Az elmúlt másfél év jelentős kihívások elé állította a cégvezetőket, sokak számára a mindennapi működés, a fennmaradás lett a tét. A bizonytalanság nehéz teherként nehezedett munkáltatókra és munkavállalókra egyaránt, az összetartás soha nem volt még annyira fontos, mint ezekben az időkben. Vitathatatlan tény, hogy egy jó csapat együtt csodákra képes, a jó csapat megalkotása pedig a vezető feladata. Az életben maradás kulcsát, a megfelelő szintű teljesítményt a csapat morálja fűti, ami kellő odafigyeléssel, gondoskodással minden körülményben megőrizhető és fejleszthető.
Ebben nyújtanak segítséget a modern technológiának köszönhetően rendkívül széles skálán mozgó csapatépítési lehetőségek, amelyek lehetnek akár informatívak, akár szórakoztatóak, megvalósulhatnak személyes közegben vagy éppen a virtuális térben. Minden csapatnak az éppen aktuális körülményektől és saját csapatfejlődési szintjétől függően mások az igényei, amelyek feltérképezésében és megvalósításában profi trénerek vannak a vezetők segítségére.
„A koronavírus-járvány a csapatépítési lehetőségeket is új mederbe terelte, míg korábban egyértelmű volt, hogy az ilyen jellegű programok személyes jelenléttel valósulnak meg, az elmúlt időszakban bebizonyosodott, hogy az online tér is izgalmas alternatívát jelenthet a csoportkohézió erősítésére” – avatott be Pintér Antal, a már nyolc országban működő hálózattal rendelkező Flinkit! ügyvezetője.
Játszva tanulni
Bár a csapatépítés fogalma sokakban a szórakozással, kikapcsolódással kapcsolódik össze, valójában a cég működésének gördülékenyebbé tételében, a kollégák együttműködés-fejlesztésében is komoly szerephez juthat.
„Izgalmas kihívás, amikor azzal fordulnak hozzánk az ügyfelek, hogy segítsünk nekik feltárni egy-egy probléma gyökerét és keressük meg rá közösen a legjobb megoldást. A tréner ilyenkor a munkacsoport számára olyan szituációkat teremt, amelyek rávilágíthatnak a sarkalatos pontokra, felszínre hozhatják a különböző rétegekben elhelyezkedő nehézségeket” – tette hozzá Pintér Antal, aki azt is elárulta, hogy új kollégák érkezésekor is hasznosak lehetnek a csapatépítő foglalkozások, megkönnyítve számukra a vállalat megismerését, a beilleszkedést, régi és új munkatársak között a zökkenőmentes, tiszta kommunikációt.
Létszámkorlát nélkül
Manapság a legnagyobb népszerűségnek az élményalapú csapatépítő programok örvendenek, amelyeknek célja, hogy a kollégák új, könnyed, vidám helyzetekben is megismerjék egymást, közös élményeket gyűjtsenek, ami majd az irodai közegbe visszatérve megkönnyíti az egymáshoz kapcsolódást.
„Ezek a tréningek fejlesztik a kommunikációt, építik a bizalmat és a résztvevők minden tét nélkül bemutathatják társaiknak erősségeiket, amivel hozzá tudnak járulni a csapat sikeréhez, eredményességéhez” – hangsúlyozta Pintér Antal a területen közel 25 éves tapasztalatára támaszkodva.
Hosszú évek gyakorlatában beigazolódott a csapatépítők hatékonysága, most azonban az is kiderült, hogy a távolságtartás kényszere sem jelenthet ebben semmi akadályt.
„A Flinkit! programjait a COVID-ra reagálva fejlesztettük ki, így mindenki az otthonában, a saját számítógépe mellett ülve csatlakozhat a közösséghez videó telekonferencia szoftver segítségével, amelyen keresztül láthatják, hallhatják egymást és egyfajta mini kutatóexpedícióban vehetnek részt együtt” – tájékoztatott a szakember.
Mindezek mellett a módszer egyik nagy előnye, hogy a programhoz bármennyien csatlakozhatnak, a létszámnak a virtuális tér nem szab korlátokat.
Városi kalandok
Annak ellenére, hogy lazábbak a járvány miatti korlátozások, sok cég máig megtartotta a home office-t vagy legalábbis a hibrid működést, így az online csapatépítések minden bizonnyal továbbra is népszerűek maradnak. Azonban kezd visszatérni a lelkesedés és a lendület, hogy a munkatársak újra a valós térben találkozzanak, de erre óvatosságból főként szabadtéri helyszíneket keresnek. A Flinkit Outdoor! Megoldásai izgalmas városi kalandokat kínálnak, mely szórakoztató és költséghatékony lehetőség a csapatépítésre, hiszen csupán egy mobiltelefonra van szükség a megvalósításukhoz. A program nincs időhöz kötve, a csapattagok akkor vághatnak bele, amikor idejük és energiájuk engedi. Együtt fedezhetik fel a kiszemelt város, városrész apró zugait, eredhetnek nyomába izgalmas titkoknak és rejtélyeknek.
„A vezetők egy része hajlamos kizárólag a csapata teljesítményét figyelni, hiszen az tisztán látszik az eredményekből, és sokan elfelejtik, hogy a csapatmorál, ha nem is annyira látványos, de éppen ennyire fontos tényező a sikeres működésben. Hiába magas egy csapat teljesítménye, ha a morál a csapatban alacsony. Ha az emberek nem érzik jól magukat, nem szeretnek a munkahelyükön dolgozni, nincsenek egymással jó kapcsolatban, nem osztanak meg szívesen információkat, netán épp egymás ellen cselekednek, ez szinte azonnal visszahat a teljesítményre. A jó vezető ezt átlátja és szem előtt tartja” – zárta gondolatait Pintér Antal.