Történelmi léptékű vidékfejlesztési program nyújt finanszírozási segítséget a magyar agráriumnak – hangzott el a Budapest Bank online rendezvényén, ahol a jelenleg elérhető mezőgazdasági és élelmiszeripari támogatásokról, valamint az agrárium digitalizációjáról volt szó. Az eseményen Dr. Nagy István agrárminiszter a magyar mezőgazdaság védelméről beszélt, a finanszírozási lehetőségeket pedig Papp Zsolt György, vidékfejlesztésért felelős helyettes államtitkár ismertette.
Banki segítség a fejlődéshez
Az online eseményt Csáki Béla, a Budapest Bank Zrt. üzleti vezérigazgató-helyettese nyitotta meg, aki kijelentette, hogy az elmúlt évtizedben óriási fejlődésen ment keresztül a hazai agrárium, ami elősegítette, hogy a termelés felzárkózzon Európa élvonalához. A nemzetközi piaci jelenlétet azonban még erősíteni kell, amihez folytatni kell az elmúlt évek modernizációs beruházásait és tovább kell javítani a versenyképességet. Ehhez nélkülözhetetlen a megfelelő pénzügyi háttér, legyen szó támogatásokról vagy kedvező finanszírozási konstrukciókról.
A vezérigazgató-helyettes kiemelte, hogy a Budapest Bank nagy figyelmet fordít a kis- és közepes agrárvállalkozások finanszírozására, vállalati hitelportfóliójának több mint negyedét a szektorban működő vállalkozások adják, valamint az élelmiszeriparban és a kertészetben is 180%-os állománybővülést értek el. A következő időszakban is számos jelentős forrás nyílik az agrárium számára, aminek eléréséhez a Budapest Bankhoz mindig fordulhatnak a gazdák.
Nehéz helyzetben is jól szerepelt a magyar mezőgazdaság
Embert próbáló éven vagyunk túl a pandémia miatt, de a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar stabilan helytállt a válsághelyzetben is – kezdte előadását Dr. Nagy István agrárminiszter. A járvány megváltoztatta az eddigi gazdasági berendezkedést, felértékelődött a lokális, rövidebb ellátási láncok jelentősége, a hazai gyártású termékek elérhetősége. A magyar élelmiszeripar és mezőgazdaság bizonyította rátermettségét, végig biztosított maradt az ország élelmiszer-ellátottsága.
Mindez nem valósulhatott volna meg a gazdák mindennapi erőfeszítései nélkül, ezért a miniszter köszönetét fejezte ki feléjük. Hosszú távon azonban csak fejlesztésekkel és modernizációval lehet versenyképes szinten tartani a hazai agrárszektort, szükséges a vidék támogatása, ezért különféle pályázati lehetőségek segítenek a vállalkozásoknak, jelenleg is többszáz milliárd forintos keretösszegben. A jövő évi költségvetésben pedig még nagyobb összeg áll majd a szektor rendelkezésére, közel 1000 milliárd forintból korszerűsíthetnek a vállalatok.
Történelmi léptékű vidékfejlesztési program
Az online eseményt Papp Zsolt György, vidékfejlesztésért felelős helyettes államtitkár folytatta előadásával, aki részletezte a Vidékfejlesztési Program 2021-es pályázatait:
- Kertészet- ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása, keretösszeg: 15 milliárd forint
- Állattartó telepek megújításának támogatása, keretösszeg: 30 milliárd forint
- Baromfi- és sertéstartó telepek járványvédelmi rendszereinek fejlesztése, keretösszeg: 6 milliárd forint
- Terménytárolók, szárítók és tisztítók fejlesztésének támogatása, keretösszeg: 50 milliárd forint
- Külterületi helyi közutak fejlesztése, keretösszeg: 50 milliárd forint
- Kertészet – gomba előállító üzemek fejlesztésének támogatása, keretösszeg: 20 milliárd forint
- Kertészeti üzemek megújításának támogatása, keretösszeg: 50 milliárd forint
- Élelmiszeripari üzemek fejlesztése, keretösszeg: 50 milliárd forint
- Élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztése, keretösszeg: 200 milliárd forint
- Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása, keretösszeg: 100 milliárd forint.
- Az elérhető pályázati forrásoknak köszönhetően a magyar gazdák biztosíthatják, hogy hosszú távon is a nemzetközi verseny egyenrangú szereplői legyenek. A beruházást támogató pályázatok lehetővé teszik a termelési eszközök és módszerek modernizálását és a legkorszerűbb digitális technológiák alkalmazását, hogy a magyar agrárium megőrizze stabilitását.
-
A részletes pályázati kiírások a palyazat.gov.hu oldalon érhetők el, a Budapest Business Live előadása pedig itt, egy regisztráció után.