Fragola - az olasz meló

Közel 20 évig cipőkereskedelemmel foglalkozott Török Balázs, de a válság hatására váltania kellett. Elment egy olaszországi fagylaltkészítő-tanfolyamra, kitanulta a szakmát, és ma már 12 üzletük mellett 10 partnerük van, ahol Fragola terméket árulnak.

Török Balázs már a főiskolai évei alatt tudta, hogy saját vállalkozást szeretne indítani. Sőt, 21 évesen meg is alapította első vállalkozását. Ám akkor még nem a fagylalt volt a középpontban. Az olasz életmód közel áll a vállalkozóhoz, így először olasz cipők importálásával foglalkozott, majd nagykereskedést nyitott e termék piacán. 20 évig maradt ebben a szektorban, majd amikor a világgazdasági válság hatására elkezdtek változni a piaci körülmények, elhatározta, hogy más irányban indul el: „Az volt a fő szempont, hogy valamilyen olasz érintettsége legyen – az érzelmi kötődés mellett praktikus szempontok is vezéreltek.” 2010 környékén elhatározta, hogy meghonosítja Magyarországon az igazi, minőségi olasz fagylaltot.

 

A jó fagyi titka

 

A Fragola tulajdonosa szerint ma már csak közhely, hogy „Olaszország a jó fagyi hazája”, viszont azt ő is elismeri, hogy az olaszoktól érdemes tanulni a fagylalt művészetéről. Ő is így tett, több kurzuson vett részt a napsütötte Itáliában, majd amikor már úgy érezte, hogy a szükséges alaptudást elsajátította, elkezdett kísérletezni, tovább képezte saját magát. A Fragola fagyi sikeréről azt mondja: „egy prémium terméket honosítottunk meg itthon, aminek az ára valóban magasabb egy átlagos fagyiénál, de egyáltalán nem kiugró – nálunk 300-350 forint között mozog egy gombóc ára”. Ezenfelül igyekeznek szerethető környezetet, atmoszférát teremteni az üzleteikben, hiszen sokszor ez az a plusz, ami miatt a vevők őket választják. Török Balázs elmondása szerint a csúcsidőszakban már nem tud minden üzletbe napi szinten ellátogatni, így jó asszisztensekkel igyekszik fenntartani a minőséget – eddig sikerrel.

 

2011-ben elsőként a Nagymező utcai üzletük nyílt meg, a vártnál is nagyobb forgalma és sikere lett, igen hamar. Ennek volt köszönhető a gyors fejlődés – Budapesten mára 12 saját üzletük nyit ki a fagylaltszezonra, emellett 10 partnerük van, aki Fragola-termékeket árul. Sőt, franchise-rendszerüket is elkezdték kiépíteni: az egységek Székesfehérváron és Pécsett találhatók. Nem mindig sikeresek azonban a franchise üzletek: „sokszor nem tudnak szerethető környezetet teremteni”. Így előfordult, hogy visszavették magukhoz a franchise-fagyizót. Török Balázs emiatt nem is nagyon szeretne ebben az irányban növekedni – csupán a logisztikai nehézségek miatt létezik a konstrukció.

 

Családi alapokon

 

Maga a termelés a Fragola vezetőjének felügyeletével történik, míg felesége inkább a marketing és humán erőforrás területekért felel. Fontosnak tartják, hogy cégük családi vállalkozásként üzemeljen a jövőben is. Török Balázs személyesen fejleszti ki azt az 5-10 ízt, amelyet évente piacra dobnak. Ezek általában eltérnek a nemzetközi trendektől, a magyar közönség mégis imádja őket. Azért az újdonságok mellett természetesen elérhetők a klasszikus ízek is. A tulajdonos hosszú gondolkodás után a szicíliai sózott pisztáciát nevezi meg aktuális kedvenceként. Szerinte a nutella és a fondante fagyik a jelenlegi „sztárok” – ezekből fogy a legtöbb. A fagylaltművészet jövőjéről azt mondja: a liofilizált gyümölcsök és a dagasztás közbeni gyümölcshozzáadás lehetnek a trendek. A liofilizálás tulajdonképpen fagyasztással egybekötött szárítás, egy magas színvonalú és kíméletes eljárás, amelynek során az értékes anyagok, így például a vitaminok nem bomlanak le. De azért ismét hozzáteszi: náluk a minőségi és finom fagylalton túl a kellemes hangulat lesz továbbra is a fontos.

 

Télen-nyáron minőség

 

A fagylaltpiac szezonalitásáról bizakodóan nyilatkozik. Szerinte van értelme a hidegebb időszakokban is nyitva tartani – a Fragola szűkebb fagylaltkínálattal, kürtőskaláccsal, saját desszertekkel (például: nutellás tiramisuval), meleg italokkal várja közönségét télen is. Ez egyelőre csak két budapesti üzletükre igaz, de a 2018-as szezon után már több helyen is nyitva lesznek a főszezonon kívüli időszakban. A csúcsidőszak négy hónapjában hatalmas a pörgés, olyankor 30-nál is több állandó embert foglalkoztatnak. A Fragolánál egyébként is hosszútávon szeretnek tervezni a munkavállalókkal, ez is feltétele a szerethető légkör megteremtésének. Ők is találkoznak a munkaerőhiány jelenségével, de ez mindeddig nem okozott jelentős nehézségeket. Sok fiatal jelentkezik hozzájuk a nyári szünetben, így mindig tudják pótolni a távozó munkatársakat.

 

A magyarországi fagylaltpiacot reményteljesnek látja. Szerinte kezdi itthon is megvetni a lábát a minőségi, olaszos jellegű fagyi – részben nekik is köszönhetően. Viszont arra is felhívja a figyelmet, hogy sokszor a magas ár és a „minőségi fagyi” nem feltétlenül jelent valóban minőségkoncentrált terméket. A saját termékük árát viszont teljesen barátinak látja, sőt elmondja, hogy 2011-ben 250 forintos árral indultak, amit nem növeltek azóta sem olyan mértékben, mint versenytársaik egy része.

 

Török Balázs számára minden nap más, saját hangulata és a cégen belüli történések gyakran összefüggnek – szívén viseli a Fragolát. Magát olaszos mentalitásúnak tartja – fontosak az érzelmek, fontos, hogy az emberek jól érezzék magukat. Ruhatára is leginkább olasz márkájú darabokból áll.

Hirdetés átugrása →