Hogyan kerülhetjük el a májusi kapkodást tudatos pénzügyi tervezéssel

Vannak vállalkozók, akik szeretik naprakészen követni a pénzügyi folyamatokat, míg mások megrémülnek már attól is, ha a pénzügyi tervezés kifejezést hallják. De akárhogyan is viszonyulunk hozzá, ez egy elkerülhetetlen része a vállalkozásnak, ezért foglalkozni kell vele. Ráadásul közeleg a beszámoló leadásának határideje, a május 31., amitől sokan egyenesen pánikolnak. A Karson Consulting most mutat pár tippet hogyan kerülhető el a kapkodás és mire érdemes figyelni egy növekedésben lévő vállalkozásnak. 

 
  • Azoknak a vállalkozóknak, akik saját maguk, vagy a könyvelőjük naprakészen figyelik a cég pénzügyi működését, nem az utolsó pillanatban kell fogniuk a fejüket, hogy a főkönyvben, vagy a beszámoló tervezetben nem azok a számok szerepelnek, amelyekről ők tudtak 
  • Ha nem is napi, de heti vagy havi szintű riportrendszert érdemes bevezetni a vállalkozás pénzügyeiben, illetve a könyvelővel vagy tanácsadóval egyeztetni, hogy milyen pénzügyi dokumentációt érdemes vezetni a folyamatok figyelemmel kísérése érdekében 
  • Ha áfakötelezett a vállalkozás, a rendszeres riportolás abban is segít, hogy ne az áfabevallás előtti napokban derüljön ki az áfafizetési kötelezettség mértéke 

Miért fontos a beszámoló? 

Pályázati, banki vonalon is mindig a múlt számai az irányadóak. Hiába vannak nagyratörő jövőbeni fejlesztési elképzelései egy vállalkozásnak, mindig az előző év lezárt üzleti évének számai jelentik a legfontosabb pontozási, értékelési szempontokat. 

A beszámoló egy mérlegből és egy eredménykimutatásból áll, meg egy kiegészítő mellékletből. A dokumentációban a legalapvetőbb információkat szokták megnézni: az értékesítés nettó árbevételét, a saját tőke összegét, a kiegészítő mellékletből pedig kiderül a foglalkoztatottak létszáma. A személyi jellegű ráfordításokból például kiderül hogyan fizette meg a vállalkozás a munkavállalóit. Ha például mindenkit csak minimálbérre jelent be, az egy pályázatnál hátrányosabb helyzetet jelent azzal a konkurens céggel szemben, aki a ténylegesen adott fizetésekre jelenti be a dolgozóit. 

Az sem mindegy, hogy milyen beszámolót kell készíteni, ez lehet rendes vagy egyszerűsített beszámoló. Az, hogy egy adott növekedésben lévő vállalkozásnak milyen beszámolót kell készítenie, függ a vállalkozás létszámától, a mérlegfőösszegétől, illetve az árbevételéről. 

Ugyanez vonatkozik a könyvvizsgálatra is, itt változott a törvényi szabályozás, bizonyos árbevételi szint alatt nem szükséges könyvvizsgálat és a korábbi 300 millió forintos árbevételi szint 600 millió forintra nőtt. A könyvvizsgálattól ugyan sokan megrémülnek, de valójában a könyvvizsgálat a vállalkozó érdeke: a szakember ugyanis azt nézi, hogy a különböző sztenderdek, előírások, jogszabályi kötelezettségek mentén készült-e a főkönyv, így ez egy plusz kontrolling biztonságot jelent a vállalkozó számára is. 

A Karson egy kis- és középvállalkozásnak abban tud pénzügyi segítséget nyújtani, ha olyan növekedési fázisban van, hogy valamilyen pénzügyi kérdése, kérése van, akkor a tanácsadói közösség segítségével megnyugtató, határozott választ ad. Ez lehet egy nagyobb vállalkozás, amelynek már kialakult pénzügyi rendszere van, de szeretne azon még javítani, vagy épp egy kisebb cég, amelynek nincs még ilyen és csak azt látja, hogy nagyon sokat dolgozik, jönnek a számok, a bevételek, viszont ez valamiért költségszinten folyamatosan elfogy a vállalkozásból. Neki technikákra, módszerekre, eszközökre van szüksége, hogy egy átfogó tiszta képet kapjon a vállalkozás pénzügyeivel kapcsolatban és a tanácsadói hálózat ebben tud neki megoldásokat kínálni.

A Karson Consulting 42 felkészült tanácsadója a kis- és középvállalkozások célorientált növekedését szolgálja. Eddig több, mint 800 vállalkozásnak nyújtottak segítséget a mikrovállalkozásoktól az érettebb középvállalatokig.

Hirdetés átugrása →