Mára versenyképességi kritériummá vált a CRM

Egy CRM rendszer költség vagy megtérülő befektetés? Felesleges adminisztrációs teher vagy támogató rendszer? Mennyire elterjedt a magyar kkv-k körében, és miért kiemelten fontos a jól előkészített bevezetése? Ezekről kérdeztük Darvas Krisztiánt, a Soulware Zrt. tulajdonos-vezérigazgatóját, a BGE egyetemi oktatóját.

Több mint három évtizedes múltja van IT területen. Hol tanulta ki a szakmát?

– Pályafutásom az Országos Rendőrfőkapitányság informatikai osztályán indult. Kiváló iskola volt, ahol megtanulhattam, milyen kritériumai vannak egy magas rendelkezésre állású informatikai rendszernek. Ezt követően az üzemeltetési oldalról átkerültem az IT kereskedelmi oldalára – a Számalk disztribúciós részlegét vezettem. Az itt töltött 10 év alatt kitanultam a kereskedelem fortélyait.

– Mi késztette saját vállalkozás elindítására?

– Kerestem a kihívást. Úgy éreztem, a multivilág nem való nekem: kreativitásra és önállóságra vágytam, amihez saját céget kellett alapítanom. Pár tulajdonostárssal összeálltunk, és 2009-ben megalapítottuk a Soulware Zrt-t. Már az első évben elkezdtünk CRM-mel (customer relationship management) foglalkozni. Jókor indultunk, hiszen akkorra forrt ki annyira a technológia, hogy organikusan kezdett fejlődni a kereslet iránta. Elsők között jelentünk meg a piacon. Legfőbb versenyelőnyünk az volt, hogy műszaki, üzemeltetési és kereskedelmi kompetenciával is rendelkeztem - egy jól működő CRM rendszer professzionális bevezetéséhez egyszerre kell érteni a műszaki, informatikai hátteret és az üzleti logikát.

– Mennyire elterjedt a CRM rendszerek használata a hazai középvállalati szektorban?

– Egy átlagos magyar középvállalat használ számítógépet, számlázóprogramot és gyakran még vállalatirányítási rendszert is, de ügyfélkapcsolati rendszert jellemzően nem. Talán az újautó-kereskedelem emelhető ki pozitív példaként. Az importőrök ugyanis elvárják a CRM használatát. Jellemzően saját fejlesztést vezetnek be, ami sokszor csak az importőr elvárásait elégíti ki, a magyar kereskedő saját folyamatait nem feltétlenül támogatja. Ezzel szemben az Egyesült Államokban vagy Németországban a CRM rendszerek a nagyvállalati mellett a kkv-szektorban is elterjedtek. Ott az sem ritka, hogy a kétállásos fodrászatnak is van CRM rendszerer. Egy olyan középvállalat, amelynek sok ügyfele van, és mégsem használ CRM rendszert, ma már egy kicsit olyan, mintha írógépen írná a leveleket.

– Összegezzük akkor: pontosan mire jó egy professzionális CRM rendszer?

– Minőségi és komfortos ügyfélkezelés volt már 100-150 éve is, csak akkor nem a technológiára építettek, hanem belső szabályrendszerekkel, illetve tapasztalt és lojális munkavállalókkal menedzselték a folyamatokat. Egy szatócsboltos, akinek volt 50 ügyfele, fejből tudta, milyen kutyája van a vevőnek, mit szokott venni és milyen gyakorisággal. A személyes kontaktus mindent felülírt. Ám a kereskedelem, az üzleti világ nagyon megváltozott. Létrejöttek a közép- és nagyvállalatok, ők legtöbbször nem is találkoznak a saját vevőikkel személyesen. Nagyon leegyszerűsítve: egy jó CRM rendszerrel a megnövekedett darabszám ellenére olyan személyre szabott kiszolgálást tudunk elérni, mint régen egy jó szatócs. Pontos ügyfélkiszolgálás, proaktív értékesítés, folyamatos ügyfélkezelés. Mára a CRM versenyképességi kritériummá vált.

– Kik tudnak profitálni a legtöbbet egy CRM rendszer bevezetésével?

Azok, akik nagy értékű és mennyiségű tranzakciót menedzselnek. Jó példa erre az újautó-eladás, illetve a hozzá kapcsolódó szervizszolgáltatás. De gyorsan megtérülő befektetés lehet a CRM például kisebb értékű, de jól azonosítható ügyfélkör esetében is, mint amilyen az ételkiszállítás. Egy jó CRM rendszer azonban nem jelent önmagában több üzletet! Arra jó, hogy a vállalkozás ki tudja használni az üzleti lehetőségeit! Ha tetszik, a ma ismert leghatékonyabb eszköz ahhoz, hogy az ügyféligényből sikeres tranzakció szülessen.

– Mik lehetnek a CRM bevezetésnek a buktatói?

– Ha egy cégnek van CRM előfizetése, mégsem használja, az általában azért van, mert egy CRM bevezetésének sikere nem a technológiától függ. Saját tapasztalatunkból merítve, azt látjuk, hogy akkor válik hatékony eszközzé a CRM, ha a vállalat legalább akkora figyelmet fordít a bevezetésre, mint a technológia kiválasztására. Egy átlagos technológiával és professzionális bevezetéssel nagyon hamar lehet kiváló üzleti eredményeket elérni, a sikeres bevezetés 50-50 százalékban múlik az ügyfélen és a fejlesztőcsapaton.

– Költséges egy CRM rendszer bevezetése?

– Az általunk alkalmazott rendszer nyílt forráskódú, így nincs licencdíja. Ami költségként felmerül a projekt során, az nem más, mint az ügyféligények feltérképezése, tervezés, projektmenedzsment munka, illetve az egyedi igények informatikai fejlesztése, paraméterezése. A teljes bevezetés két hónaptól akár egy egész éven át tarthat, összetettségtől függően. Aki a Soulware-t bízza meg, az minden egyes elköltött forintját a saját igényei teljesülésére költi. Ez egy olyan befektetés, ami sokszorosan megtérülhet!

– Mi a Soulware sikerének titka?

– A Soulware megoldása egy nemzetközi hátterű globális rendszerhez kapcsolódik: ez a technológiai alap. Fontos azonban, hogy a Soulware nem a technológiához illeszti az ügyféligényeket, hanem épp fordítva. Pontosan feltérképezzük az adott vállalkozás üzleti folyamatait, és integráljuk a meglévő technológiára. Már a tervezési fázisba bevonjuk az IT és menedzsment mellett az operatív felhasználói csoportokat is, az ő meglátásaik sokszor gyakorlatorientáltabbak, mint a felsővezetőké. Jelentős humánerőforrás-igénye is van a bevezetésnek, így már csak ezért is számunkra az egymilliárd forint feletti árbevételű cégek a relevánsak.

– Egyetemi kurzusokat is tart. Hogyan látja a mai Z-generációt?

– A Budapesti Gazdasági Egyetemen tanítok gazdasági informatikus hallgatókat. Illetve egymást tanítjuk: ők már a digitális világba születtek bele, a felhasználói ismereteik készségszinten adottak. Számukra a legfőbb kihívás összekötni a reál gazdasági folyamatokat a digitális világgal. Az oktatás számomra a társadalmi felelősségvállalás mellett egyszerű üzleti racionalitás is: figyelem a következő generációt jellemző igényeket és kompetenciákat, és beépítem a Soulware tudásmátrixába. Hiszen akik most az iskolapadban ülnek, holnap vagy a munkavállalóinkká, vagy potenciális ügyfeleinkké válhatnak.

Hirdetés átugrása →