Több mint 30 éve indult a Diagon története, és ma már a hematológiai világpiacon a top 5-10 cég között vannak. A kutatóból cégépítővé vált alapító egyedül kezdte, most 350-en dolgoznak a cégcsoportban. Sok felvásárlási ajánlatot kapott már eddig is, de még szabadon, maga akarja megvalósítani terveit.
„Jó lesz még valamire” – gondolta dr. Kern József a cégalapításkor, hiszen akkor még volt egy olyan törvény, hogy aki abban az évben bejegyzi a céget, az 5 évre adómentességet kap. „Szakadó hóban, 1989. december 22-én álltam a sorban a hivatalnál, de még sorszámom sem volt. Itt azért már elvált, hogy ki elég ügyes, így végül sikerült bejutnom” – mondja. Kitérőként egy időre a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséghez ment dolgozni, de amikor lejárt a megbízatása, nem talált állást kutató vegyészként. „Valamit csinálni kell, én vegyész vagyok, ehhez értettem. A hentes hentesboltot nyit, a vegyész meg vegyészkedni próbál. Egyedül vágtam bele, és szép lassan elkezdtem felépíteni a céget” – mondja. Autodidakta módon tanulta a cégvezetést, olvasta a szakirodalmat, de a legtöbbet a szakma nagy öregjeitől leste el. „Rengeteget lehet tanulni, ha az ember jó kérdéseket tesz fel és nyitottan hallgat” – magyarázza. Kicsiben, egyszerű termékkel indultak. 1991- ben adták el az első oldatot, 64 300 forint volt a bevétel. De nagyon gyorsan eljutottak odáig, hogy a Diagon lett az első cég a labordiagnosztikában, mely a világon akkor működő összes hematológiai géphez tudott oldatot gyártani. Ez volt az alapüzletág. Aztán az évek során elkezdtek laborokat kiszolgálni, kereskedtek, 15 évvel ezelőtt beléptek a véralvadás-diagnosztikába, 10 éve elkezdtek műszert is gyártani, és így már komplexen ki tudják szolgálni a piacot. A vevőik ma is a kórházak, rendelőintézetek, ahol labordiagnosztikai eszközök vannak. Már több mint 100 országba szállítják termékeiket, gyártanak Brazíliában, Indonéziában, van kiszerelő üzemük Kínában és Indiában is. A cég történetében voltak fordulópontok. „1998-ban pici cég voltunk, egy a sok közül. Gondolkoztam, hogy lehet kitörni ebből a helyzetből, és a nemzetközi piacon is eljutni odáig, hogy legalább a pálya szélére beférjünk. Feltettük egy teljes év bevételét az új stratégia megvalósítására, és......
Cikkünk teljes terjedelemben az 50 vállalkozás, 50 család, 50 történet című könyvben jelent meg. Ha kíváncsi hogyan lettek sikeresek a feltörekvő magyar középvállalkozások, keresse a könyvet a könyvesboltokban, vagy rendelje meg a kiadótól közvetlenül, most extra kedvezménnyel.