Hyppolit a 21. században

Ugrásszerű fejlődést hozhat a következő néhány év az okosotthonok piacán, a múlt év végi 51 millióról százmillió fölé nőhet csak Európában az ilyen háztartások száma. Az Amazon által fejlesztett Alexa, az Apple Sirije, illetve a Google Assistant a hozzájuk csatlakoztatott intelligens eszközöknek és érzékelőknek köszönhetően lényegében virtuális inasként szolgálják a felhasználókat.

Biztonság, alacsonyabb rezsiköltség, a fenntarthatósági törekvések támogatása és természetesen még nagyobb kényelem – ha megkérdezzük az embereket arról, hogy szerintük milyen előnyökkel jár egy okosotthon, akkor nagy valószínűséggel az imént felsorolt tényezők a nagy többség válaszaiban előfordulhat. Az okosotthon mint fogalom ma már egyáltalán nem ismeretlen a magyarok számára – a Schneider Electric novemberben végzett online kutatásában a résztvevők több mint 90 százaléka hallott már róluk –, itthon azonban még viszonylag kevesen használnak ilyen megoldásokat, a már említett felmérés során a válaszadók mindössze egynegyede jelezte ezt. Az okosotthon tulajdonképpen olyan technológiai megoldások összessége, amelyek révén automatizálhatók, illetve akár távolról is irányíthatók különböző funkciók az otthonunkban. Talán a legismertebb ezek közül a világítás szabályozása, de a redőnyök vagy akár függönyök vezérlése is megoldható, és ez még csak a kezdet.

A jövőben hatalmas fejlődés várható az okosotthonok piacán, a Berg Insight előrejelzése szerint például a múlt év végi 51 millióról 2024-re több mint százmillióra nő az ilyen háztartások száma csak Európában. A növekvő érdeklődés érthető, hiszen egy okosotthon valóban meglehetősen sok időt, pénzt és felesleges idegeskedést takaríthat meg az ember életében. Nem véletlen, hogy itthon is egyre többen kezdenek barátkozni a gondolattal, a Schneider Electric már idézett kutatása során a megkérdezettek harmada jelezte, hogy szerepel tervei között, hogy „felokosítsa” otthonát.

Hatalmas választék

Nagy kérdés ugyanakkor, hogy mindezt hogyan valósítsa meg valaki, ugyanis mára eljutottunk oda, hogy szó szerint a bőség zavarával kell szembenéznünk. Az Amazon Alexa nevű, eredetileg digitális asszisztensnek fejlesztett, ma már inkább virtuális inasnak tekinthető, mesterségesintelligencia-alapú megoldása például már mintegy hatvanezerféle különböző eszközzel képes együttműködni, és a külsős fejlesztőknek köszönhetően több mint százezerféle különböző funkciót tud felmutatni. Ehhez persze szüksége van egy közvetítő eszközre, ami nem más, mint az Amazon Echo okoshangszóró – az okosságát Alexa adja –, és amivel kis túlzással úgy társaloghatunk, mintha egy hús-vér inas várná az utasításainkat, vagyis nem kell parancsokat gépelni, elég kimondani, hogy mit szeretnénk. Az Amazon fejlesztése, illetve az Apple és a Google hasonló megoldásai – Apple HomeKit és Google Home – napjainkban a legelterjedtebb központi, hangvezérléses irányítóegységek, az otthonunkban lévő, valamilyen hálózati kommunikációra – wi-fi, bluetooth – képes eszközökkel integrálhatók. A gyakorlatban ez azt eredményezi, hogy akár a......

Cikkünk teljes terjedelemben a K&K Magazin decemberi lapszámában jelent meg.

Keresse a nagyobb újságárusoknál, vagy fizessen elő, most extra kedvezménnyel.

Hirdetés átugrása →