A budapesti lakásárak növekedésével párhuzamosan emelkedett a felvett jelzáloghitelek összege is, míg vidéken a kedvezőbb árfekvésű ingatlanokhoz érezhetően kevésbé adósodnak el a vevők. A tavalyi szigorításoknak köszönhetően drasztikusan megugrott a legalább 10 éves kamatperiódusú hitelek aránya is. A Duna House a lakáscélú hitelek volumenének 20-30 százalékos mértékű bővülését, és az ügyletek értékének további növekedését várja 2019-ben.
Budapesten néhány hónap alatt 32-ről 38 százalékra nőtt a legalább 15 millió forintot elérő jelzáloghitelek aránya, a nyugat- és a kelet-magyarországi településeken ezzel szemben csak a hitelügyletek 13-20 százaléka haladja meg ezt az összeget. Ez utóbbi területeken legtöbben 5-10 millió forint közötti jelzáloghitelt igényelnek lakáscéljaik megvalósítására, az esetek csaknem fele ebbe a kategóriába sorolható a Duna House Hitelcentruma által közvetített hitelek adatai alapján.
„Az ingatlanpiaci tendenciákat követve, a kormányzati intézkedésekkel összhangban, változott a lakáscélú hitelezés a tavalyi év második felében. Az áremelkedés következtében a legtöbben már csak nagyobb összegű hitellel tudták megvalósítani lakáscéljaikat. A nagyobb hitelösszeghez azonban biztonságosabb, és a jövedelemterhelhetőség miatt életszerűbb, hosszabb kamatperiódust választottak az ügyfeleink.” – nyilatkozta Fülöp Krisztián, a Duna House Hitelcentrumának vezetője.
Az egyre magasabb összegű hiteligénylésekhez hosszabb kamatperiódusok társulnak. Budapesten 69, nyugaton és keleten 76-77 százalék a legalább 10 évre fix kamatozású hitelek aránya. Ez a 2018-as második negyedévhez képest jelentős mértékű eltolódást jelent a biztos törlesztők irányába. A változó kamatozású, kevesebb mint 5 évre fixált hitelek aránya az év végére gyakorlatilag minimálisra csökkent.
A Duna House hitelközvetítő vállalata tavaly több mint 5000 ügyfélnek segített hitelek esetében az optimális pénzügyi megoldás megtalálásában, az elemzés ezen ügyletek alapján készült.