Lassú, fokozatos élénkülésre számítanak a hitelpiacon

Egy friss felmérésben megkérdezett szakemberek többsége szerint lassú, de fokozatos élénkülés várható a 2022-es év végéhez képest a hitelpiacon. A Credipass nemzetközi pénzügyi márka több mint 200 hazai szakértőjét kérdezte az idei várakozásokról, kilátásokról. A prognózisuk szerint az év második felére a lefelé induló kamatok tovább segíthetik a szegmens újraéledését, amelyet azonban az infláció, valamint a nemzetközi politikai és gazdasági helyzet is nagyban befolyásolhat. Az állami otthonteremtési támogatások is népszerűek lesznek: idén, várhatóan a CSOK igénylések száma lehet magasabb, míg tavaly a Babaváró tarolt. Az ügyfelek egyre inkább igénylik a szakértői támogatást pénzügyeikben, főként a különböző bankok ajánlatainak összehasonlításában, valamint a szerteágazó állami támogatási lehetőségek közötti útmutatásban számítanak segítségre a Credipass felmérése szerint.

Az elmúlt év által hozott jelentős változások, mint a kiemelkedő infláció, a magas hitelkamatok és a szomszédos országban dúló háború okozta bizonytalanság, természetesen hatással voltak a magyar hitelpiac alakulására is. Általános megállapítás, hogy ebben a gazdasági környezetben az érdeklődők sokkal megfontoltabbak lettek, azonban jó hír, hogy a megkérdezett szakértők véleménye alapján a piac 2023 februárjától újra érezhető aktivitást mutat. Amennyiben ez kitart az év folyamán, úgy akár a 2022. évi forgalomhoz hasonló volumen is várható a hazai lakáshitelezésben. A tapasztalatok szerint szükséges a hiteles és tájékozott pénzügyi szakértők iránymutatása, az ügyfelek főként a különböző bankok, pénzügyi szolgáltatók kondícióinak, ajánlatainak összehasonlításában várják a segítséget, de a számos állami otthonteremtési lehetőség közötti eligazodásban is örömmel támaszkodnak szakemberre – derül ki a márciusi kutatásból.

„A Credipass hálózat hosszú évek óta több mint 200 független pénzügyi szakértővel működik országszerte. Ennek az erős jelenlétnek köszönhetően folyamatos betekintést nyerhetünk a szegmensben zajló változásokba, trendekbe, és olyan információkhoz is juthatunk az ügyfelek, a személyes kapcsolattartás által, amelyek segíthetnek prognosztizálni a hitelpiac várható alakulását." – mondta el Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője.

A Credipass szóban forgó felmérése szerint, a kérdőívet kitöltő szakemberek nagyjából fele lassú élénkülésre számít, amely a remények szerint év végére áll vissza a korábbi volumenre. Szintén a megkérdezettek 50%-a jósolta a lakásvásárlások arányának több mint 15%-os csökkenését az előző évi egyéni tranzakciószámhoz képest. 65,5%-a a válaszadóknak viszont növekvő érdeklődést tapasztalt a februári hónapban az előző három hónaphoz képest, amely az érdeklődések magasabb számában mutatkozott meg. Összességében az is elmondható: kevesebb ügyletre számítanak, mint 2022-ben.

A szakemberek által adott prognózist kiegészíti, hogy a piac alakulására ható tényezők között a csökkenő kamatpályát (61,8%) és a magas inflációt (54,5%) jelölték meg a legtöbben, illetve a válaszadók 52,7 %-a szerint a nemzetközi politikai és gazdasági helyzet lehet még piacformáló hatással. A legkisebb mértékben befolyásolják majd a hitelpiacot a magas lakásárak (38,2%), illetve a hitelképesség hiánya és alacsonyabb jövedelmek (25,5%), ugyanakkor nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a szakértők az állami támogatások kihasználásának (41,8%).

A jelzáloghitelek értékének tekintetében, a szakértők a budapesti régióban a 15-20 millió Ft-os ügyleteket várják a legmagasabb arányban: 52%-uk szerint ezek lesznek a leggyakoribbak 2023-ban. A vidéki régióban ezzel szemben a 10-15 millió Ft-os ügyletkategória lehet a legnépszerűbb (67,9%). Ugyanezen hitelek átlagos hitelnagyságában 10-20%-os csökkenést várnak a szakemberek országszerte, a futamidő tekintetében pedig a 20 évre szóló ügyleteket tartják a legnépszerűbbnek.

Az otthonteremtési támogatások között a legkeresettebb a válaszadók szerint egyértelműen (74,5%-ban) a CSOK lesz idén, míg a második helyen a Babaváró támogatás (20%), a harmadikon pedig a Falusi CSOK (5,5%) végzett. A CSOK mellett szól az a tény is, hogy a szakértők szerint a támogatási forma legvonzóbb előnye a hozzá kapcsolódó illetékmentesség, ezért biztosan sokan fogják idén is igényelni. Ezzel szemben a szakértők úgy gondolják, a Babaváró támogatás népszerűsége biztosan csökkeni fog a tavalyi évhez képest. 80%-uk abban is egyetértett, hogy legnagyobb arányban idén is ingatlanvásárlásra fordítják majd az ügyfelek a babaváró kölcsönt, de az ingatlanfelújítás, korszerűsítés, bővítés kategória is népszerű lesz (9,1%).

„Pozitív jövőképet fest, hogy a hitelközvetítők visszajelzései szerint a február havi igénylések, tranzakciószámok már élénkülést mutatnak. A különféle állami támogatások meghosszabbítása, valamint a banki hitelkamatok csökkenése is ezt a pozitív prognózist támogatja. Ezen kívül, az is fontos visszajelzés számunkra, hogy az ügyfelek egyre inkább igénylik a tapasztalt és alapos pénzügyi szakértők segítségét, főleg a legjobb ajánlatok megtalálásában, összehasonlításában. Hiszen a szolgáltatásunk nem csak pénzt, de időt is spórol nekik! A mostani helyzetben azt gondolom, kiemelten fontos, hogy alaposan átgondolt és megfontolt pénzügyi döntések születhessenek." – tette hozzá Fülöp Krisztián.

Hirdetés átugrása →