Az MNB pénzforgalmi jelentése szerint tízből egy ügyfél legalább háromszoros díjat fizet az általa igénybe vett banki szolgáltatásokért, mint amennyiből a vizsgálatba bevont ügyfélkör fele maximum bankol. Ezért ahogy az autó biztosítását, úgy a lakáshitelt vagy a folyószámlákkal kapcsolatos költségeket is érdemes évente, vagy akár még gyakrabban hozzáértő szakember bevonásával felülvizsgálni a Credipass pénzügyi szakértői szerint.
A banki szolgáltatások egyik legfontosabb és leggyakrabban használt eleme a folyószámla. Ez az az eszköz, amelynek segítségével intézik az ügyfelek a mindennapos pénzügyeiket, ennek ellenére sokan mégsem használják kellő tudatossággal, holott a pénzfelvétel, lekötés vagy éppen az utalás költségei megfelelő utánajárással csökkenthetők.
„Jelentős összeget lehet havonta spórolni, ha a felesleges költségeket egy kis segítséggel és tudatosabb szolgáltatásválasztással kiszűrik az ügyfelek." – mondta el Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője. „Akár új folyószámla választásáról, akár a jelenlegi számla felülvizsgálatáról legyen is szó, érdemes pénzügyi szakértővel konzultálni, aki az egyéni igények figyelembevételével segít megtalálni az elérhető akciós ajánlatokat, kedvezményes lehetőségeket. A bankok a jelenlegi gazdasági helyzet miatt folyamatosan szigorítják a számlacsomagjaik feltételeit – emiatt is érdemes bizonyos időközönként ránézni a saját folyószámláinkra, és adott esetben kedvezőbbre váltani." – tette hozzá.
Az ideális folyószámla kiválasztása során alapvető az ügyfél bankolási szokásainak és bérének megismerése, hogy a megfelelő folyószámlacsomagokat ajánlják a szakértők, akik a teljes piaci kínálat ismeretében szűrik a lehetőségeket. Fontos kiemelni, hogy más szolgáltatási csomagot ajánlanak a pénzintézetek az átlagbérrel – a KSH adatai szerint 2023 januárjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 528 000, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset pedig 363 900 forint volt – és mást az átlagbér feletti összeggel rendelkezőknek. Az említett banki szokások közé tartoznak pl. az utalások, a bankkártyás vásárlás gyakorisága, hogy a közüzemi számlák fizetése csoportos beszedési megbízással történik-e, vagy hogy havonta hány alkalommal és milyen időközönként történik készpénzfelvétel – ezek nagyban meghatározhatják a legtesthezállóbb számla melletti döntést. Egy másik nem elhanyagolható szempont, hogy manapság a munkáltatói együttműködésekre is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a bankok, az ezzel járó előnyöket, kedvezményeket, mint például egy több százezres nagyságrendű jóváírás tervezett lakáshitel esetén, vagy akár egy rendkívül kedvező feltételű folyószámlanyitás pedig érdemes kihasználni. Azt is érdemes megfontolni a szakértők szerint, hogy megéri-e, ha több folyószámlánk is van, akár több, különböző szolgáltatónál – az elmúlt években ez a trend teret is hódított Magyarországon, különösen azok körében, akik nagyobb összegeket tartanak folyószámláikon.
Aki az ügymenet bonyolultságától tartva inkább az aktuális, kedvezőtlen csomagja mellett maradna, ne tegye, hiszen tévhit, hogy váltani minden esetben nehézkes. A legtöbb esetben elegendő csupán egyszer megjelenni az új banknál, és az egyszerűsített bankváltási kérelem leadásával már el is indul a folyamat. Ekkor a régi banknál vezetett számlát lezárják, a fennálló pozitív egyenleg pedig jóváírásra kerül az új bankszámlán. Az ügyintézés során automatikusan átvezetésre kerül minden megbízás és állandó utalás is, továbbá a változásról még a közműszolgáltatókat is értesítik. Néhány dologra azonban érdemes külön odafigyelni, hogy tényleg könnyedén menjen az átállás: az egyik, hogy a régi, és az új számlacsomag is magyarországi, valamint azonos pénznemű kell, hogy legyen. Egy másik, hogy nem rendelkezhet az ügyfél sem negatív egyenleggel, sem folyószámlahitellel. Ezekben az esetekben a váltást megelőzően az adósságokat mindenképp rendezni kell. Meglévő hitel vagy megtakarítás esetén sem biztos, hogy azonnal és gyorsan sikerül a váltás, hiszen ezek különböző kötelezettségekkel járhatnak. Ilyen esetben is érdemes pénzügyi szakértővel átnézetni a meglévő szerződéseket és feltérképezni a további lehetőségeket.
Nyártól újabb változás várható a pénzügyi szolgáltatások díjainak kapcsán, ugyanis tervezetten júliustól vezetik majd be az uniós irányelv alapján kínált alapszámla díját, amely a Gazdaságfejlesztési Minisztérium kezdeményezésére megszületett jogszabály-változtatás nyomán történik majd. A bankok onnantól kezdve a megelőző év minimálbérének nem 1,5, hanem csupán 0,5 százalékát kérhetik el az alapszámla vezetéséért, vagyis a számlavezetés költsége 3000 forintról, nagyjából 1000 forintra csökkenhet. Ráadásul ebben a jóval alacsonyabb díjban a legtöbb olyan szolgáltatás benne lesz, amely lefedi a magyarok banki szolgáltatási igényeit (pl. havi számlavezetés, ingyenes bankkártya, korlátlan számú és összegű bankkártyás vásárlás, csoportos beszedési szolgáltatások, korlátlan számú készpénz befizetés stb.)
„Azonban a kedvező díj azt is jelentheti az ügyfelek számára, hogy a bankok kizárólag az ebben felsorolt és meghatározott szolgáltatásokat nyújtják majd, és más bankszámlánál megszokott szolgáltatást nem. Érdemes tehát nyártól erre az intézkedésre is odafigyelni, és szükség esetén konzultálni a Credipass szakértőivel!" – árulta el a vezető.