Kijavítja a helyesírási hibákat, személyre szabott tanulási terveket ajánl, fejleszti a kiejtést, és bármikor rendelkezésre áll. Mindezt ingyen vagy minimális költséggel. Egy ideális nyelvtanár éppen így működne - vagy mégsem? Az utóbbi években a mesterséges intelligencia (MI) alapú alkalmazások és chatbotok rengeteg tanulónak segítettek a nyelvtanulásban, de a kérdés továbbra is nyitott: vajon képesek lesznek teljesen kiváltani a tanárokat és a nyelviskolákat?
- A tanítás nem pusztán információátadás, hanem visszacsatolás, motiváció és személyre szabott támogatás is - mondja Dr. Tóth Alexandra, az Alexa Nyelviskola alapítója.
- Ezeket a tényezőket egy algoritmus nem tudja helyettesíteni. Az MI térhódítása ellenére vannak olyan területek, amelyeket a mesterséges intelligencia egyelőre nem tud lefedni. Az Alexa Nyelviskolában például minden hónapban kutatásokat végzünk a nyelvtanulási szokásokról és az agyunk működéséről annak érdekében, hogy a tananyagainkat folyamatosan fejleszteni tudjuk. Nem csupán azt figyeljük, hogy milyen új tanulási eszközök érhetők el, hanem azt is kutatjuk, hogyan dolgozza fel az agyunk az új információkat, és milyen tanulási módszerek a leginkább hatékonyak. Ennek megfelelően módosítjuk a tananyagot, finomítjuk a tanítási folyamatot, és a lehető legjobban igyekszünk kihasználni a tanulók mentális kapacitását - mondta a nyelviskola alapítója.
A mesterséges intelligencia jelenleg még nem képes memóriafejlesztő gyakorlatokat biztosítani úgy, ahogy az agyunk számára az elengedhetetlen, a legújabb nyelvtanulási és agykutatási eredményeket megfelelő módon alkalmazni és hosszú távon fenntartani a tanulók motivációját.
- Ezek azok a tényezők, amelyek miatt a nyelvtanárok szerepe még mindig kulcsfontosságú marad. Egy gép nem tudja megérteni, hogy mikor kell egy diákot bátorítani, mikor van szüksége egy kis plusz segítségre, vagy mikor kell egy tanulási módszert személyre szabni - részletezte Dr. Tóth Alexandra, az Alexa Nyelviskola alapítója, aki már kilenc éve segíti tanítványait abban, hogy fél év alatt középfokú és egy-másfél év alatt felsőfokú szintre jussanak.
A jövő: mesterséges intelligencia és nyelvtanár együtt
A kérdés tehát nem az, hogy az MI kiváltja-e a tanárokat, hanem az, hogy a technológia hogyan válhat a nyelvtanulás természetes részévé. Azok a nyelviskolák és tanárok, akik alkalmazkodnak, és az MI-t eszközként használják a tanítás támogatására, sokkal hatékonyabbá válhatnak.
A legjobb eredmények ott születnek, ahol a mesterséges intelligencia és az emberi tudás együttműködik. Az MI gyorsítja a tanulást, segít az ismétlésben és a szókincs fejlesztésében, míg a tanár motivál, útmutatást ad, és segít eligazodni a nyelvtanulás útvesztőiben.
A mesterséges intelligencia nem ellenség, hanem eszköz. A kérdés az, hogyan használjuk fel ezt az eszközt a lehető legjobban. Egy dolog viszont biztos: a nyelvtanulás folyamata és az emberi kapcsolatok még mindig nélkülözhetetlenek a sikerhez.