Családi gazdaságban tapasztalt problémákra készített megoldást a hazai startup – termékük mára nemzetközi szinten is számos elismerést gyűjtött be. Nagy út előtt áll a magyar vállalkozás: terveik között szerepel az amerikai és az új-zélandi piac meghódítása is.
Bár kezdetben biztonságtechnikai megoldásokkal foglalkozott, mégis a családi hagyományokra építve találta meg számításait Árendás Csaba, a SmartVineyard speciális szőlővédelmi hálózatot fejlesztő és forgalmazó QuantisLabs Kft. ügyvezetője. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen végzett mérnök-informatikus szakon. 2005-ben indított vállalkozása először egy bankolás során használható véletlenszám-generátoron dolgozott, majd 2006-ban felvásárolták a csapatot. A fiatal mérnök ekkor Svájcba utazott, az ott töltött négy év alatt telekommunikációs mérnöki diplomát szerzett, később Amerikában is tanult. Tudását, valamint a hazaitól nagyon eltérő üzleti légkörben szerzett tapasztalatait ötvözve készített megoldást a családi szőlőbirtokon megfigyelt problémákra.
Vállalkozás születik
A Szőlőőr prototípusa 2010-ben készült el, két év múlva pedig már maga a termék is a kezükben volt. Ehhez természetesen jelentős anyagi háttérre volt szükség, amit uniós pályázattal, svájci ösztöndíjjal, valamint családi hitellel teremtettek meg. A cégben eleinte egyetemi hallgatókkal dolgoztak, de hamar kiderült, hogy néha az olcsó ember a legdrágább. A későbbiekben egyre inkább kiemelkedő tudású szakembereket foglalkoztattak. „Ez ugyan magasabb bérköltséggel jár, de az eredményeket nézve nagyon megéri” – állítja Árendás Csaba. A vállalkozás nyert egy direkt finanszírozású, brüsszeli, kockázati tőke típusú, egymillió eurós büdzsét. „Ebből a pénzből sikerült nagyon jó embereket felvenni a csapatba, és a termék is sokkal jobb lett, most már » Ferrarit « gyártunk.” Emellett a kisebb példányszámos, manufakturális termelésről átálltak az iparira. A gyártást kiszervezik, a cégben csak szellemi, kreatív munka folyik.
„Kihívás megcsinálni valamit a semmiből. Néhány év távlatából úgy látom, három dolog kell a sikerhez: csapat, cél és pénz” – mutatott rá az ügyvezető; szerinte az eredményes munkához elengedhetetlen a problémaspecifikusan felépített team. „Nem triviális dolog egy jó csapatot összehozni, motiválni, kijavítani a problémákat. Fontos tudni és elfogadni: egy jó team nem olcsó, a jó munkához pedig valóban idő kell. Össze kell hangolni az egyes csapattagok egyéni céljait a céges célokkal” – mondta Árendás Csaba. Emellett szakmai kihívás kell minden munkatársnak, ki nem fogyó motiváció például minél többször flow-élményt okozni a munkával. Persze jó cél nélkül az egész nem működik. Az emberek általában szeretik a nagy célokat is, de le kell bontani rövidebb távú célokra, ők például negyedéves tervekben gondolkodnak. „Minden embernek kell a siker, a túl erős terv ezért kontraproduktív.”
Három helyről kaphat pénzt ma egy vállalkozás, Árendás Csaba szerint a legfontosabbak a vásárlók. Úgy látja, Magyarországon az előző rendszer öröksége, hogy az ügyfélközpontúság közel sincs olyan szinten mint például Amerikában. „Rendszeresen beszélgetni kell a meglévő, valamint a leendő felhasználókkal a problémáikról, hiszen minél jobban ismerjük ezeket, annál jobb megoldást adhatunk. Ha van ügyfélelégedettség, akkor lesz bevétel is.” Itthon jelentős erőforrás áll rendelkezésre a pályázati rendszerben, de tapasztalata szerint ez elég sok bürokráciával jár. A K+F pályázatokat viszont nagyon fontosnak tartja. A harmadik pénzforrás a közvetlen befektetői finanszírozás, a QuantisLabs jelenleg kis- (50 ezer eurós), valamint nagybefektetőket (1 millió eurós) keres.
Mérhető siker
Árendás Csaba felmenői generációk óta dolgoztak saját szőlőjükben, ahol jelentős fejtörést okozott, hogy pontosan mikor, mivel és mennyit kell permetezni. „Átlagosan egy évben a szőlőnél 15 százalék a növénybetegségek miatti veszteség. Négy nap alatt elveszhet a termés 25 százaléka, ha nem veszik észre időben a problémát. Ezt nehezíti, hogy domboldalanként változik a mikroklíma” – mondja. A SmartVineyard ezekre a problémákra kínál megoldást, méréstechnikát és döntéstámogatást. Átlagosan 10 hektáronként helyeznek el egy Szőlőőrt. Ez egy laptopnyi méretű, napelemes berendezés, dűlőnként méri a hőmérsékletet, a páratartalmat, a levélnedvességet, a csapadékmennyiséget, majd összegyűjti az adatokat, és vezeték nélküli adatkapcsolatokkal egy szerverre küldi. Az így nyert információkat óránként elemzik. A szőlészek akár mobiltelefonon is követhetik az eredményeket egy felhasználói felületen keresztül. „A cél, hogy pontos diagnózis előzze meg a beavatkozást – emelte ki a mérnök. – Jelenleg a szükségesnél jóval többet permeteznek a gazdák, mert nagyon nagy a kockázat. Egészségesebb szőlőből egészségesebb bor készülhet.”
A Szőlőőr a terület nagyságától és tagoltságától függően már egy év alatt is megtérül, de akár bérelhető is a készülék. A termék minőségét mutatja, hogy olyan nagy hazai termelők is használják, mint például a Sauska, a Pannonhalmi Apátsági Pincészet vagy a Tokaj Hétszőlő Szőlőbirtok. A SmartVineyard több hazai és nemzetközi díjat is nyert, az Intel Business Challenge Europe-on négyezer cég közül a harmadikok lettek, a kaliforniai döntőben pedig húszezer cég közt a 8. helyig jutottak.
Csúcsra törnek
A befektetések megkönnyítése érdekében a cég néhány hónapon belül zrt-vé alakul át, emellett dematerializált részvényeket állítottak ki a KELER Központi Értéktár Zrt-nél. Az ügyvezető úgy véli, kinőtték a pályázatokat, jelentősebbek lettek a vevői és a viszonteladói befektetések, szabadon felhasználható pénzre van szükségük. A CNN-en lement egy pár perces videó a SmartVineyardról, ennek köszönhetően még Malajziából is kaptak megrendelést. Nyilvánvalóvá vált, hogy a csapatot bővíteni, a készletet pedig növelni kell, a megrendelők ugyanis azonnal szeretnék megkapni a terméket. „Egyszerre kell jónak lennie a PR-nak, a marketingnek és a gyártásnak” – hangsúlyozza Árendás Csaba.
A cég nagy dobásra készül: néhány hónap múlva új terméket mutatnak be. És terveik közt szerepel az új-zélandi, valamint a washingtoni piac meghódítása is.