A közösség erejével

A Facebook már régen nem csak egy egyszerű közösségi oldal, választásokat dönthet el, cégeket, márkákat is felemelhet rövid idő alatt. Egy közepes vállalkozás számára már komoly lehetőségeket rejteget egy jól menedzselt Facebook-oldal, ehhez adunk pár tippet.

Bár a szórólapozás, kuponosztás az induló kis- és középvállalkozásoknak hasznára is lehet, a trendekből jól látszik, hogy az offline marketingeszközök napja leáldozóban van. Egy jól működő, magát komolyan vevő vállalkozás már nem igazán engedheti meg, hogy ne folytasson legalább alapszintű Facebook-kommunikációt. Egyre több cég csoportosítja át marketingerőforrásait erre a kiszámítható, jól mérhető, mégis a gyors siker lehetőségét hordozó platformra. Előre tervezett, folyamatos márkakommunikációval komoly hatást érhetnek el korábban ismeretlen cégek is, anélkül, hogy akár egy fillért is költenének hirdetésre.

 

A Facebook az elmúlt években jelentősen átalakult: míg a kezdetekben személyek közötti kommunikációról szólt, ma a márkák már ugyanolyan legitim szereplői a felhasználók előtt megjelenő hírfolyamoknak, és pontosan ugyanúgy tudják építeni magukat, ahogyan építi magát egy, a platformot tudatosan használó tinédzser. Egy átlagos Facebook-felhasználó ugyanis – kis túlzással – két ismerősének kiskutyás és nyaralós képei között futhat bele különböző márkák által gyártott tartalmakba, így az adott márka is könnyebben hívja fel magára a figyelmet, ha érzelmi azonosulást is tud kínálni. Ez pedig jelenthet bármit, a társadalmi felelősségvállalástól kezdve a márka megszemélyesítésén át a vicces posztokig.

 

A közösségi oldal közege maga sarkallja arra a vállalkozásokat, hogy a hagyományosan merevebb céges kommunikációs stílus helyett valami újat, személyesebbet válasszanak. És bár ez elsőre ijesztő lehet, valójában komoly lehetőségeket rejteget egy vállalkozás számára. Az újfajta kommunikációs stílusra az ALDI Magyarország a legjobb példa – míg a cég általános kommunikációja kimért, de barátságos, Facebookon folyamatosan szóvicceket gyártanak a termékeik nevével, ezzel pedig hatalmas rajongótáborra tettek szert. Ehhez még hirdetésekre sincs szükség, csak egy jó közösségi médiás csapatot kell fenntartaniuk.

 

Hogyan lesz sikeres egy céges Facebook-oldal?

 

Mivel a Facebook a cégek körében is egyre népszerűbb, a verseny is nagyon nagy, és egyre nehezebb közepes cégként kiemelkedni a mezőnyből. Ahhoz, hogy jól működjön egy ilyen oldal, sok mindennek teljesülnie kell. A K&K magazin erről állított össze egy 8 pontos listát:

 

1. Határozd meg az oldal elsődleges célját

Márkaépítés? Új vásárlók szerzése? A cég iránti elköteleződés növelése? Sokan már ott elbuknak, hogy meghatározott cél nélkül kezdenek el kommunikálni a közösséggel. Pedig a jól megválasztott cél és az ahhoz való ragaszkodás nélkül senkit nem fog érdekelni a Facebook-oldal.

 

2. Adj a kinézetre

Számos cég látványosan nem ad a Facebook-oldala arculatára, nem veszi komolyan a kommunikációnak ezt a részét. Pedig, még ha ismert cégről van is szó, Facebookon a név önmagában nem elég, igényes profilkép és borítókép is kell a jó benyomás keltéséhez. Ez egy grafikusnak nagyjából fél óra munka.

 

3. Lásd el információkkal a követőidet

Bár egyértelműen azért készít valaki Facebook-oldalt, hogy kilépjen az egyszerű weboldalak keretei közül, a felhasználók ezt kezdik majd el információs felületként is használni. Így minden fontos céges információt elérhetővé kell tennünk: a cím, a nyitvatartási idő, a weboldal címét és valamilyen rövid leírást magáról a cégről vagy akár a cég történetéről.

 

4. Posztolj rendszeresen és tervezetten

De hiába van kész a Facebook-oldal, szép borítóképpel és részletes információkkal, ha csak önmagában áll, kevésbé fognak rátalálni a potenciális vevők. Épp ezért szükség van valamilyen tartalom rendszeres posztolására, lehetőleg heti tervezéses rendszerben.

 

5. Gyárts saját tartalmat

Ahhoz, hogy valóban „élő” legyen az oldal, kitartóan kell előállítani (vagy épp előállíttatni) a márkához kapcsolódó saját tartalmat. Ez viszont lehet bármi: kreatívabb szöveg, kép, videó, szavazás, vagy akár megosztós nyereményjáték. Fontos, hogy a közönség úgy érezze, itt valami pluszt kap, itt valaki energiát tesz abba, hogy saját tartalommal érje el a potenciális vásárlókat.

 

6. Kommunikálj a közönségeddel

Egy weboldallal ellentétben a Face-book-oldal rendes kétirányú kommunikációra is alkalmas: chatüzeneteket válthatunk azokkal, akik a cégnek írnak, és a posztok alatt, kommentekben is válaszolhatunk a közönségünk kérdéseire, felvetéseire. Ezt érdemes tudatosan használni: sokkal kedvezőbb benyomást kelt az a cég, amelyik publikus felületen válaszol a neki feltett kérdésekre.

 

7. Ha teheted, bízd profira – vagy legalább hozzáértőre

A Facebookon kívül nem nagyon van kommunikációs platform, ahol egy-egy ember vagy csapat hozzáértése, tehetsége ilyen sokat dobhat a cég kommunikációján. Ezért mindennél fontosabb, hogy megfelelő ember(ek)re bízzuk az oldal kezelését. Ez jelentheti új kolléga felvételét vagy a teljes közösségimédia-kommunikáció kiszervezését is – de akár azt is, hogy a márkát és a célközönséget már ismerő munkatársak közül kap valaki új feladatkört.

 

8. Találd meg a legjobb példákat a területedről

Van jó oldala is annak, hogy hatalmasra nőtt a verseny a Facebookon: szinte minden cégtípusból találni egy-egy jobb, főleg külföldi példát, ahonnan sokat lehet tanulni. Saját tartalmakhoz szerezhetünk inspirációt, de azt is megnézhetjük, hogy egy, a miénkhez hasonló külföldi cég milyen hangvételben kommunikál.

Hirdetés átugrása →