Cserépről cserépre, generációról generációra

Kevés olyan vállalkozás van Magyarországon, amelybe lassan a negyedik generáció csatlakozik be. A bólyi Terrán Tetőcserép Kft. ilyen. Több mint száz éve Mészáros Kálmán kézi munkával kezdett beton tetőcserép gyártásába, majd fia, Vilmos vette át a családi vállalkozást. A sort a vők folytatják, a vállalkozás Európa-hírűvé vált, a kontinensen mindössze néhány cég gyárt napelemes tetőcserepet.

A naptár lapjai 1920-at mutatnak, amikor egy vállalkozó kedvű
 ember, Mészáros Kálmán tetőcserépgyártásba kezd a Felvidéken. Akkor még nem láthatta előre, hogy az egy-két embert foglalkoztató apró manufaktúra egyszer kinövi a családi kereteket, és száz év múlva Közép-Európa egyik legfejlettebb gyártástechnológiáját alkalmazó nemzetközi cég lesz. A cégcsoport ma kilenc országban van jelen, a bólyi központ mellett gyárat működtet Szlovákiában és Erdélyben, Bács-Kiskun megyében, illetve Pécsett, ott készülnek a prémium minőségű tetőcserepek, köztük a 2021-es Red Dot termékdizájn-díjas napelemes tetőcserép. Mészáros Kálmán küldetését szem előtt tartva: nem csupán betoncserepet gyártanak és árulnak, hanem védelmet nyújtanak az embereknek és otthonaiknak.

„Én még kézzel készítettem ezzel a cserepeket, abból tudtam megvenni az első autómat” – mutat a cég központjának bejárata mellé állított, ma már muzeális darabnak tekinthető cserépgyártó eszközre dr. Mészáros Vilmos, aki ugyan besegített az édesapjának a vállalkozásba, de nem ezt a pályát választotta. A szintén Európa-hírű Bólyi Állami Gazdaság főmérnöke volt, agrár-
mérnök lett, és csak nyugdíjba vonulása után futtatta fel a családi tetőcserépgyártást. „A bólyi az ország egyik legnagyobb gazdasága volt, a munkámból adódóan lehetőségem volt eljutni Európa számos pontjára. Ilyenkor a cserépgyártásra vonatkozó információkat is gyűjtöttem, figyeltem a technikát Németországban, Angliában.”

Viharvert marketing

Mindig dolgozott öt-hat ember a vállalkozásban, Vilmos is másodállásban, ám a sorsdöntő váltás akkor következett be, amikor 58 évesen lehetősége volt nyugdíjba menni – a komoly fejlesztések is akkor indultak a cégben. „Szlovéniában volt az első kapcsolatunk, onnan hoztuk az első gépeket. Ez egy félig automatizált, kézi kiszolgálású technika volt, kiváló cserepet lehetett vele gyártani, de nem lehetett továbbfejleszteni. Így szép folyamatosan áttértünk az olasz gépekre.” Ezt a növekedési szakaszt már a másik két vő, Gódi Attila és Harmincz Péter közreműködésével élte meg a Terrán. „A »fiúk« nálam mobilabbak voltak, meg nyelveket is beszéltek, azonkívül már nagyban gondolkoznak. Folyamatosan fejlesztettünk, mára elérkeztünk a robottechnikához. Alkalmanként még külföldről is jönnek hozzánk tanulmányozni a technológiát.”

Dr. Mészáros Vilmos szavaiból nemcsak akkor érződik ki büszkeség, amikor a gépekről beszél, hanem akkor is, amikor a munkatársait említi. Ma is dolgozik náluk olyan kolléga, aki harminc évvel ezelőtt még kézzel gyártotta a cserepet, de szerinte mindenki értékes munkatársa a cégnek. „Megbecsüljük az embereket – foglalja össze a Terrán HR-politikáját –, ez abban is tükröződik, hogy jó bért fizetünk, és sikerült megőriznünk a családias hangulatot. Az állami gazdaságban megtanultam, hogy rendkívül fontos az elismerés és a dicséret. Ennek a szemléletnek is köszönhető, hogy minden munkatársunk lelkiismeretesen dolgozik, no meg annak, hogy teret engedünk az önmegvalósításnak. Az is vonzó a kollégáknak, hogy modern munkakörülményeket teremtünk számukra.”

A vállalkozásnak már kezdetben sem igen volt szüksége marketingre, a betoncserép többször bizonyította tartósságát. Például 1984-ben a 15 kilométerre fekvő bortermő vidéken, Villányban hatalmas pusztítást végzett egy jégeső, szinte csak a Terrán kézzel gyártott cserepei „élték túl” a vihart. Hirtelen akkora lett a kereslet a bólyi cserépre, hogy alig bírták teljesíteni a megrendeléseket. Persze más kihívások is érték a vállalkozást az eltelt évtizedek alatt, többek között a történelem sem ment el a kuláknak bélyegzett család mellett. Vilmos fiatal fiúként a családban is helyt állt, amikor erősen korlátozták édesapja lehetőségeit. Mint mondja, egyvalamit örök életre megtanult ezekből a helyzetekből: „Apámtól azt láttam, hogy minden nehézséget meg lehet oldani, ha van kitartás.”

Napelemes tetőcserép

Rengeteg inspirációt kapott mind a munkájához, mind a családi életéhez a cég termelési igazgatójaként dolgozó vő, Harmincz Péter, aki – feleségével együtt – szintén agrármérnökként végzett. Ezért is találták meg hamar a közös hangot Vilmossal, aki az első időkben nyári, illetve hétvégi munkákra hívta meg a fiatalembert a cserépgyártó vállalkozásba, aztán szép lassan kialakultak a szerepek.

A másik vő, Attila pénzügyi végzettségű, így ő lett az ügyvezető, Péter pedig a papa mentorálásával a termelési ügyeket vette át. „Láttuk, hogy van potenciál a cégben, de tőkeszegény, ezért fejlesztésre felvettük az első hitelünket, ami sorsdöntő volt a Terrán életében. Szerintem fel sem mértük teljesen......

Cikkünk teljes terjedelemben a K&K Magazin őszi lapszámában jelent meg.

Keresse a nagyobb újságosoknál, vagy fizessen elő:

 

Hirdetés átugrása →