Árfolyamkockázat: erre érdemes figyelni

A hazai cégek 46 százaléka semmilyen módon nem védekezik az árfolyamkockázatokkal szemben - derül ki egy friss felmérésből. A határidős ügyletek megkötésével az előnytelen árfolyamváltozásokkal szemben biztosíthatják magukat a cégek, és egy hatékony eszközre tesznek szert a pénzügyi teljesítéshez.

Egy üzletben történő vásárlás során pénzünkért cserébe azonnal megkapjuk a kiválasztott árucikket. Nincs ez azonban már így, ha egy vállalkozás külföldi partnerekkel üzletel; késleltetett tranzakció valósulhat meg, ahol az árfolyamváltozással is kalkulálnia kell az adott cégnek. Az export-import tevékenységet végző vállalatok külföldi fizetőeszközöket kapnak/adnak cserébe az áruért, így azonban veszteség-kockázatnak vannak kitéve. Az árfolyam ingadozását tehát nem szabad félvállról venni, hiszen akár tetemes üzleti veszteség is érheti a kereskedő céget.

 

A devizapiaci ügyletek jobbára 30, 90, 180 napos értéknapot jelölnek ki, de akár több évet is felölelhet ez az időszak. A veszteségek elkerülése érdekében sok cégnél bevett gyakorlat, hogy a pénzintézetekkel határidős, azaz forward ügyletben állapodnak meg. Így a vállalatok ugyan megvédik magukat a veszteségtől, de lemondanak az esetleges nyereségről is. Mindig célszerű ezért mérlegelni, hogy a fedezet a teljes megkötött üzletre vagy csak egy részére vonatkozzon-e.

 

Mindez evidens a hazai vállalatoknak, vagy mégsem?

 

Közép-Európa legnagyobb átutalási intézménye, az idén 20 éves AKCENTA CZ legfrissebb kutatásából az derül ki, hogy nem. A közelmúltban folytatott kutatás során több mint 200 Magyarországon működő, export- és/vagy importtevékenységet végző kis- és középvállalatot kérdeztek meg árfolyamkockázatokkal kapcsolatos tapasztalataikról, az ehhez kapcsolódó kockázatok kivédési lehetőségeiről.

 

Habár azon cégek jelentős része, akik védekeznek az árfolyamkockázatból adódó veszteségek ellen elismerték, hogy azért döntöttek az ilyen típusú szolgáltatások igénybe vétele mellett, mert már érte őket pénzügyi veszteség, a megkérdezett vállalatok 46,3%-a semmilyen formában nem védekezik a kockázatokkal szemben. Sőt, 61%-uk a következő évben sem tervezi az erre irányuló pénzügyi szolgáltatások alkalmazását. Egyelőre sajnos kevesen vannak azok (mindössze 12%), akik szerint az árfolyamkockázatok szinte teljes mértékben megszüntethetőek. A cégvezetők közel fele (49%) szerint azonban egy bizonyos mértékig korlátozható az árfolyamkockázat.

 

A többek között az árfolyamkockázatok biztosítására specializálódott AKCENTA CZ szerint az árfolyam-biztosíték eszközei egyszerű megoldással szolgálnak, mellyel az árfolyamkockázatot lényegében meg lehet szüntetni. „Azáltal, hogy a cég nem veszít pénzt az árfolyamkockázat miatt, lehetősége nyílik a hatékonyabb pénzügyi tervezésre.” – mondta Garbár István, az AKCENTA CZ magyarországi üzleti vezetője.

 

A cseh átutalási intézménynél olyan speciális árfolyamváltozásokkal szembeni biztosításokat alkalmaznak, mint a forward, forward csúsztatott fizetési határidővel, amortizációs forward vagy a deviza swap. A pénzmegtakarítás és a cash flow jobb megtervezhetősége mellett az egyik legnagyobb előny, hogy akár egy évre is biztosíthatja magát az ügyfél, de az aktuális helyzettől és szükséglettől függően lehetőségük van lerövidíteni, illetve meghosszabbítani az adott forwardot (akár teljesen, akár részlegesen).

 

Hirdetés átugrása →