NAV-ra kész

Július elsejétől lépett életbe a számlázó programok adóhivatal felé történő adatszolgáltatásáról szóló rendelet módosítása. Ekkortól minden, számlázó programmal kiállított, legalább 100 ezer forint áfa-tartalmú számla adatait 24 órán belül online kell beküldeni a NAV-nak. Az OTP eBIZ Digitális Pénzügyi Asszisztense gyors és megbízható megoldást kínál erre a kihívásra, de emellett sok más területen is praktikus megoldást jelenthet a kkv-knak – válaszolta Jósvai Tamás az OTP eBIZ Kft. ügyvezetője a K&K kérdésére.

Mit jelent praktikusan az adatszolgáltatási kötelezettség, és hogyan tudnak a cégek ennek megfelelni?

 

Az adatszolgáltatás adózói regisztrációt követően kezdhető meg, amely magában foglalja az adatszolgáltató végpont és a számlázó program regisztrációját is. A számlaadatokat egy külön erre a célra kialakított online felületen kell továbbítani, melyet a számlázó programok automatikusan megtesznek. A szabályozás szerint ez minden olyan belföldi adóalany részére kiállított számlára vonatkozik, melynek áfa-tartalma eléri a 100 ezer forintot. A cégek természetesen sok számlázó program közül választhatnak. Az OTP eBIZ nagy előnye ezen a területen, hogy a banki háttérnek köszönhetően 100 százalékosan megbízható, és ez nemcsak egy számlázó program, melynek része egy vállalkozói internetbank, hanem sok más funkciójának köszönhetően sokkal inkább egy digitális pénzügyi asszisztens. Az eBIZ egy felhőalapú szolgáltatás, így az itt tárolt adatok nem veszhetnek el, bárhonnan, bármikor elérhetők. A rögzített adatok természetesen megfelelő titkosítással vannak ellátva, így illetéktelenek nem juthatnak hozzájuk.

 

Ugyanez vonatkozik a kézzel kiállított számlákra is?

 

A jogszabály vonatkozik a kézzel kiállított számlákra is, azzal a különbséggel, hogy ebben az esetben az adatszolgáltatást 5 napon belül és manuálisan kell teljesíteni a NAV weboldalán keresztül. Fontos azonban tudni, hogy az 500 ezer forint, vagy annál nagyobb összegű áfát tartalmazó számla adatait már a számlakibocsátás utáni napon rögzíteni kell a webes felületen. Mindez egyébként hatalmas plusz adminisztrációs terhet jelent azoknak, akik kézzel állítják ki a számlájukat. A cégeknek ezért érdemes elgondolkodniuk, és átállni egy online számlázó programra. Nemcsak azért, mert így egyszerűbben felelnek meg a jogszabályi előírásoknak, hanem azért is, mert így minden adat digitálisan elérhető lesz számukra.

 

Milyen szankciókra számíthatnak, akik nem teljesítik az előírásokat?

 

A NAV komoly bírságot szabhat ki a mulasztókra, melynek összege számlánként akár 500 ezer forint is lehet. De az adóhatóság bizonyos szabálytalanságok esetén tájékoztatást nyújt a cégeknek, így egy jövőbeli adóellenőrzés esetén elkerülhető a büntetés. Fontos azt is kiemelni, hogy különböző támogató szolgáltatást is biztosítanak a cégeknek, például számlabefogadóként lekérdezhetők lesznek az adózó nevére kiállított és lejelentett számlák.

 

Az eBIZ azonban amellett, hogy számlázó program, újszerű komplex pénzügyi szolgáltatásokat nyújt a kkv-k számára. Melyek a legfontosabb funkciói?

 

Az eBIZ szolgáltatást használók egy felületen végezhetik a számlázást, a banki átutalások kezelését, valamint nyomon követhetik cégük pénzügyi helyzetét. Így lényegesen gyorsabban és egyszerűbben intézhetik pénzügyeiket, könyvelésüket. A cég pénzügyekkel foglalkozó munkatársai könnyen hozzáférhetnek a beérkezett és kibocsátott számlákhoz, a könyvelési adatokhoz, ellenőrizhetik a banki tranzakciókat. De legalább ilyen fontos, hogy könnyen áttekinthető kimutatásokat kapnak, melyekből gyors képet nyerhetnek cégük aktuális pénzügyi helyzetéről.

 

Kiknek ajánlható, és milyen feltételeknek kell megfelelni, hogy valaki használni tudja az eBIZ szolgáltatást?

 

Bárki számára használható a szolgáltatás, aki rendelkezik internetes hozzáféréssel és böngészővel. Minimális felhasználói szintű digitális tapasztalat elégséges, hiszen a felület könnyen átlátható, kezelhető, és felhasználóbarát. A teljes funkcionalitás kihasználásához szükséges még az, hogy a cég rendelkezzen OTP vállalkozói számlával és OTP direkt szerződéssel. Az eBIZ-t számlázásra azok a cégek is tudják használni, melyeknek nem számlavezető bankja az OTP. Elsősorban olyan kkv-k számára érdemes az eBIZ szolgáltatást választani, ahol külső partner vagy cég végzi a könyvelést, és nem használnak komoly vállalatirányítási rendszert.

 

Milyen csomagokból választhatnak az ügyfelek, milyen díjakra számíthatnak, és mekkora az érdeklődés a szolgáltatás iránt?

 

Az eBIZ három különböző csomagot kínál az érdeklődők számára. A FREE csomag azoknak a cégeknek ajánlható, amelyek csak számlázni szeretnének, és egyelőre nem akarnak élni az eBIZ Digitális Pénzügyi Asszisztens egyéb szolgáltatásaival. A Standard csomag havi díja 1790 forint nettó. A szolgáltatás korlátlan számú eBIZ-ben kiállított számlát tartalmaz ingyenesen, dokumentumérkeztetést, számlák, tranzakciók kezelését, fizetési emlékeztetőt, pénzügyi áttekintőt. A Pro csomag nettó díja 2790 forint, és pluszban tartalmazza az értesítést a partnerek eljárás alá kerüléséről, és plusz pénzügyi kimutatásokat. Mindkét csomag esetén egyébként komoly bevezető kedvezményekkel kínáljuk a szolgáltatást. Az eBIZ szolgáltatás egyébként alig több mint egy éve vezettük be, az érdeklődés és az ügyfélszámbővülés azt mutatja, nagyon is van létjogosultsága a szolgáltatásnak.

 

 

Hirdetés átugrása →