A feltörekvő közép

Második alkalommal tette közzé a Deloitte Magyarország Feltörekvő Középvállalati üzletágának versenyképességi indikátor jelentését.

A GfK piackutató intézet segítségével, telefonos kérdőívvel kérdezték meg 350, ebbe a kategóriába tartozó cég első számú vezetőjét, tulajdonosát, pénzügyi vezetőjét. Az 1-15 milliárd forint közötti árbevételű, középvállalkozások száma a Deloitte adatai szerint 7000-7300 közé tehető Magyarországon.

 

A felmérés öt fő kérdéskörre fókuszált: stratégia és várakozások, finanszírozás, utódlás, képzett és tapasztalt munkaerő hiánya, ügyfélszerzés. A cégek többségükben jól láthatóan továbbra is kedvezően ítélik meg helyzetüket: minden hetedik cég nagyon kedvezően, háromnegyedük inkább kedvezően – de a 2016-os évhez képest az optimizmus némiképp csökkent.

 

Az idei mintába nagyobb arányban kerültek kisebb létszámmal működő cégek, emiatt a korábbiaknál jóval nagyobb a családi cégek aránya: 41 százalékos. Ahogy korábban, most is elmondható, hogy a családi vállalkozások jövőjét tekintve az utódlás számít a legfontosabb témakörnek. Minden tizedik vállalkozás esetében már foglalkoznak a kérdéssel, és 16 százalék nyilatkozott úgy, hogy az utódlás kérdésköre rövid távon fókuszban lesz. A feltörekvő középvállalkozások háromnegyede továbbra is családi körben képzeli el az utódlást, mind a tulajdon, mind a vezetés szempontjából. A válaszolók alig 21 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a vezetői feladatokat külső fél kezébe adná, miközben a tulajdonosi pozíciókat megtartanák családi kézben.

 

A munkaerőhiány egyre nagyobb problémája ennek a körnek is. A korábbi 35 százalék helyett most már csak 18 százalék mondta azt, hogy sosem okoz gondot megfelelő munkaerőt találni. A cégek 30 százaléka állította, hogy minden területen nehéz megtalálni a munkaerőt, egyre többen említik a jelentkezők alacsony számát, de változatlanul a megfelelő tapasztalat hiányát mondják az első számú problémának. 10 cég közül 4 állította, hogy bizonyos területekre nehezen talál megfelelő munkavállalót. Ez leginkább a vidéki és kisebb árbevételű cégekre jellemző, számukra komoly kihívás friss diplomásokat találni bizonyos munkakörökbe.

 

Életkori bontásban a kutatás szerint a 25-35 év közötti munkaerő megtalálása jelenti a legnagyobb kihívást, a 25 év alattiak esetében pedig komoly regionális különbségek figyelhetők meg. Míg Nyugat-Magyarországon ez a cégek 55 százalékának, addig Budapesten és Közép-Magyarországon a cégek háromnegyedének okoz fejfájást.

 

Hirdetés átugrása →