre. „Ez veszélyes is lehet, mert érzelmileg túlságosan be lehet vonódni egy cég sorsába, és felveti a túlzott mikromenedzsment veszélyeit is, de az a tulajdonos, aki már sok hasonló helyzetet látott, tényleg tud segíteni” – mondja.

 

A példák felsorolásánál elmeséli, hogy neki például volt már két üzleti bukása is, ezekből szintén lehetett tanulni. Az egyik egy motorokkal foglalkozó cég volt, a másik pedig egy kávézó. „Utóbbinál tanultam meg, hogy bármennyire is megbízhatónak tűnik a személyzet, a vendéglátóiparban a tulajdonosnak egyszerűen ott kell lennie a helyszínen.” Amikor aztán évekkel később a PBG FMC Zrt. által kezelt alap egyik portfóliócége, egy speciális országos beszállítói hálózatot üzemeltető étterem is nehéz helyzetbe került, a tulajdonos már tudta, hogyan érdemes beavatkozni.

 

„A magányos farkasok ideje leárt” – idézi egyik mentorát Eszter Elemér. A vállalkozó 2007-ben kötötte össze életét három társával, Iváncsics Pállal, Turcsik Istvánnal és Wildner Ágosttal. A négy üzlettárs stílusban és lendületben különböző, de értékvezérelt üzleti szemléletében hasonló. Így indult 2008-ban a ma már figyelemre méltó pozíciót elért befektetési és vagyonkezelő részvénytársaság, a Portus Buda Group Zrt. (PBG), amely több sikeres vállalkozást épített fel az elmúlt tíz évben. Sikereik magukért beszélnek.

 

 

A Cryo és más sikerek

 

Eszter Elemérék a piarista szerzetesrenddel összefogva, a rend központi épületének tetőteréből Budapest egyik legmagasabb nívójú irodáját alakították ki. Bár az ingatlan éppen a válság idején készült el, nem okozott gondot a kiadása, a neves globális tanácsadócég, a Boston Consulting Group (BCG) éppen most hosszabbította meg a bérleti szerződését.

 

Az egyik legjelentősebb befektetői siker a Cryo Innovation volt, a cég egy olyan kis fémkabint fejlesztett ki, amelyben 800 bar nyomás alá lehetett helyezni biológiai anyagokat, sertésspermát és szarvasmarha-embriót. Azok az anyagok, amelyek „túlélték” a nyomást, utána sokkal életképesebbek, virulensebbek lettek, mint korábban. A fejlesztés során kialakítottak egy speciális mikroszkópot is, végül ez lett a globálisan is befutott termékük, amelyet a svéd Vitrolife vett meg.

Eszter Elemér angyalbefektetőként 30 millió forinttal szállt be a cégbe, 2012-ben több tranzakció után (előbb a PBG vette át Eszter Elemér tulajdonrészét, majd a Portfolion Zrt. fektetett be) a végső exit 10 millió eurósra sikeredett. Természetesen az első lépéstől a kiszállásig voltak viharok is, ezzel együtt máig a Cryo-sztori a hazai startupvilág egyik legpozitívabb története.

 

A vállalkozó a sikerek között megemlíti az Ester Communications integrált kommunikációs ügynökséget is, amely Turcsik István igazgató vezetésével a piaci megbízásai mellett értékeket közvetítő, nonprofit projekteket valósít meg. Különösen büszkék a szerzetesek évében elindított „Rendben vagyok” kampányukra, amely rengeteg, az egyházzal hadilábon álló emberhez is pozitív üzenetet tudott eljuttatni a hazai szerzetesrendekről.

 

 

A készülő alap

 

Ami pedig a most induló social impact alapot illeti, az alapkezelő az első kelet-közép-európai társadalmi hasznosságú befektetési alapot hozza létre. Az alap célja, hogy a pénzügyi megtérülés mellett mérhető, pozitív társadalmi hatást érjen el a befektetéseivel. Az alap Európai Szociális Vállalkozási Alapként kerül bejegyzésre. A PBG jelenleg a tőkebevonással foglalkozik, 2 millió eurónyi elköteleződést már akkumulált, és 5,5 millió eurónál el is tud indulni. A célkeresztben már van 4-5 olyan vállalkozás, amelynek a tőkealap-kezelő úgynevezett non-financial supportot nyújt jelen pillanatban, vagyis a céltársaságokkal tárgyalásokra járnak, üzleti tervezéssel segítik őket, hogy előkészülhessenek a befektethetőségre.

 

Az alapkezelő célja, hogy a rábízott tőkét a preferált hozam elérésével gyarapítsa befektetői számára. Ezzel együtt a fenntartható, skálázható üzleti modellel rendelkező társadalmi vállalkozások pénzügyi és üzletfejlesztési támogatásával azok társadalmi, környezeti vagy kulturális pozitív hatását megsokszorozza.

 

Az alap olyan for profit vállalkozásokba fektet, melyek amellett, hogy üzleti értelemben eredményesen működnek, társadalmi problémákat oldanak meg. Például munkát biztosítanak a hátrányos helyzetű kistérségekben élők számára, vagy fogyatékkal élőknek segítenek bejutni a munka világába, a befektetés megtérülését is szem előtt tartva. „Amint sikerül az első zárás – véli az optimista Eszter Elemér –, a további fundraising már könnyebb lesz, mert meg tudjuk majd mutatni, hogy mit is csinálunk!”

 

 

Eszter Elemér 40 éves, nős, három fiúgyermek édesapja.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán végzett, majd közgazdász és politológia szakon tanult az amerikai Christendom College-on.

Szakmai pályáját a Citibank Zrt.-nél kezdte, majd több sikeres magyar mikro- és kisvállalkozást indított el. 2004-ben társalapítója és angyalbefektetője volt a 2012-ben sikeresen értékesített CryoInnovationKft.-nek.

 

2006 óta több piaci és egyházi ingatlanprojekt vezetője. 2007-ben társalapítója a Portus Buda Group Zrt.-nek, emellett a PBG FMC Zrt. igazgatóságának elnöke.

Fő érdeklődési területei: egyházi önfenntartó gazdálkodás, kockázati tőke, társadalmi hasznosságú befektetések, Magyarország nemzetközi elismertségének növelése innovatív projektek révén.

Hirdetés átugrása →