Stresszkezelési technikákkal, motivációval és az újabb értékesítési trendek megismerésével készülhetnek a vállalatvezetők 2024 hátralévő, kemény időszakára - derül ki az egyik legnagyobb, hazai alapítású tréningcég, a Comline Budapest összefoglalójából. Egy amerikai kutatás szerint, a vállalati világban legnagyobb stressznek az értékesítők vannak kitéve, akik 79 százaléka vallja magáról, hogy a munkahely okozta nyomás komolyan jelen van az életében. A kiváltó okok között a vevői elégedettség, ügyfélkezelési stratégiák hiányosságai állnak, amelyekre lehet megoldást találni.
Az American Psychological Association (APA) szerint a munkával kapcsolatos stressz jelentősen befolyásolja az alkalmazottak teljesítményét és mentális egészségét. Egy 2020-as tanulmány szerint az értékesítők a magas teljesítményelvárások, a versenyhelyzet és a bizonytalan jövedelem miatt fokozottan ki vannak téve a stressznek. Ez a stressz gyakran vezet kiégéshez, csökkent motivációhoz és magas fluktuációhoz.
Az értékesítő kollégák vállán a legtöbb teher
Amerikai kutatás szerint a vállalati világban az értékesítő kollégákon van a legnagyobb teher, ami stressz formájában is megmutatkozik. A kérdőív megválaszolóinak 79 százaléka vallotta azt, hogy a munkájával kapcsolatos nyomás komoly kihívásokat eredményez az életében. Nem csoda, hiszen az értékesítők sokszor kezelnek elégedetlen ügyfeleket, akikkel szemben újabb és újabb stratégiát kell alkalmazniuk, ha nyerni szeretnének. Nagy Béla, a Comline Budapest vezető trénere, tulajdonosa hozzátette: "Fontos, hogy ne akarjanak mindig nyerni az értékesítő kollégák, hiszen annak gyakran kudarcérzet a vége és a stressz szintje csak fokozódni fog. Ehelyett tűzze ki például azt, hogy legtöbbször nyerjen, mint veszítsen."
Tipikus stresszforrások
Egy másik fontos tanulmány, amelyet a Salesforce végzett ("State of Sales Report" címmel) arra mutatott rá, hogy az értékesítők legnagyobb stresszforrásai közé tartoznak a havi eladási kvóták teljesítése, a folyamatos ügyfélkapcsolat fenntartása, valamint a munka és a magánélet közötti egyensúly megtalálása. A kutatás szerint az értékesítők 67%-a érzi úgy, hogy a stressz negatívan befolyásolja teljesítményüket. "Egy felkészült vezetőnek valós válaszokat kell tudni adnia a külső kihívásokra, a versenyhelyzetre, elvárások okozta nyomásra, ez segíti majd őt abban, hogy a stresszel járó helyzetekre felkészítse az étékesítőit, hogy azok könnyedebben tudják lekezelni, vagy akár elviselni azt." - tette hozzá Nagy Béla.
Tudatos jelenléttel a stressz ellen
Egy 2022-es tanulmány, amelyet a "Journal of Sales and Marketing Management" publikált, különféle stresszkezelési technikákat vizsgált az értékesítők körében. A kutatás szerint a mindfulness alapú stresszcsökkentő programok, a rendszeres fizikai aktivitás és a rugalmas munkavégzés mind hatékony eszközök a stressz csökkentésére. Az értékesítők, akik részt vettek ilyen programokban, átlagosan 25%-kal kevesebb stresszt észleltek. "Fontos, hogy foglalkozzunk a stresszkezeléssel, a különböző technikákkal. Mindenkinek más válik be, a lényeg, hogy ne higgyük el, a stressz szükséges rossz, amit el kell viselni, inkább dolgozzuk ki a leküzdésére irányuló taktikákat." - tette hozzá Nagy Béla.