Az áruszállítók Ubere

Az ötlet pofonegyszerűnek tűnik: egy online piactér, mely licit segítségével összehozza a fuvarozókat azokkal, akik szállítani akarnak. A két éve indult szolgáltatásra már most komoly piaci igény van. Nem véletlen, hogy a Hiventures Zrt. immár második körben is befektetett a cégbe.

Már az egyetem első évében vállalkozni kezdett Szucsányi-Borza Sebestyén, faanyagokat importált Kanadából, és ezt nagykereskedőként az Ócsai úton egy raktárból árulta ki a fatelepeknek. Jól is ment minden, egészen addig, amíg az egyik fatelep hitelre elvitt egy nagyobb mennyiséget. „Soha többet nem láttam őket. Végül a céget felszámolták, én pedig nem bírtam a veszteséget finanszírozni, így abbahagytam. 20 évesen ez volt a tanulópénz.”

Elindítottak egy nyomdaipari klasztert, ofszet nyomdákat fogtak össze, ezzel pályáztak EU-s forrásra is, és ebből épült egy ernyőszervezet, mely képviselte a nyomdákat. Sok próbálkozásuk és útkeresésük volt ezen kívül is, többek között elindították a Taxi magazint. Az ötlet az volt, hogy egy rendhagyó print magazint indítsanak, a repülőgépeken lévő fedélzeti magazinhoz hasonlóan ők a taxikat használják terjesztési csatornaként. Az alapvetően kulturális témájú magazin már hatodik éve jelenik meg. „Én ott már csak tulajdonosként vagyok jelen, szerencsére megáll a lábán, és nyereséget termel.” Láncvállalkozó volt az elmúlt 10 évben. „Én mindig kitalálni, elindítani szerettem valamit, talán hibám, hogy nem viszem a végéig a dolgokat. De tanultam ezekből és ma már a kevésbé izgalmas részét is megcsinálom a munkának, mert elfogadom, hogy muszáj.”

Egyik ötlet hozta a másikat

Sok olyan munkájuk volt a nyomdaipari klaszterben, amikor az elkészült könyveket ki kellett szállítani Németországba, Ausztriába. A Goggle-n kerestek fuvarozókat, és azt vették észre, hogy nagyon nagy eltérés van az árakban. Szembetűnő volt az is, hogy nem mindig ugyanazok a cégek adtak jó árat. „Nem volt olyan bonyolult megtalálni a magyarázatot, rájöttem, hogy az fog jó árat adni, akinek már van arra útvonala, de van még helye a rakterében. Kipattant a fejünkből, hogy ezt jó lenne automatizálni, egy felületen, ahol csak megadom, milyen paraméterekkel kérem a szállítást, és erről kiértesítjük a fuvarozókat, és az áraikat automatikusan fel tudjuk dolgozni.”…

Cikkünk teljes terjedelmében a K&K Magazin júniusi számában jelent  meg. Keresse a nagyobb újságosoknál, vagy fizessen elő! Ha kérdése van, írjon nekünk!

 

 

Hirdetés átugrása →