Nagy változás a készpénzhasználatban, történelmi csúcson a bankkártyák és devizaszámlák száma

Sosem volt még ennyi bankszámla Magyarországon, mint az idén szeptemberben, a devizaszámlák, a bankkártyák száma is történelmi csúcson van, és egyre többen fizetnek a telefonjukkal a kártyjuk helyett - derül ki a Bank360.hu elemzéséből. 

Egyre többen bankolnak, emiatt rekordokat dönt a bankszámlák és a hozzájuk kapcsolódó bankkártyák száma. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) harmadik negyedévi adatai szerint a fizetési számlák száma lassan eléri a 11 milliós határt, ebből a magánszemélyek számláinak száma megközelíti a 9,9 milliót. A tranzakciós illeték bevezetését követően, ahogy eltűntek a díjmentes számlacsomagok, 9,3 millió alá esett a lakossági bankszámlák száma, azóta viszont több mint 600 ezer számlát nyitottak. 

Csak az idén csaknem 160 ezerrel nőtt a magánszemélyek bankszámláinak a száma. Ennek az egyik oka az lehet, hogy egyre több fiatalnak van szüksége számlára. Magyarázat lehet az is, hogy a magas infláció mind több embert késztetett arra, hogy a készpénzben lévő megtakarítását egy pénzintézetre bízza. 

A devizaszámlák száma is történelmi csúcson van, 1,219 millió volt szeptember végén. Az idén is csaknem 48 ezer új devizaszámlát nyitottak Magyarországon, a covid járvány kitörése óta, amikortól a forint árfolyama instabillá vált, pedig csaknem 170 ezret. 

Az adatok elemzéséből az derül ki, hogy azokban a negyedévekben pörög fel a devizaszámla-nyitások száma a legjobban, amikor a forint árfolyama kiugró mértékben gyengül. 2022 utolsó negyedévében, amikor történelmi mélypontra került a magyar fizetőeszköz, csaknem 30 ezer devizaszámla nyílt meg a szolgáltatóknál. A devizaszámlákon lévő megtakarításoknál a befektetőknél általában nem szempont az elérhető kamat, de már erre is érdemes figyelni, mert euróra vagy dollárra is is találni már évi 3-4 százalékos kamatot lekötött betétre - hívja fel a figyelmet a Bank360.hu.     

Mobillal fizet minden negyedik magyar

A bankkártyák száma is történelmi csúcson van, meghaladta a 10 millió 40 ezer darabot. Ezek döntő részben betéti kártyák, a hitelkártyák száma nem változott érdemben az idén, több éves távon vizsgálva pedig csökken, alig éri már el az 1,1 milliót. A mobiltárcába regisztrált bankkártyák száma ezzel szemben folyamatosan nő, már meghaladja a 2,3 milliót, vagyis lassan minden negyedik bankkártya bekerül valamelyik okostelefon vagy más okoseszköz pénztárcájába. Ez nem csak praktikusabb használatot jelent, de biztonságosabbá is teszi a kártyás vásárlásokat, hiszen így nem láthatja meg senki a bankkártya számát, lejárati dátumát vagy a CVC-kódot, mint a hagyományos plasztiklap elővételekor. 

A bankártyás vásárlási forgalomból is egyre nagyobb szeletet hasítanak ki a mobiltárcák. Darabszámban a teljes forgalom több mint 22,3 százalékát bonyolították le mobiltárcából, értékben a mobilos vásárlások aránya meghaladta a 16 százalékot. A nagyobb összegű vásárlásoknál, úgy tűnik, még mindig a hagyományos bankkártyával fizetnek az emberek. Ebben szerepet játszhat az is, hogy a nagyobb összegű online vásárlásoknál így fizetnek, például amikor állampapírt vásárolnak. 

A harmadik negyedévben egyébként összesen több mint 470 millió vásárlási tranzakciót végeztek el a magyarországi kibocsátású bankkártyákkal, ami 12 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A tranzakciók értéke meghaladta a 4400 milliárd forintot, ez 17,7 százalékos növekedést jelent, amit részben a magas infláció is magyarázhat. Az átlagos kártyás vásárlási tranzakciók értéke 2022 óta nőtt valamelyest, az idén 9,3-9,8 ezer forint között alakult az egyes negyedévekben.

A készpénzhasználat visszaszorulóban van

Miközben a kártyás vásárlások száma és értéke folyamatosan nő, a készpénzfelvételek száma és értéke csökken. A harmadik negyedévben 22,84 millió alkalommal vettek fel magyarországi bankkártyával pénzt az ügyfelek, ez 2 százalékkal elmaradt a 2022-es harmadik negyedévitől. A felvett készpénz összege nem egészen 2400 milliárd forint volt, ami szintén 2 százalékos csökkenés éves összevetésben. Egy átlagos bankkártyával havonta kevesebb, mint egyszer vesznek fel most készpénzt a magyarok, alkalmanként pedig átlagosan 105 ezer forinttal csapolják meg az ATM-eket. Vagyis a 150 ezer forintos ingyenes lehetőséget egy átlagos bankkártyás ügyfél még mindig nem használja ki. 

Szerencsére nem is kell, hiszen egyre több helyen lehet bankkártyával fizetni. Az elfogadóhelyek száma meghaladja már a 204 ezret, több mint 151 ezer fizikai kereskedőnél és immár 48 ezernél is több webáruházban lehet kártyával fizetni a csaknem 4300 postai elfogadóhely mellett. A POS-terminálok döntő része érintéses fizetést is lehetővé tesz. 

Az ATM-ek száma is nőtt az idén a tavaly év végi mélypont óta. Szeptember végén 4860 automatából lehetett Magyarországon készpénzt felvenni, 122-vel több helyen, mint tavaly decemberben. Ebben minden bizonnyal szerepet játszott az MNB év elején megjelent rendelete is, amely előírta a bankok számára, hogy bővítsék a hálózatukat.

 
Hirdetés átugrása →