Félmillió forint újrakezdési kölcsönnel indította első pénzügyi tanácsadó vállalkozását Egyed László, ma pedig az élelmiszeripari érdekeltségeket tömörítő Fino csoport 15 milliárd forintos konszolidált árbevételével a déli régió tejtermelésének egyik jelentős bázisa. Az alapító visszavonulása óta ma már a három gyereke viszi a céget.
Egyed László eredetileg vegyipari-gépészmérnöki, tervező-elemző közgazdász végzettséget szerzett, majd a rendszerváltás előtt több nagy állami cégnél is alkalmazottként dolgozott. Emellett megvolt a biológia iránti érdeklődése, hozta magával családi indíttatásból. 1989-ben éppen egy nagy húsipari cégnél dolgozott, amikor elveszítette a munkáját. Nem sokáig habozott, felvett ötszázezer forint újrakezdési kölcsönt és vállalkozni kezdett. „Nem voltam könnyű ember, nem szerettem, ha akadályoznak” – emlékszik vissza. A cég a kezdetekben könyvvizsgálattal, pénzügyi tanácsadással és vállalkozásszervezéssel foglalkozott. Sikeresen indultak, amiben nagy szerepe volt, hogy Egyed László még a 80-as években a Műszaki Természettudományi Vállalkozások Szövetségénél dolgozott, ahol nemcsak vállalkozásszervezési ismereteket szerzett, de komoly kapcsolatrendszert is sikerült kiépítenie. Ahogy teltek-múltak az évek, gyarapodott az együttműködő partnerek száma és a kapcsolati háló. Később elkezdtek menedzsment-tanácsadással is foglalkozni, és mivel ráláttak a megbízók gazdasági folyamataira, előnyös helyzetből indultak, ha eladásra hirdettek meg egy céget. Elsőként a Dám Tej Kft.-be szálltak be, később többségi részesedést szereztek a társaságban, majd a nyers tej biztosítása miatt sok másik, többségében felszámolásra váró mezőgazdasági céget is megvásároltak. Idővel a mezőgazdaság és az élelmiszeripar lett a fő fókusz, és a Fino csoport 2003-as megalapításával ebbe a cégbe szervezték az élelmiszeripari érdekeltségeket. Ma már 13 tagja van a csoportnak. Egyed László mindig fontosnak tartotta a külföldi tapasztalatok itthoni hasznosítását. Amikor a tejfeldolgozás elindult, holland szakemberek segítették kiépíteni a rendszert, de a kaliforniai modellt is régóta alkalmazzák, ahol egy nagy termelői csoport sok termelőt összefogva egy szövetkezeti modellben működik. A nagyobb méret gazdaságosabb működést, hatékonyabb termelést tesz lehetővé – például a beszerzések terén. A társaság árbevétele konszolidáltan eléri a 15 milliárd forintot, elsősorban a nagy kereskedelemi multiknak értékesítenek, de van saját nagykereskedelmi cégük is. Gyorsan növekszik az export súlya, ma már meghaladja a 30 százalékot. Több ezer hektáron gazdálkodnak, és a Fino kaposvári élelmiszer-feldolgozó üzemével a Somogy-Tolna-Baranya régió meghatározó szereplője a tejiparban. A közel 240 dolgozó naponta hozzávetőleg 200 ezer liter tejet dolgoz fel. A cégcsoportban található emellett idegenforgalommal foglalkozó cég és saját szálláshelyet is üzemeltetnek. Milyen egy tejipari cég helyzete?
Cikkünk teljes terjedelemben az 50 vállalkozás, 50 család, 50 történet című könyvben jelent meg. Ha kíváncsi hogyan lettek sikeresek a feltörekvő magyar középvállalkozások, keresse a könyvet a könyvesboltokban, vagy rendelje meg a kiadótól közvetlenül, most extra kedvezménnyel.