Tudta, hogy a kereskedelemben, a külpiacokon szerzett tudás nem elég, így amikor megvásárolta a Ganz-MÁVAG kiskunhalasi utódcégét, az energiaiparba és a kompresszortechnikába bele kellett tanulnia. Az elmúlt évek gyors növekedését követően tavaly ősszel egy szervezet-, folyamatfejlesztési és digitalizációs projektet indítottak a Big4 tanácsadó cég egyikének bevonásával. Az idén elindult a minden eddigieknél fontosabb projektjük: a zöldhidrogén előállítására szolgáló berendezés hazai fejlesztése.
Cikkünk a nemrégiben megjelent Legsikeresebb magyar vállalkozások című könyvünkben jelent meg. Ha líváncsi a többi, közel félszáz történetre, rendelje meg a könyvet.
Gidai Olivér egy reklámállványok készítésére specializálódott cég élén állt, amikor szembesült azzal, hogy az internet bekebelezte a reklámipart, és a fizikai hirdetőtáblák ideje lejárt. Éppen a váltást tervezte, amikor ezzel egy időben Tóth Tibor, a Ganzair Kft. akkori egyik vezetője és tulajdonosa felkérésére elvállalt egy projektalapú együttműködést a Ganzairrel. Hogy mennyire kicsi a világ, arról Gidai Olivér története is tanúskodik, ugyanis a Ganzair tulajdonosai között volt apai nagybátyja, Gidai János is. Ennek ellenére nem a családi kötelék miatt, hanem egy nemzetközi tender révén indul a közös munka. A közel-keleti piacra jutás elősegítésekor ismerte meg a céget, és látta meg benne azt a tudást, valamint egyediséget, amelyre alapozva egy eredményes és innovatív jövő építhető. „Hiába, hogy 42 éves voltam, mivel nem vagyok gépészmérnök, és nem ebből a zárt, szakmai világból érkeztem, bizonyítanom kellett, hogy alkalmas vagyok az ügyvezetésre magamnak, a cégnek és az ügyfeleknek is. 2016-ban 85 százalékos tulajdoni résszel vettem át a vállalatot és a három alapító bevonásával kezdtem igazgatni a Ganzair Kompresszortechnika Kft.-t.” Hogy stabilan növekedjen a társaság, az ügyvezető stratégiát váltott, először öt divízióra osztotta a vállalatot: áramfejlesztő aggregátorok, ipari levegőkompresszor értékesítésére, járműkompresszorok gyártására, valamennyi kompresszortípust beüzemelő és karbantartó szervizre, valamint a gázkompresszorok egyedi gyártására. Az egykori alapítók közül Tóth Tibor és Kálmán Lajos napjainkban is szakértőként, mentorként tagja a csapatnak. 2018-ban 100 százalékos tulajdonosa lett a Ganzairnek. A sikereit igazolja, hogy az addigi évi 2,5 milliárdról közel 5 milliárd forintra nőtt a bevétel, a nagyobb, gázprojektek száma megduplázódott, a 80 fős állomány száz főre emelkedett. „A kezdetektől fogva pályázunk, beruházunk, az infrastrukturális fejlesztések töretlenek. Erre is szükség volt, van a magabiztos folytatáshoz.”
„Minden a várakozásoknak megfelelően haladt előre, csakhogy a szervezeti struktúránk és a mindennapi működésünk egyre kevésbé volt hatékony a megnövekedett számú projektek menedzselése szempontjából és a megváltozott gazdasági-üzleti környezetben. A Ganzair mindig is gyorsan reagált a külső változásra, hamar vált módszert, ahhoz hasonlóan, ahogy új technológiát is bátran tanul meg. A növekedést látva tudtam, hogy már nem elég egy megfontolt stratégia, egy modern szemléletre is szükség van. Ezért felkértük az egyik Big4 tanácsadó céget, hogy a közreműködésükkel növeljük a vállalat hatékonyságát.” Tavaly kezdetét vette a cég operatív működésének a felülvizsgálata, a szervezetfejlesztés és a folyamatok javítása.
„Partnereink között van a Mol, az OMV, az MFGT, a MÁV és világhírű mamutcégek is. A technológia, amit biztosítunk, évtizedekre szól, ezért fontos a folytonosság, a megbízhatóság.” Az új stratégia eredménye már látszik, ami többek között a forgalomnövekedésben mutatkozik meg. Az idén csaknem 7 milliárd forint a várható bevétel, amely a következő években elérheti a 10 milliárdot.
Mivel a szervezet bővül és strukturális átalakítás is történt, így a közösségépítés és a munkahelyi jólét is a figyelem fókuszába került. A Ganzair Kompresszortechnika Kft. 6000 négyzetméteres kiskunhalasi telephelyén minden munkavállaló számára biztosítják a munkaruha tisztítását, étterem, büfé áll a dolgozók rendelkezésére, kialakítottak apartmanokat, amelyeket a nem kiskunhalasi kollégák vehetnek igénybe, fedett biciklitároló épül, az egészségmegőrzésre pedig akciók indultak. A kisebb közösségek kohézióját csapatépítő aktivitások erősítik. Az üzemeket óriási üvegablakokkal látták el, hogy növeljék a munkavállalók kényelmét, komfortérzetét. Gidai Olivér büszke arra, hogy valamennyi munkatársa nevét tudja, és amennyiben új kolléga érkezik a céghez, az ügyvezető fontosnak tartja, hogy megismerje. Mint mondja, az ő szemében a siker kulcsa a bizalom. „Jogos kérdés, hogy mi lehet a nagy léptékű növekedés mögött. Véleményem szerint erre egyszerű a válasz: átláthatóság. Az alapelvem, hogy nem torzítom a tényeket, vagyis nem nagyítok fel egyes adatokat és nem kicsinyítek bizonyos információkat. Átlátható módon vezetem a Ganzair Kompresszortechnika Kft.-t” – mondja határozottan az ügyvezető. Hogy milyen szempontok alapján választ maga mellé vezetőket? A cég felső vezetőitől is a játszmáktól mentes, nyitott és átlátható vezetést vár el a saját területeiken. „Kíméletlen őszinteség és feltétel nélküli bizalom jellemzi a felső vezetőkkel kialakított kapcsolatomat. Ennek van egy óriási kockázata, ugyanis én a legapróbb észrevételemet is a munkatársaim tudtára adom. Nagyon fontos, hogy figyelemmel követjük a partnercégek működését is. A beszállítóink és a megbízóink között is több olyan nagyvállalat van, amelytől érdemes tanulni és a jó gyakorlatokat átvenni. Mi pedig figyelünk, így képesek vagyunk felvenni a versenyt a multinacionális cégekkel is.”
A Ganzair eddig több száz millió forintot fektetett a zöldiparba, amely várhatóan csak hosszú évek múlva térül meg. A beruházás célja, hogy kiaknázza a zöldhidrogénben rejlő lehetőségeket, ezzel bekapcsolódjon az energiaszektor átalakításába. Gőzerővel fejleszti a gyártóbázisát is, amely hidrogéntermelő és -tároló berendezések sorozatgyártására is alkalmas lesz. Emellett egy forradalmi újításon is dolgoznak partnercégekkel közösen. „Minden eddiginél fontosabb projektünk a saját fejlesztésű, Magyarországon gyártott elektrolizáló.” Az 1 MW teljesítményű berendezés által termelt hidrogénnel eltárolható a napelemekkel előállított, időszakosan felesleges villamos energia. Majd éjszaka, borús időben visszaalakítható villamos energiává vagy karbonmentes tüzelő-, üzemanyagként, vegyipari folyamatokban használható fel. Minden jel arra utal, hogy a zöldátálláshoz szükség lesz az elektrolizáló sorozatgyártására, és ez óriási áttörést jelent a számunkra” – mondja Gidai Olivér, aki a legfontosabbnak azt tartja, hogy a jól ismert márka új köntösben stabil, progresszív és sikeres legyen a magyar gépészeti hagyományt továbbvíve itthon és külföldön.
Cikkünk a nemrégiben megjelent Legsikeresebb magyar vállalkozások című könyvünkben jelent meg. Ha líváncsi a többi, közel félszáz történetre, rendelje meg a könyvet.