Túl a nehezén

Rövid másfél év alatt sikerült a BKIK szolgáltató jellegét megerősíteni, és a tagság visszajelzése alapján látszik, hogy jó felé haladunk – válaszolta Nagy Elek, a BKIK elnöke a K&K kérdésére.

 

Immár másfél éve vezeti elnökként a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarát, a BKIK-t. Milyen reformokat sikerült megvalósítani ezen idő alatt?

– A kamara működésének megreformálását a BKIK szolgáltatási stratégiájának kidolgozásával kezdtük, hiszen a jövőképünknek fő pillére a szolgáltatói jelleg megerősítése. Arra törekedtünk az elmúlt másfél évben, hogy az évi 5000 forintos kamarai hozzájárulásért cserébe valódi értéket adjunk a budapesti vállalkozásoknak. Igyekszünk velük folyamatos, interaktív kapcsolatot kiépíteni és minden fontos ügyben kikérni a véleményüket. Csak így lehet a BKIK valóban „szolgáltató” szervezet: egy olyan kamara, amely felkutatja és célzottan az érintettekhez juttatja el a nekik szóló pályázatokat, és képes fejleszteni tagsága általános vállalkozói, jogi ismereteit, ahová adózási és számviteli tanácsért, mentorálásért lehet fordulni, amelynek segítségével a budapesti vállalkozások akár nemzetközi projektek megvalósításában is részt vehetnek. Olyan ágazati kutatásokat indítottunk el a vállalkozói igények alapján, amilyeneket ők saját forrásból nem tudnak kivitelezni, de a sikeres működésükhöz nagyon hasznosak. Vadonatúj jogtár szolgáltatásunkkal a jogi, adó- és munkaügyi ügyvitelt szeretnénk megkönnyíteni, míg pályázatfigyelő szolgáltatásunkkal a forráshoz jutást. További üzleti szolgáltatásainkkal is, mint a gazdasági mediáció, a vállalkozási tanácsadás, a GDPR iránymutatás, csakúgy, mint a szakképzés területén végzett tevékenységünk a főváros gazdasági életének fejlődését, a budapesti vállalkozók sikeres munkáját kívánjuk támogatni.

A több mint háromszázezer budapesti vállalkozást tömörítő BKIK méretéhez olyan szervezeti és kommunikációs infrastruktúrát kell illeszteni, amelyik képes megbirkózni az egyre több feladattal a folyamatosan változó gazdasági környezetben. A tavalyi reformok érintették a közösségi csatornáink újra gondolását is, mivel ezek használata ma már elengedhetetlen minden vállalkozó, cég és szervezet számára. Átalakítottuk a Facebook-oldalunkat, a LinkedInen pedig létrehoztunk egy profilt, hogy minél hatékonyabban tudjuk releváns információkkal ellátni közösségünket.

Megújult és felhasználóbaráttá tett honlapunkon elérhető Tudástár című videósorozatunk: ebben vállalkozásokat érintő témákat dolgozunk fel könnyen és gyorsan emészthető, sőt szórakoztató módon, naprakész, informatív segítséget nyújtva a cégek legfontosabb ügyviteli és adminisztrációs feladataihoz.

– Hogy tapasztalják, a tagság véleménye mennyire változott a szervezetről?

– Másfél évvel ezelőtt, elnökségem kezdetekor készítettünk egy elégedettségi kutatást, hogy lássuk milyen vélemény és kép él a BKIK-ról a fővárosi vállalkozók fejében. Az eredmény sajnos igen lesújtó volt, ami nem is csoda a felmérést megelőző zűrzavaros kamarai időszakot nézve. Pontosan egy évvel később megismételtük a kutatást, hogy megnézzük milyen hatásai voltak a reformjainknak, Nagy örömmel láttuk e rövid időszak alatt is a jelentős elmozdulást. A legjobb hír egyértelműen az, hogy drasztikusan mérséklődött a BKIK negatív megítélése: amíg tavaly januárban a vállalkozások közel kétharmada ítélte meg negatívan a kamara működését, addig egy évvel később ez megfordult, többségbe kerültek azok, akik pozitívan gondolnak a kamarára (60 versus 31 százalék).

Rengeteget javult az elmúlt évben az úgynevezett erősség-gyengeség mérlegünk: a gyengeségek aránya jelentősen, a korábbi 93-ról 57 százalékra csökkent, míg az erősségek említése 40 százalékról 45-re emelkedett. A legtöbb megkérdezett a kamara vállalkozásokat segítő, támogató jellegét emelte ki pozitívumként. Azt nagyon biztató visszajelzésnek érzem, hogy a legjelentősebben a „nagyon elégedettek” és az „elégedettek” aránya emelkedett a két felmérés között: az első 50, a második 25 százalékkal emelkedett, ami azt jelzi vissza, hogy a tagság szerint jó irányba tartunk.

– Milyen szolgáltatásokat, segítséget ad a BKIK a tagságának?

– A már említett reformokon túl szeretném még kiemelni a tagság igényei alapján elkezdett ágazati felméréssorozatunkat. Az elsőben a vendéglátóhelyekkel kapcsolatos elvárásokat, a választási preferenciákat jártuk körül, míg a másodikban a hazai szakképzés megítélését vizsgáltuk ezer budapesti vállalkozás képviselőiből összeállított mintán.

A gazdasági, üzleti élet aktualitásai köré épülő szakmai rendezvényeinken tavaly több mint háromezer érdeklődő fordult meg, a vállalkozások alapvető működését támogató, folyamatosan aktualizált továbbképzéseinken pedig egyre gyakoribb a túljelentkezés.

Nemrég elindítottuk....

Cikkünk teljes terjedelmében a K&K Magazin őszi lapszámában olvasható. Keresse a nagyobb újságosoknál, vagy

Hirdetés átugrása →