Töretlen frissesség

Néha a sorsfordító szerencse is segítette a karcagi Fülöp házaspár saját üzleti sikerét, de az már csakis rajtuk és a folyamatos fejlesztésen múlott, hogy az európai és távol-keleti kereskedelmi láncok megbecsült nemzetközi beszállítója lett az agrármérnök páros csaknem tízmilliárdos forgalmú zöldség-gyümölcsfeldolgozó családi vállalata.

Töretlen frissesség! Ezzel a szlogennel ünnepelte fennállásának negyedszázados évfordulóját egy esztendeje a karcagi Agrosprint Kft. A „töretlen” jelző a több mint két és fél évtized alatt garantált egyenletes csúcsminőségre, a frissesség a céges portfólióban máig meghatározó gyorsfagyasztott termékkörre utal. Arra, hogy a betakarítás után gyorsan lefagyasztott nyersanyag, például a zöldborsó, egy év után is megőrzi vitamintartalmának 80 százalékát.

 

Erre a frissességre alapozta a vállalkozása sikerét Fülöp Gábor agrármérnök, szinte attól a sorsfordító pillanattól, amikor 1991-ben meglátott az úton egy német rendszámú gyümölcsszállító teherautót. A kocsi ponyvájáról írta le a társaság telefonszámát, és felhívta. Nem telt bele pár nap, és eladott két kamion szilvát a német cégnek úgy, hogy az áru még meg sem volt. Legalábbis a felesége, Fülöp Gáborné, az Agrosprint Mezőgazdasági és Ipari Termékforgalmazó Kft. másik ügyvezetője és társtulajdonosa így idézi fel a kezdetek kezdetét. Kalandorságnak tűnhet, de volt benne ráció. „Mi először mindig piacot építünk, vásárolt alapanyagra, és csak azután fejlesztjük fel hozzá a gyártást, amikor már megvannak a bejáratott, biztos vevők, értékesítési kapcsolatok” – magyarázza üzemgazdászként az üzleti modellt Fülöp Gáborné.

 

Pár hónappal a szilvaexport után Fülöp Gábort egy szintén német konzervgyár pritaminpaprikát kereső beszerzőjével hozta össze a sors. Az üzlet sikere azt eredményezte, hogy 26 kamion uborkát és pritaminpaprikát vásárolt abban az évben Fülöpék közreműködésével a feldolgozó. Úgy felpörgött a bajor partnerekkel az Agrosprint üzlete, hogy a belőle keletkezett pénzügyi források fedezték a cég fejlesztéseit.

 

 

Szerencsemenetrend

 

Ekkor kopogott be a Fülöp családhoz a következő nagy szerencse – menetrend szerint. Fülöp Gábor egy régi ismerőse panaszkodott, hogy már nem győzi művelni a meggyültetvényét, eladná. A vállalkozó élt is az alkalommal, és 1996-ban megvette a 60 hektáros megfáradt gyümölcsöst. A következő évben 20 forintról 60 forintra, majd az ültetvény feljavítását követően 200-250-re ugrott a meggy kilónkénti ára. Ennek köszönhetően lett pénzügyi forrás ahhoz, hogy az Agrosprint Kft. belevághasson a következő fejlesztési ütembe, a saját fagyasztóüzem létrehozásába.

 

Zöldmezős beruházás helyett inkább megvásároltak egy Karcag határában lévő telephelyet egy üres csarnokkal. A technológiát sem készen rendelték, hanem használt gépekből „maguk csinálták” – idézi fel Fülöp Gáborné. Azt követően szinte nem volt olyan év, hogy valamit ne építettek volna. Kezdetben csak pályázati pénzből és saját forrásból, az ezredforduló után a megerősödött cég már hitelt is felvett. Nagy projekt volt az erdélyi üzem beindítása is 2005-ben.

 

 

Határátlépés

 

Nem tervezte ugyan a Fülöp család, hogy az AgroSprint Kft-t leányvállalattal bővítsék, de a sors úgy hozta, hogy 2003-ban a német Anuga szakkiállításon odajött az Agrosprint standjához egy székely fiatalember, aki panaszkodott, hogy otthon nincs munka, a székelyudvarhelyi hűtőtároló is évek óta áll. A házaspár autóba ült, megnézte, és megvette, majd 2008-ra csaknem hárommillió eurós zöldmezős beruházással az ottani leányvállalat, az AgroSprint SRL. már át is adta a térség legmodernebb hűtő–gyorsfagyasztó–csomagoló üzemét Beresztelkén.

 

Még ugyanabban a mozgalmas évben vásárolták meg itthon, felszámolásból a nyírlugosi fagyasztóüzemet is, amellyel megvalósult a vállalat korábbi éveinek célkitűzése, hogy az AgroSprintnek legyen nagytechnológiát igénylő növényeket – csemegekukoricát, zöldborsót és babot – gyártó üzeme is.

 

Ez időszak alatt a Fülöp házaspár összebarátkozott egy német vállalkozóval, aki a bébiételalapanyag-előállítás magyarországi meghonosításán fáradozott. Az ő révén lett az Agrosprint Kft. a Nestlé, a Danone, illetve a Hipp beszállítója. Ám a szigorú minőségügyi átvételi szabályok miatt speciális, szerszegény-technológiával előállított alapanyagra volt szükség, ehhez Fülöpék saját integrációt építettek ki. Erre a termelői háttérre alapozva hozta létre a cégcsoport a Sprint gyorsfagyasztott márka után 2012-ben a „bababarát” Sprint Natura termékcsaládját is.

 

 

Nemzetközi pályán

 

Az Agrosprint Kft. ma már termelése négyötödét kitevő exportja csaknem 40 európai, közel- és távol-keleti országba irányul, de eljutottak Kanadába, illetve Dél-Amerikába is. Nemzetközi vállalatcsoporttá fejlődve a szektor legtöbb kiskereskedelmi láncával kapcsolatban áll. „Európa legjelentősebb élelmiszeripari óriásvállalatainak beszállítói lettünk, ehhez át kellett venni az uniós szabványokat is a HACCP-től a BIO normákig” – mondja Fülöp Gáborné.

 

Ahhoz, hogy az AgroSprint Kft. a fenntartható fejlődését növekedési pályán tartsa, és nemzetközi összehasonlításban is versenyképes maradjon a cégcsoport, nemcsak újabb több milliárdos kapacitásbővítő beruházásokat tervez a vállalat 2019-ig, hanem a munkaerőhiány leküzdésére a duális szakképzésbe is bekapcsolódott. A csoport jövője a kollégákon múlik, hiszen a három gyárban már 350-en dolgoznak, de továbbra is „igazi családi vállalkozásként”. A családi vállalkozás nagy lépés előtt áll, arra készül, hogy a szakképzett menedzsmenttel, tőkebevonással, az optimális üzemméretet elérve nemzetközi nagyvállalattá növekedjen, ahogyan ezt a következő hároméves fejlesztési stratégia meghatározta.

 

Hirdetés átugrása →