Hiányzó „problématudat”, az érzelmi folyamatok elhanyagolása, a külső segítség igénybevételének elmulasztása – számos problémával találkoztak a Generációk Partnere Kft. szakemberei az elmúlt években a családi vállalkozások generációváltásával kapcsolatban. Egy hiánypótló kötetben igyekeznek támogatást nyújtani a folyamathoz, egy országos kutatás eredményeit is bemutatják a könyvben.
Az idő vagy az élet majd megoldja a problémát, illetve nem is olyan nagy kihívás ez – sok családi vállalkozás alapítója gondolkodik így a generációváltásról, pedig nagyon összetett szervezetfejlesztési és érzelmi folyamatról van szó, amelynek sikere számos összetevőtől függ. A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy a családi cégek mintegy 80 százaléka nem éli túl ezt a jelentős változást, vagy azért, mert már maga az átadás sem sikerül jól, vagy ha az megvalósul is, pár év múlva kompetencia hiányában vagy esetleg családi viszály miatt megy csődbe a társaság.
Magyarországon ráadásul speciális helyzet alakult ki, hiszen a rendszerváltással nyílt meg a lehetőség arra, hogy nagyobb számban jöjjenek létre családi vállalkozások, és a 90-es évek cégalapítási lázában érintett vállalkozói generáció most jut el abba a korba, amikor már el kell gondolkoznia azon, hogyan folytassa ő maga az életét, illetve mi legyen a társaság sorsa.
Hiányzó problématudat
A Generációk Partnere Kft. munkatársai jelenleg egy olyan könyvön dolgoznak, amely abban nyújthat komoly támogatást, hogy felismerjék a cégalapítók, mekkora feladatról van szó, és milyen sok és sokféle kérdésre kell választ találniuk a folyamat során.
„Az egyik legáltalánosabb és egyben legveszélyesebb probléma a családi vállalkozások generációváltása kapcsán, hogy az alapítók nincsenek tudatában annak, hogy ez mekkora feladat, nem rendelkeznek azzal a problématudattal, amire szükség van. Ez azért különös, mert közben látjuk, hogy 20-30 éven keresztül építették ezeket a cégeket, erre tettek fel szinte mindent, az egészségüket, egyes esetekben a családjukat, párkapcsolatukat is, ugyanakkor elbagatellizálják az utódlás kérdését” – számolt be a tapasztalatokról Molnár Szabolcs, a Generációk Partnere Kft. szervezetfejlesztője, egyben ügyvezető igazgatója és a készülő „Generációváltás a családi vállalkozásokban” című könyv egyik szerzője. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy mivel Magyarországon rengeteg családi vállalkozásnál szinte egyszerre merül fel a generációváltás kérdése, makrogazdasági szempontból sem mindegy, hogy milyen eredménnyel zárulnak ezek a folyamatok.
„Míg Nyugat-Európában vagy az Egyesült Államokban már megvan ennek a gyakorlata, hiszen vannak olyan családi cégek, amelyek számos generáció óta öröklődnek, addig nálunk egyelőre nagyon kevés példa akad, egész egyszerűen nem vagyunk felkészülve erre, nincs benne a családi gyakorlatban. Sokszor fordul elő az, hogy az érintettek már csak akkor fordulnak szakemberhez, amikor előáll valamilyen krízishelyzet, például meghal az alapító, vagy kiderül róla, hogy súlyos beteg. Ilyen helyzetben nagyon gyorsan kell tenni valamit, de ez óriási kihívást jelent, hiszen többnyire a lehetséges utód sem áll készen arra, hogy átvegye a céget, sem maga a társaság nincs felkészítve az átadásra. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy ezek a vállalkozások organikus módon, az alapító személye köré épültek fel, lényegében ő volt a cég szíve, ha váratlanul kiesik a munkából, az óriási probléma” – mutatott rá a generációváltások folyamatát támogató cég vezetője.
Érzelmi szál
A Generációk Partnere Kft. csapatában jelenleg hatan dolgoznak, olyan szakemberek, akik korábban családi vállalkozásokban is megfordultak, és nem csak a kkv-, hanem a nagyvállalati szegmensben is betöltöttek közép- és felső vezetői pozíciókat. „Az elmúlt években számos ügyfelünk jelezte, hogy hasznos lenne számukra egy gyakorlatias, hazai példákkal illusztrált összefoglaló generációváltás témában. Emellett azt látjuk, bármennyire is aktuális és fontos probléma ez most, alig található......
Cikkünk teljes terjedelmeben a K&K Magazin őszi lapszámában olvasható. Keresse a nagyobb újságosoknál, vagy