Pattanj nyeregbe!

A koronavírus-járvány sok iparágat padlóra küldött, alig vannak olyan termékek, amelyek iránt megugrott volna a kereslet. E kevesek közé tartozik a bicikli, az eladások már tavaly tavasztól kezdve az égbe szöktek, és egyre többen, egyre többször pattannak nyeregbe. Úgy tűnik, a tendencia hosszú távon is megmarad.

Klassz dolog kétkerekűre pattanni, ezt egyre többen vallják, legyen szó akár közlekedésről, akár hobbiról, akár komoly sportról. De eddig a környezettudatosság, a mozgás élménye, a költségmegtakarítás, meg bizonyos forgalmi helyzetekben a gyorsaság voltak a fő érvek a biciklizés mellett. Most azonban felsorakozott ezek mellé a biztonság is. Szerte Európában olyanok is elkezdték közlekedési eszközként használni a biciklit, akik félnek a tömött buszokon vagy metrón utazni, mert úgy gondolják, a koronavírus-fertőzés veszélye ezeken a közlekedési eszközökön nem elhanyagolható.

Ugyanígy igaz mindez a hobbikerékpározásra, hiszen itt is fontos szempont a fertőzésveszély minimalizálása. Ez ugyanis szabadtéri sport, és jellemzően mindenki egyedül vagy csak pár társával műveli. A kerékpározás egyre inkább divatba jön, erre erősíthet rá az is, hogy a városvezetések, kormányok is mindinkább támogatják. Sok helyen felgyorsult a bicikliút-építés, sok ideiglenes biciklis sávot alakítottak ki. Egyre több országban támogatják a biciklivásárlást, és fontos fejlemény az elektromos biciklik terjedése is.

Bicaj vagy futás?

A kerékpározás az aerob mozgásfajták közé tartozik, csakúgy, mint a futás. Nagyjából kétfajta hobbisportoló van: az egyik a bicajozást szereti, a másik meg a futásra esküszik. Saját megfigyelésünk alapján kis számban vannak olyanok, akik mindkettőt művelik, kis túlzással ők a triatlonozók. Hogy ki melyiket válassza? Azoknak például, akiknek komolyabb túlsúlyuk vagy ízületi problémájuk van, érdemesebb a kerékpározást preferálni, mert az ízületekhez kíméletes, jóval kisebb terhet jelent, mint a kocogás vagy a futás.

A bicajozásnál a lényeg, hogy folyamatos tekerés mellett dinamikus mozgás alakul ki, nő a pulzusszám, emelkedik a vérnyomás, élénkül a vérkeringés. Így kevesebb idő alatt több oxigén jut el a sejtekbe. A szív és a tüdő jó működésében is szerepe van, többek között csökkenti a szívinfarktus valószínűségét is. Na meg a bicajozók között kevesebb a cukorbeteg és a magas vérnyomásban szenvedő is.

Fogyni akaróknak

Bringázás közben testünk összes izmát megmozgatjuk. A combok, a vádli, a farizom, a csípő erősödik legfőképp. De az alsó hát izmait is erősíti, emiatt különösen azoknak előnyös, akiknek gerinc- vagy hátproblémáik vannak. Nemcsak erősödik az izomzat és javul az állóképesség, a bicajozással zsírt is égethetünk, nem is keveset. Fogyni akaróknak mindezért kifejezetten ajánljuk.

De nemcsak nekik, hanem....

Cikkünk teljes terjedelemben a K&K Magazin tavaszi lapszámában jelent ,meg.

Keresse a nagyobb újságosoknál, vagy fizessen elő rá most extra kedvezménnyel.

Hirdetés átugrása →