Egyeseknek CSOK plusz, másoknak jelentős mínusz

Nem minden részletszabály tisztázott, de az nagyon valószínű, hogy a jövő januártól elérhető CSOK Plusz meglévő gyermekre nem, csupán a vállalt gyermek(ek)re lesz igényelhető. Azok a családok, ahol a szülők nem terveznek újabb családtagot, nem csak a CSOK összegétől, de az illetékkedvezménytől is elesnek, ami által a szükséges önerő 20%-ról közel 30%-ra emelkedhet

Bár a jövő évtől a városi CSOK helyébe lépő új támogatási forma, az úgynevezett „CSOK Plusz" pontos részletszabályaira még nem derült fény, annyi már valószínűsíthető, hogy 2024-től már csak vállalt gyermekek után lesz igényelhető a támogatás, tehát a meglévő gyermekre, gyermekekre vonatkozóan már nem lesz érvényesíthető. A magyar kormány az új támogatási formával kívánja majd elősegíteni a családok otthonteremtését a nagyobb településeken, amellyel kapcsolatban már az is kiderült Nagy Márton miniszter bejelentése alapján, hogy 40 év alattiak számára első lakás vásárlására vehető majd igénybe, valamint a támogatást kedvező kamatkondíciókkal kérhetik azok, akiknél bővül a család, így a CSOK Plusz segítségével költözhetnek majd nagyobb ingatlanba. A hírek szerint a program a vállalt gyermekek megszületését követően a hiteltartozás csökkentését is lehetővé teszi.

A pontos intézkedési csomag bejelentésére még bizonytalan ideig várni kell, a Credipass szakértői azonban kiszámolták, hogy a jelenleg ismert információk alapján mit jelenthet a támogatás jövőre a családok számára akkor, ha valóban nem lehet majd meglévő gyermekre érvényesíteni a támogatást és ha a CSOK-hoz kapcsolódó, jelentős kedvezményt biztosító illetékmentesség is megszűnik.

A Duna House Barométer friss elemzési adatai alapján a legtöbb fővárosi tranzakcióban 40 és 60 négyzetméter közötti alapterülettel rendelkező ingatlanok szerepeltek, négyzetméterár szempontjából a legtöbb értékesített ingatlan a 600-800 ezer forintos négyzetméterár-kategóriába tartozott, ingatlanérték szempontjából Pesten 35-40 millió forint, Budán pedig 50-60 millió forintos kiadást jelentett a vásárlók számára az otthonteremtés.

Egy pesti, 50 négyzetméteres, 40 millió forint értékű lakás megvásárlása esetén tehát egy kétgyermekes család jelenleg még igényelheti az 1,43 millió forint összegű CSOK támogatást és a hozzá kapcsolódó illetékkedvezményt, ami ebben az esetben 1,6 millió forint. Így összességében több mint 3 millió forint előnyre tesznek szert a családok, amely mellé az ingatlan vételárának 20%-ra, mindössze 8 millió forint önerőre lesz szükségük. Jövő januártól azonban feltételezve, hogy nem vállalnak további gyermeket, nem lesznek jogosultak a CSOK Pluszra sem, tehát az illetékkedvezménytől is elesnek. Ez pedig annyit tesz, hogy az önerőn kívül, a fent említett összegeket (1,43+1,6 millió forint) is nekik kell majd kifizetniük. Ez a plusz 3,03 millió forint mintegy 40%-os többletkiadást jelent, tehát a 40 millió forint értékű lakáshoz jövőre már mintegy 11 millió forintnyi önerőre lesz szükség, ami a vételár nagyjából 28%-át teszi ki, vagyis az alap 20%-ról közel 30%-ra emelkedhet az önerő mértéke ezen családok esetében.

Összefoglalva tehát, a jelenleg ismert részletek alapján jövőre a 20%-os önerő már nagy eséllyel nem lesz opció azon családok számára, akik nem vállalnak több gyermeket. A kieső CSOK összegét önerőből vagy hitelből kell majd pótolniuk és a megszűnő támogatások miatt így közel másfélszer annyi tőkével kell nekiugraniuk az otthonteremtésnek, hogy egy azonos vételárú lakást megvegyenek. A többletköltségek miatt kevesebbet tudnak majd ingatlanvásárlásra fordítani, tehát a lehetőségeik vélhetően szűkülnek majd, így nagy eséllyel rosszabb állapotú, kisebb, vagy kedvezőtlenebb lokációjú lakást kell választaniuk, rosszabb esetben pedig el sem jutnak a vásárlásig. A CSOK Plusz egy jelentősebben megnövelt támogatási összeggel a jelenleg elérhető információk alapján azoknak a fiataloknak jelenthet majd igazi segítséget, akik első lakásukat vásárolnák, szeretnének, de még nincsen gyermekük, ugyanakkor a 20%-os önerő előteremtése is problémát jelent számukra.

„Szélesebb lehet azonban azoknak a köre, akik eleshetnek a 2024-től elérhető, új városi támogatástól, ugyanis a friss hitelintézeti elemzések alapján, a korábban CSOK-ot igénylők nagyjából kétharmada nem tervez újabb gyermeket, így nem tudná jövőre igényelni a városi CSOK Pluszt. A támogatástól elesők közé tartoznak még az egyedülálló szülők és az élettársi viszonyban élők is. Érdemes tehát még idén lépést tenni azoknak a családoknak, akik ingatlanvásárláson gondolkoznak, hiszen jelentős összegekkel, akár milliókkal járhatnak jobban a jelenlegi támogatási rendszerben." – hívta fel a figyelmet Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője.

Hirdetés átugrása →