Hagyományos szolgáltatás korszerű köntösben

Egy évtizede a mosoda hallatán sokak lelki szemei előtt minden bizonnyal a rendszerváltás előtti cégérek jól ismert betűtípusa jelent meg, a fiatalabb generációk pedig amerikai szitkomok szórakoztató jeleneteit idézték fel. Ma már azonban, a legtöbbet talán a Bubbles márkával és kék buborékos logójával azonosítjuk a szolgáltatást.

A Bubbles a mögötte álló shared economy filozófia alapján való működésében pionírként jelent meg kilenc évvel ezelőtt Budapesten. Az elmélet szerint a tárgyak birtoklása korszerűtlen, az idő pedig a legértékesebb vagyonunk – így a közösségi megoldások hatékonyságra törekszenek. Nemzetközi viszonylatban ilyen alapon indult el például az Airbnb és az Uber is, itthon pedig népszerű példa a GreenGo autómegosztó, a MOL Limo és Bubi, a ViddL futárszolgáltatás, vagy a MiUtcánk is.

A mosoda nemzetközileg is komoly hagyományú közösségi szolgáltatás, de – ahogy azt a Bubbles is jól példázza – éppen most éli virágkorát. A kezdetekkor a Bubbles alapítója, Megyeri Gábor a pénzügyi válság idején olyan lehetőséget keresett, ami piaci rést fed le Magyarországon, hosszútávon fenntartható módon. Ír származású felesége javaslatára mérte fel a mosodák helyzetét, majd úgy döntött, hogy belevág. „A szolgáltatás nyugaton már ismert és bevezetett volt. Alapítónk legfőbb célja az volt, hogy a tiszta ruhák mellett az élmény is maradandó legyen – természetesen kiemelkedő minőségben” – mondja Ceglédi Csongor, a Bubbles International vezérigazgatója.

Egyedülálló technológia

Az első üzlet nyitásába kísérleti jelleggel fogott bele a házaspár, a 13. kerületben. A kísérlet jól sikerült, hiszen az első egy év alatt a bolt jelentős forgalombővülést produkált, ezért Megyeri
Gábor a terjeszkedés érdekében nekiállt megfelelő tőkebefektetőt keresni. „A Bubbles életében az első nagy siker az a pillanat volt – meséli a vezérigazgató –, amikor egy óriási befektető meglátta benne ugyanazt a lehetőséget, amit maga az alapító. Ekkor megnyílt a lehetőség, hogy egy ügyesen kitalált és működőképes koncepció országos, majd nemzetközi terjeszkedésbe kezdjen.” A bizalmat 2013-ban a Venturio kockázati tőkealap (Wallis) szavazta meg nekik, így a budapesti hálózat biztos háttérrel fejlődhetett a következő 2-3 évben.

Ebben az időszakban a legnagyobb kihívást az újabb és újabb üzletek ügyfélkörének kiépítése, a vásárlók edukációja jelentette. „Könnyűnek tűnik elmondani a vásárlóknak, hogy gyorsabban és jobb minőségben tud nálunk mosni, illetve rövid idő alatt meg is tudja szárítani a tiszta ruhát… De azt sokan elfelejtik, hogy a legtöbbünk számára ez mégis egyet jelent azzal, hogy kimozdulunk a jól megszokott komfortzónából – és itt a nehéz feladat.” Tehát a Bubbles esetében az új márka bevezetésének klasszikus nehézségei mellett a szolgáltatással is meg kellett ismertetni a vásárlókat úgy, hogy alkalmat, ötletet adva mutattak rá annak a relevanciájára. A mosodahálózat megugrotta ezt az akadályt, és büszkén számolnak be arról, hogy 2018-ban már nyereségessé vált a vállalkozás, majd tavaly ezt robbanásszerű növekedés követte a franchise-hálózat növekedésével…

 Cikkünk teljes terjedelmében a K&K Magazin júniusi számában jelent  meg. Keresse a nagyobb újságosoknál, vagy fizessen elő! Ha kérdése van, írjon nekünk!

 

 

Hirdetés átugrása →