Együttműködési megállapodást ír alá a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) és a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány (BVK) 2018. március 7-én a BGE Berzsenyi Campusán, annak érdekében, hogy erőforrásaikat közösen felhasználva segítsék a fiatalok vállalkozóvá válását, a hazai vállalkozói kultúra fejlesztését, továbbá a jól működő kétoldalú szakmai kapcsolatok kialakítását a felsőoktatási intézmények és az üzleti szféra között.
A magyar frissdiplomások vállalkozási hajlandósága nemzetközi összehasonlításban alacsony. A legfrissebb adatok szerint, a hazai felsőoktatásban tanuló fiatalok közel 90 százaléka alkalmazottként képzeli el a jövőjét a diplomaszerzést követően, a vállalkozói kedv pedig folyamatosan csökken, és jelenleg 6 százalék alatti. A vállalkozási hajlandóság növelésének érdekében szükség van a hazai felsőoktatási intézmények jelentősebb szerepvállalására, a szektorban szereplők gondolkodásmódjának alapvető megváltoztatására, inspirációra, valamint az üzleti szféra és az oktatási intézmények szakmai együttműködésére.
A felsőoktatásban tanulók vállalkozásindítással kapcsolatos elképzeléseit vizsgáló nemzetközi kutatás igazolja, hogy az egyetemi vállalkozói légkör ösztönzően hat a hallgatók vállalkozási hajlandóságára. A módszereket illetően azonban a felsőoktatási szektor kihívással áll szemben, hiszen a nemzetközi trendek mára egyértelműen azt mutatják, hogy a praktikus tudásátadás mellett szükség van a szereplők gondolkodásmódjának alapvető megváltoztatására, inspirációra és működő, kétoldalú szakmai kapcsolatok kialakítására a felsőoktatási intézmények és az üzleti szféra között. Ennek fontos lépése, hogy a Budapesti Gazdasági Egyetem és a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány a mostantól együttműködik a tudásmegosztás, az inspiráció és a szemléletformálás területén a vállalkozói hajlandóság fokozása érdekében.
A Budapesti Gazdasági Egyetemen tradicionálisan jelen van a vállalkozásbarát szemlélet. Az erős, ösztönző vállalati kapcsolatok és az üzleti szférával való szoros szakmai együttműködés adja az Egyetem egyediséget és piaci elismertségét a felsőoktatási szférában. A BGE vállalkozásbarát egyetem stratégiájának részeként 2017-ben létrehozott Budapest LAB Vállalkozásfejlesztési Központ pedig zászlóshajóként segíti a vállalkozói kultúra terjedését, kutatással, tudásmegosztással erősíti a hazai kis- és középvállalkozásokat.
A most aláírt kétoldalú megállapodás alapján elinduló együttműködés hozzájárulhat a versenyképesség és hatékonyság növekedéséhez a hazai gazdasági ökoszisztémában. A megállapodás értelmében a BVK és a BGE a jövőben együttműködnek az információáramlás elősegítésében, közös szakmai eseményekkel, programokkal ösztönzik a fiatalok vállalkozási kedvét.