A családi válllalkozások felnél egyáltalán nem foglalkoznak a generációváltással

A generációváltás rendkívül fontos esemény egy családi vállalat életében, hiszen a vezető személyével számos más változás is beköszönthet, és az ezekhez való alkalmazkodás kihívást jelent az egész cégnek. A K&H nagyvállalati növekedési index családi vállalatokra vonatkozó alindexének első negyedéves adatai szerint minden hatodik vállalkozásnál napirenden van a generációváltás, minden negyediknél pedig legalább egyszer már lezajlott ez a folyamat. A vállalkozások felénél azonban egyáltalán nem foglalkoznak jelenleg azzal, hogy egy fiatalabb családtagnak adják át a stafétát.

Az idei évben a családi vállalatok életében nem a generációváltás lesz a legfontosabb, amivel foglalkozni fognak – derült ki a nagyvállalatok gazdasági helyzetét és kilátásait rendszeresen vizsgáló K&H nagyvállalati növekedési index 2025 első negyedéves kutatási adataiból. Jelenleg Magyarországon minden ötödik vállalkozás családinak tekinthető, vagyis közel 180 ezerre tehető a számuk. A cégvezetésben lezajló fiatalítás általában egy többéves folyamat, akár 5-10 évig is eltarthat, és számtalan változással járhat. A K&H nagyvállalati növekedési index szerint most ezt kevésbé szeretnék bevállalni a családi tulajdonban lévő cégek, akik inkább biztonsági játékot folytatnak. Felértékelődik a tapasztalat és a jól bevált módszerek alkalmazása, amelyekkel igyekeznek mérsékelni az inflációs hatásokat és megtartani veszteségek nélkül az ügyfélkörüket.  A cégek fele idén egyáltalán nem tervez a vezetésben fiatalítást, igaz, hogy minden negyedik családi cégnél már legalább egyszer lezajlott ilyen régebben. Nagy szórást mutat az is, hogy mikor adja át a vezetést az idősebb generáció: általában a nyugdíj korhatárnak megfelelően 65 év fölött kezdenek el gondolkodni a visszavonuláson, de akad olyan a cégvezető is, aki még 80 év fölött is aktív.

„A digitalizáció térhódítása nagyban hozzájárul a vállalatok versenyképességének megőrzéséhez. Az adatokból azonban az látható, hogy jelentősen csökkent azoknak a családi cégeknek a száma, amelyeknél úgy gondolják, hogy a fiatalabb cégvezetők dolga a digitalizációba történő befektetés. Konkrét adatokra lefordítva, a felmérésünk szerint az elmúlt két évben közel 30 százalékponttal csökkent azoknak az aránya, akik egyértelműen a cégek élén történő generációváltáshoz kötik a digitalizációt. Ez pedig összességében jó jelnek tekinthető, hiszen ez azt jelenti, hogy az idősebb cégvezetők is felismerték, hogy a digitalizáció megkerülhetetlen, és arra is nyitottak, hogy invesztáljanak ebbe” – mondta el Ékes Ákos, a K&H családi vállalatok központjának vezetője.

Annál a mintegy 30 ezer cégnél, ahol viszont napirenden van az utódlás kérdése, jellemzően családon belül tervezik ezt megvalósítani. A generációváltást fontolgató vállalkozások kétharmada állította ezt 2025 első negyedévében. Ez egyébként egy 10 százalékpontos csökkenés a tavalyi év azonos időszakához képest. 12-ről 20 százalékpontra nőtt ugyanakkor azok aránya, akik a családtag mellett egy külsős bevonásával valósítanák meg a generációváltást. Emellett idén már kevesebben látják a megoldást családon kívüli utódlásban, mint tavaly, amikor minden tizedik cég gondolkodott külsős vezető leigazolásában.

 

Hirdetés átugrása →