Milyen bort vegyünk a horvát tengerparton?

Megvan az apartman, parkolóhelyet is találtunk, ahol egy hétig biztonságban van a kocsi. A gyerekek a szobát sem nézték meg, már a vízben vannak. Az első este nincs erőnk főzni, irány egy közeli étterem, ahol mérsékelt horror a pizza minősége és az ára is, de hát kinek van még arra is ideje, hogy előre kikeresse a tengerparti turistadömpingben elszórtan még létező minőségi vendéglátóhelyeket? Másnaptól aztán jöhet a jól bevált főzőcske, spagetti és paradicsom van mindenhol, hagyma is, mellé pedig hal, rák, kagyló és polip is akad, ha elég korán megyünk le a kikötőbe. Már csak bor kellene, irány tehát a helyi szupermarket! 

Külföldön gyakran kerülünk az imént vázolt helyzetbe, hogy aztán egy rossz döntés következtében elkönyveljük, hogy az adott országban nincsenek is iható borok, mégiscsak a magyar borszakíróknak van igazuk, miszerint a hazai a legjobb. Amúgy is világhírű, nem igaz? Ne essünk ebbe a hibába, a cikk végére mindenki tudni fogja, hogy a bárki számára elérhető nagyobb horvátországi üzletláncokban (tehát nem borokra specializálódott vinotékákban!) mire számíthat és mit érdemes leemelni néhány általam felvázolt menüsor mellé.

Kezdjük azzal, hogy kiválasztjuk, pontosabban először is felismerjük a szupermarketet! Horvátországban is jelen van a Spar/Interspar, valójában az egész országban nekik van a legjobb borválasztékuk, köszönhetően az Intersparokban létrehozott vinotékáknak. Mellette sokfelé találunk Lidlt, illetve a helyi Plodine és Konzum nevű láncokat, valamint a Dalmáciában igen erős Tommyt. Ha kiválasztottuk a boltot, már csak le kell emelni a polcról a megfelelő palackot!

Ha nem paradicsomos, ámde tengeri herkentyűs dolgot főzünk vagy sütünk, biztosan szükségünk lesz némi fehérborra. Ez mondjuk akkor is igaz, ha nem sütünk semmit, nehezen tudom elképzelni, hogy negyven fokban a teraszon sűrű, tanninos vörösbort kívánjak, bár lehetnek ilyen fétisei az olvasónak, így később erre is kitérek majd. Szóval vissza a fehérborokhoz, ahol a legolcsóbb palackok valahol 23 és 30 kuna, vagyis 1000 és 1400 forint között lesznek a polcon. Ennyi pénzért már kifejezetten jó borokat lehet kapni, főleg az olyan nagyobb borászatoktól, mint a Vina Belje, az Erdutski Vinogradi vagy az Ilocki Podrumi. A Belje amúgy majdnem hazai, Mohács alatt ha átlépjük a határt, húsz percen belül ott vagyunk a birtokon a horvát Baranyában, de a másik két borászat is a Duna mellett található.

Keressük a palackokon a grasevina feliratot, ez az olaszrizling horvát neve, és nehogy ez bárkit is visszariasszon! A horvát olaszrizling a legjobb dolog, ami az emberiséggel történt az angol WC lembergi feltalálása óta! Ezek a borok szinte mindig könnyedek, frissek, jól ihatók, és pont annyi maradékcukor van bennük, hogy bár száraz borok maradnak, kerekké válik tőle a korty. Vagyis nagyon csúsznak! Az Isztrián nagyobb esélyünk van belefutni a Malvazija feliratú palackokba, ez a helyi fehérszőlő, amiből szintén szuper száraz borokat szűrnek, de jellemzően drágábban, mint az olaszrizling.

Titkos tipp: Ilocki Podrumi Grasevina kvalitetno vino 2020, mindössze 30 kunáért a Konzumban. Ez már nem is az alap olaszrizlingje a pincének, hanem e....

Cikkünk teljes terjedelemben a K&K Magazin nyári lapszámában jelent meg. Keresse a nagyobb újságosoknál, vagy

Hirdetés átugrása →