Biztonságos megoldások

Innovatív ötleteivel megelőzte korát a Magicom, az IT-szolgáltatásokat nyújtó vállalat a válság éveiben is jól teljesített. Jelenlegi vezetői most sorsdöntő lépésre, a generációváltásra készülnek.

Története legnagyobb változására készül a MagiCom: csaknem két évtizednyi irányítás után a cégtulajdonosok átadják a stafétabotot a fiatalabb korosztálynak. Nagy döntés ez egy vállalatvezető életében, olyan horderejű, ami az egész cég jövőjét meghatározza. „Az embernek egyszerűen szembe kell néznie azzal, hogy öregszik: az államkincstár is megküldte a papírt, hogy számoljam össze az éveimet. Ez olyan folyamat, ami ellen nem lehet tenni. Az irányítás és a szervezeti rend fenntartása miatt ilyenkor proaktivitásra van szükség” – mondja Gasparetz András, a MagiCom tulajdonosa és ügyvezető igazgatója.

 

Egyetlen dobás

 

Optimális esetben évekig tartó előkészítés előzi meg a távozást. Így volt ez a MagiCom esetében is: egy korábbi, sikertelen kísérlet hibáiból tanulva most szakértőkkel felfegyverkezve láttak neki a váltásnak az alapítók, Gasparetz András és Kemény Zsolt. „Lássuk be, itt egyetlen dobás van, vagy tönkremegy a cég, vagy nem, ezért érdemes tanácsadót hívni” – hangsúlyozza a vezető. Az első szakemberrel végigvették a lehetőségeket, minden lehetséges forgatókönyv átgondolása után is úgy látták, az lesz a jó megoldás, ha a belső erőforrásokat, a fiatal menedzsmentet hozzák helyzetbe.

A generációváltással kapcsolatos gyakorlati tennivalók közül a cégtulajdonos a családi vállalkozások egyik fő jellemzőjét emeli ki: sok dolog csak a vezető fejében van meg. Ezeket most át kell alakítani explicit ismeretté, tisztázni kell a cég működését. „Azt hittük, ebben jól állunk, de most nap mint nap ezen dolgozunk” – tette hozzá. Emellett sokat invesztálnak a következő generációba is, a tanácsadó segítségével kiválasztott utódokkal coach foglalkozik, vezetői ismereteket tanulnak, kommunikációs tréningeken vesznek részt.

 

A „B” nap

 

A váltás nagy mérföldköve a „B” nap volt, vagyis az, amikor néhány évnyi előkészület után idén nyáron a dolgozókkal is közölték a döntést és a leköszönés dátumát: 2020. január elseje lesz. A kitűzött dátum a „D-D” nap, mert a céget onnantól Kemény Dóra és Csuka Dénes irányítja. „Fontosnak tartom, hogy elnevezzük ezeket az eseményeket, könnyebb így beszélni róluk” – állítja Gasparetz András.

 

A bejelentést jól fogadták a kollégák, hiszen mindenki számára megnyugtató, hogy határozott elképzelés van arról, hogyan működik majd a vállalat 2020-tól. A jelenlegi és a leendő vezetőknek azonban addig még bőven akad tennivalójuk, többek között havonta tartanak közös megbeszélést egy moderátor segítségével. Emellett a 2019-es évre egy közös naptárt vettek fel, amiben benne van, hogy az ügyvezetőnek mikor mire kell gondolnia. „Ez eddig csak az ember fejében volt meg. 2019-ben közösen csináljuk, 2020-ban pedig a naptár rendelkezésre áll majd, az akkori vezetés láthatja, hogy éves ciklusban hogyan működött a menedzsment.”

Gasparetz András szerint lényeges a megfelelő kommunikáció, hiszen ezzel csökkenthető a vállalkozás körüli bizonytalanság. „Attól jó egy cég, hogy az érintettek tudják, mit csinálnak, és ez a generációváltásnál is fontos dolog” – emelte ki. Úgy véli, nincs „királyi út”, hiszen minden vállalat más és más, ennek megfelelően a célravezető megoldások is eltérők.

 

Úttörő ötletek

 

A MagiComot 2001-ben hárman alapították, az egyik társukat azonban később kivásárolták. Az alapítók számára már ismerős volt a terep, hiszen korábban együtt dolgoztak egy hasonló területen tevékenykedő vállalatnál. A kezdő lökést az adta meg, hogy a korábbi munkahelyüket megvásárolta volna egy multi, és amikor ez meghiúsult, a szervezet fellazult, Gasparetz András pedig eladta az üzletrészét.

 

A kezdőtőke és a tapasztalat tehát megvolt, az első outsourcing szerződésüket 1999-ben írták alá. A friss cégtulajdonosok számára egyértelmű volt, hogy az új vállalkozást a szolgáltatások irányába vigyék. „Induláskor bíztunk nagyon abban, hogy sikert hoz, ha információbiztonsággal foglalkozunk. 2001-ben olyan szolgáltatási portfóliónk volt IT-biztonság területén, amire 5-6 év múlva lett valós piaci igény Magyarországon. Ma a GDPR-ral nehezített jogi környezetben már viccesen hangzik, de akkor még nem akartak erre pénzt áldozni a vállalatok” – emlékszik vissza a kezdeti nehézségekre a cégtulajdonos.

 

A cég életében az első nagy mérföldkő 2003-ban következett, amikor egy nagy multinacionális partner kérésére fel kellett állítaniuk egy közös, hálózatmonitorozó csapatot. Ennek következtében az addigi négytagú csapat húsztagúra bővült, és 7x24 órás szolgálatban dolgozott, saját képzési rendszerrel. Hamarosan már nem csak helpdesk jellegű szolgáltatást nyújtott a vállalat, hanem a portfólióba hálózatfejlesztési, építési munkák is bekerültek, és külföldön is dolgoztak. Később már olyan külföldi megbízást is kaptak, aminek keretében onsite supportot kellett nyújtaniuk – ez a cég részéről folyamatos jelenlétet követelt.

 

Évtizednyi tanulságok

 

A MagiCom a válságot megelőző években 700-750 milliós árbevételt produkált, ennek több mint 80 százaléka a szolgáltatásokból fakadt. Ezeket az eredményeket a válság alatt és után is hozta a vállalat. 2016-ban és 2017-ben már egymilliárd forint feletti bevételt értek el, ez annak köszönhető, hogy részt vettek Európa egyik nagy IT-projektjében. Erre az évre körülbelül 850 milliós forgalmat várnak.

 

Gasparetz András arra a legbüszkébb. hogy nagyon erős cégkultúrát sikerült kialakítaniuk. „Minimális a fluktuáció. MagiCom családot hoztunk létre” – emeli ki. Számára a legnagyobb tanulság a delegálás fontossága, hogy ne akarjon a cégvezető mindent mikromenedzselni, bízzon annyira kollégáiban, hogy önállóan is megoldják. „Ha úgy adódik, megtehetem, hogy elmegyek 2-3 hétre a cégtől, akkor is működni fog.” A siker titkát a cégkultúrában látja, hiszen bizalmi piacon dolgoznak, és maguk a szolgáltatást nyújtó emberek a fontosak, az ő hozzáállásuk, attitűdjük a partnerek számára meghatározó.

 

Hasznosnak maradni

 

A jövőt nézve Gasparetz András számára egyelőre két forgatókönyv is elképzelhető, és minden attól függ, hogy mire lesz szüksége majd a 2020-as menedzsmentnek. Elképzelhető, hogy tanácsadóként segíti majd az irányítást, de az is lehet, hogy belső startupok és egyéb projektek menedzselésével foglalkozik, természetesen csak abban az esetben, ha a leendő menedzsment erre igényt tart. A cégtulajdonos vezetői munkája mellett egyetemi oktatóként is dolgozik, ahol szívesen látják akár hosszabb időre is. Fontos számára, hogy a jövőben is hasznos munkát végezhessen, amire a Hétpecsét Egyesület elnökeként lehetősége nyílik, és hobbijával, a motorozással is sok időt tölt majd.

 

Hirdetés átugrása →