Schiller a reptéren: fókuszban a B2B piac

Mire lehet számítani az autókereskedelemben a következő évben, milyen nagy változások voltak a Schiller Autó Család háza táján és véget érnek-e a „merkúros idők”? Erről beszélgettünk Schiller Márkkal a cégcsoport „schtratégiai” és marketing igazgatójával

A Schiller Flotta Kft. szolgáltatásai már a Liszt Ferenc repülőtéren is elérhetőek.
Miért mozdultatok ebbe az irányba?

– Az új irodánk szeptember elején nyílt meg a Liszt Ferenc repülőtéren, közvetlenül a terminálon, ahol eddig csak hét másik, nemzetközi, autóbérléssel foglalkozó franchise cég volt jelen. Komoly know-how-val és globális háttérrel rendelkező versenytársakról van szó, büszkék vagyunk rá, hogy egyedüli magyar cégként a Schiller Rent is helyet kapott mellettük.  Egyrészt azért mozdultunk el ebbe az irányba, mert a turisták egyre fontosabbak ezen a piacon is, de az is célunk volt, hogy az üzleti utazók számára is magas színvonalú, komfortos és könnyen hozzáférhető szolgáltatást biztosítsunk, a Rent üzletágunk 2007-es alapítása óta ez az egyik legkomolyabb eredményünk. A B2B lábunk egyébként ma már nagyon erős, a reptér mellett a belvároshoz közeli Dráva utcai irodánkban és az új telephelyünkön, a Váci úton is ki tudjuk őket szolgálni.

Milyen szegmenssel vagytok a repülőtéren jelen, és milyen volt az indulás?

– Az alsókategóriás autóktól a prémium szegmensig, de akár a kishaszonjárművekig minden elérhető. Természetesen a saját márkáink vannak túlsúlyban, van elektromos autó is a flottában.

Igyekszünk magas színvonalú szolgáltatást biztosítani a külföldi turistáknak és üzleti utazóknak. Erről folyamatos visszacsatolást is kapunk a brókerek részéről, ügyfél értékeléseink miatt számtalan közönségdíjat nyertünk el az elmúlt években. Szolgáltatásaink nyújtása során igyekszünk rugalmasak lenni, többek között az éjszaka vagy hajnalban érkezőkre is gondoltunk, kialakítottunk egy önkiszolgáló autóbérlési lehetőséget. Az ügyfél előre kiválasztja és lefoglalja az autót, és a szükséges (rövid) adminisztráció után kap egy PIN-kódot. Ezzel a kóddal aztán egy automatából 0-24-ben átveheti vagy éppen leadhatja a kulcsot, anélkül, hogy bárkivel találkoznia kellene. Ez a szolgáltatás akkor is előnyös, ha valaki siet, vagy forgalmas időszakban, például az ünnepek alatt érkezik. Biztos lehet benne, hogy csak beüti a kódot, átveszi a slusszkulcsot, és indulhat is, nem kell papírmunkával bajlódnia. Sokat vártunk egyébként a nyitástól, de az indulás ezt is lényegesen felülmúlta. Ebben persze szerepe volt annak is, hogy a nyári turista szezon idén megnyúlt, a szeptember nagyon erős volt, és az októberre sem lehetett panasz. 

Mi az, amit még kiemelnél az idei év történései közül?

A mi életünkben fontos változás, hogy megalakult a Schiller Autócsalád Zrt. Ebben a cégben kaptak helyet a Schiller márkakereskedések és a szervizelési üzletág. Korábban az volt az elvárás az autógyártók részéről, hogy külön cégek legyenek a különböző márkákra, de változott a szabályozás, így tudtunk racionalizálni, négy cégünkből csináltunk egyet. Most 7 márkát képviselünk, ehhez még hozzájön három szerviz márka, a Volkswagen személy és haszonjármű és az Audi, ez utóbbi az idei év fejleménye és szintén nagyon büszkék vagyunk rá. De az ingatlanos cégünk, a Schiller Flotta és használt autó kereskedő cégünk továbbra is külön maradt.

Hogyan látod a 2023-as évet?

Egyértelmű, hogy az utóbbi hónapokban átalakult a gazdasági környezet. Nagy növekedésre nem, inkább stagnálásra számítunk az újautó-piacon, ez pedig hatással lesz mindenre.

Úgy látom, idén a magyar piacon 130 ezer személyautó és kishaszonjármű eladás várható összességében. A jövő év abból a szempontból még jó lesz, hogy sok megrendelés akkor fog teljesülni. De ha túl is leszünk az alapanyag- és a chiphiányon, ami eddig fékezte a piacot a kínálati oldal bedugulásával, a csökkenő vásárlóerő és az erőteljesen megnövekedett hitelkamatok miatt a magánvevők jelentős része el fog tűnni. Azok a kereskedők vehetik majd könnyebben az akadályokat, akik erős B2B lábbal rendelkeznek. Természetesen a szerviz üzletágban megmaradnak a magánvevők is, hiszen a garanciát senki sem szeretné elveszíteni. Összességében a jövő év tekintetében arra számítok, hogy 2021-hez képest 10-13 százalékos lesz az újautó-visszaesés (akárcsak idén), míg a használt autók szegmensében stagnálást várok.

Hirdetés átugrása →