Kovács Kft. - Nomen est omen

A kis helyi üzemből mára nemzetközi szinten is jegyzett vállalkozássá vált az immár 30 éves Kovács Kft. A második generációs családi vállalkozás az autóipari multik beszállítójaként felkerült Európa innovációs térképére. A legfontosabb céljuk most az automatizálás és a robotizálás, emellett igyekeznek saját maguknak előállítani az elektromos energiát a fenntarthatóság nevében, hiszen a vevőiknek is az egyik fő szempontja a zöldebb termelés megvalósítása.

Cikkünk a Legsikeresebb magyar vállalkozások című nemrégiben piacra került könyvben jelent meg elsőként.Ha kíváncsi a könyvben szereplő többi, közel félszáz cég történetére vásárolja meg a könyvet.

„Édesapám esztergályosként dolgozott az autóvillamossági felszerelések mezőkövesdi gyárában. Úgy gondolta, hogy lenne olyan feladat, amit odahaza a munkája után még meg tudna csinálni, az akkorra már összebarkácsolt kecskelábas esztergagépén, bedolgozás címen. Ez a „maszekolás” még idegen volt a környéken, sokan az ő példáján felbuzdulva indították el a kisvállalkozásaikat a fémiparban. Akkoriban itt lényegében a mezőgazdaságból élt mindenki. A 80-as évek közepétől kisszövetkezeti formában működtünk, bedolgoztunk különféle nagyobb vállalatnak, közben pedig már jöttek a külföldi megrendelések is. Én 70-es születésű vagyok, és már kilencéves koromtól folyamatosan részt vettem a munkákban. Volt, hogy pakoltam, felügyeltem a gépeket, beletanultam mindenbe” – mesél a kezdetekről ifj. Kovács István.

A 80-as évek vége felé megalakítottak az egyik ausztriai ismerősükkel egy osztrák–magyar kft.-t, a profil itt is a fémipar volt. Futott is a szekér jó pár éven keresztül, de aztán kicsit átalakultak a viszonyok, ahogy az szokott lenni egy közös vállalkozásban. Ennek hatására indult el a Kovács Kft. mint a Kovács család vállalkozása. „Szerintem itt is úttörők voltunk. Nem volt egyszerű időszak, amikor először hitelt vettünk fel, annak 30 százalék volt a kamata. Amikor 30 éve alapítottuk a Kovács Kft.-t, akkor költöztünk ki a családi ház udvaráról a város szélére egy telephelyre, amit minden második évben bővíteni kellett. 2002-ig ezt az ingatlan bővítettük, ekkor kerültünk a mostani telephelyünkre, és ekkorra már főként új gépeket vásároltunk, és ezekkel tudtunk kellő minőségben szolgáltatni. Korábban mindig használtakat vettünk, sok helybeli szolgáltató jól is járt velünk, mert mi voltunk a karbantartók, szerelők egyik legnagyobb megrendelői” – teszi hozzá.

A fejlődés impozáns volt, 2002-ben épült meg forgácsoló-, majd 2005-ben a kovácsolóüzem, ami hatalmas lehetőségeket jelentett a cég életében. Következett a gyors kiszolgálást biztosító automata szálanyagraktár. Ma olyan automata kovácsológépük is van, amelyet sikerült robotizálni is. Ez Kelet-Közép-Európa legmodernebb kovácsológépe.

Több mint 100 forgácsoló- és hat kovácsológépet működtetnek, de mellette nagyon sok a kiegészítő tevékenység, a darabolás, a hőkezelés, a szemcseszórás. A bevételük eléri a 10-12 milliárd forintot, közel 450 embernek adnak munkát. A kis helyi üzemből mára nemzetközi szinten is jegyzett vállalkozássá vált a Kovács Kft., amely az autóipari multik beszállítójaként felkerültek Európa innovációs térképére is. A cég továbbra is magyar magántulajdonban, a Kovács családéban van. Hogy 30 éven keresztül megállták a helyüket, azt elsősorban a változásra való képességgel lehet magyarázni, azzal, hogy rugalmasan tudtak alkalmazkodni a piaci követelményekhez.

Az igazi nagy lökést a ZF Hungáriával kötött partnerség jelentette. A ZF egy globális autóipari technológia vállalat, több mint 160 üzemük van szerte a világon. Egerben sebességváltókat és ehhez kapcsolódó alkatrészeket gyártanak. „Gyakorlatilag mellettük nőttünk fel. De mára más fontos partnerségek is kialakultak. Például a Grundfos szivattyúgyártó vállalattal vagy a Scaniával” – teszi hozzá Kovácsné Prókai Tímea gazdasági vezető. Az autóipar egyébként ma is domináns a vevőik között, de sikerült diverzifikálniuk az utóbbi években. Van már mezőgazdasági, vasútipari beszállítói kapcsolatuk is.

„Az autóipar nagy átalakulása, az áttérés az elektromos kocsik gyártására minden gyártót és beszállítót keményen érint. Mérhetetlenül nagy a bizonytalanság, és úgy látom, ez gyors átállást megcélzó döntés elhamarkodott volt. Ennek szerintem az európai ipar nagy vesztese lesz. Itt minden szabályt be kell tartani, ami hatalmas versenyhátrány a távol-keleti gyártókhoz viszonyítva” – mondja Ifj. Kovács István.

Szeretnének független módon gyártani, az energiát saját magunknak előállítani, és teljes mértékben áttérni az elektromos energiára. Hiszen megtapasztalták, hogy az energiaárak turbulens változása kiszolgáltatottá tesz egy nagy energiaigényű termelő vállalatot. Az épületek felületeit napelemekkel fedték be, ez már az igényeink 40 százalékát lefedi. Az üzemekben környezetbarát geotermikus hűtési és fűtési rendszer biztosítja a termeléshez szükséges optimális feltételeket. Készülnek arra is, hogy kialakítsanak egy puffert, betárolják az energiát, amikor éppen olcsó. Emellett modernizálni és automatizálni szeretnék a termelésünket, hiszen akkor kevésbé lesznek kitéve a munkaerőpiaci kihívásoknak. „Itt is kevés a munkaerő, és sokan nem is elég megbízhatóan dolgoznak. Ez a környék ugyanis hatalmas ipari fejlődésen esett át, itt van nem messze Eger, Miskolc, Gyöngyös, Debrecenről nem is beszélve. Mindegyik városnak hatalmas a munkaerőigénye. Nem mondom, hogy kilátástalan a helyzet, de karcolja azt” – mondja ifj. Kovács István.

Rossz időszakban kapta el a járvány és utána az orosz–ukrán háború őket. A Covid idején volt, hogy hónapokra nem tudtak dolgozni, és sokszor nem tudták, lesz-e megrendelés. Állami támogatást sem tudtak felvenni emiatt, mert nem merték vállalni a foglalkoztatás fenntartását.

A pandémia előtt volt egy nagy beruházásunk, egy újfajta kovácsolási technológiát vezettünk be, és ez az utóbbi évek sok leállása, illetve bizonytalansága miatt még nem tudott felfutni. Emellett párhuzamosan fejlesztjük a szervezetet, lecseréltük több vezetőnket is. Vannak egri, miskolci, budapesti vezetőink is, és előfordul, hogy egy multitól is tudunk elhozni kollégákat. Szóval volt mostanában épp elég kihívás – mondja Kovácsné Prókai Tímea. A banki kapcsolataik egyébként kifejezetten jók, korábban az UniCredit volt a fő partnerünk, a Magyar Bankholding néhány éve lépett be nagy finanszírozóként, nélkülük ezt a fejlődést nem is lehetne végigvinni – tették hozzá.

„Édesapám, aki jövőre 80 éves lesz, sokszor mondja: nem érti, miért nehezebb a világ, mint néhány évtizede. Azért, mert megváltozott minden, ami régen megszokott volt, az ma teljesen bizonytalan kiszámíthatatlan lett” – szoktam válaszolni. Mi mindig egyszemélyi vezetésben működtünk, az édesapám eldöntött mindent. A generációváltás pár éve megtörtént, és ma már megtartva a kkv-kat jellemző rugalmasságot, kicsit multisodni kellett. Azt várjuk a vezetőktől, hogy támogassanak, legyenek önállóbbak, adjanak alternatívákat” – mondja ifj. Kovács István.

Cikkünk a Legsikeresebb magyar vállalkozások című nemrégiben piacra került könyvben jelent meg elsőként.Ha kíváncsi a könyvben szereplő többi, közel félszáz cég történetére vásárolja meg a könyvet.

 

Hirdetés átugrása →