A Generali Biztosítóhoz 2024. szeptember 10-18. között közel 2500, viharkárral kapcsolatos kárbejelentés érkezett, a károk értéke megközelítőleg 350 millió forint. A bejelentések legnagyobb része az elmúlt egy hét viharai miatt érkezett, ezt követik a tetőbeázások okozta károk, illetve pince beázások. A bejelentések legnagyobb része Győrből érkezett a Generali Biztosítóhoz, de Sopronból, Mosonmagyaróvárról és Szombathelyről is viszonylag sok kárbejelentés történt.
Az elmúlt napok heves esőzései miatt az áradások is komoly problémát okoznak országszerte: az Országos Vízügyi Főigazgatóság keddi közlése szerint a Duna a hazai szakaszon a III. fokú árvédelmi szintet meghaladóan tetőzik a legtöbb helyen, a Lajtán a valaha mért legmagasabb vízállásraj (az LNV-t), a Murán pedig az I. fok szintjét megközelítő tetőzésekre számítunk. Budapesten a tetőzés a jelenlegi adatok szerint szombaton valószínű.
Hogyan előzhetjük meg a károkat?
A legfontosabb, hogy rendszeresen tájékozódjunk az aktuális időjárásról. Ha erős szél várható, az első dolgunk az legyen, hogy bezárjuk az ablakokat és védett helyre visszük a szabadban lévő vagyontárgyainkat, autóval pedig, ha lehet, ne parkoljunk fa alá. Ha vihar is várható, érdemes áramtalanítani elektromos eszközeinket: a villámvédelemmel ellátott elosztók is megoldást jelenthetnek, de tartsuk szem előtt, hogy egy közeli villámlás még így is kárt tehet az eszközeinkben a telefon-, internet- vagy tévékábel-csatlakozáson keresztül. Ha kertes házban lakunk, mindig tartsuk tisztán az épület ereszeit és csatornáit, hogy a lezúduló csapadékot megfelelően el tudják vezetni.
Legfontosabb teendők viharkár esetén
1. Nézzünk körbe alaposan, hogy hol okozott kárt a vihar!
2. Készítünk fotókat, videókat az okozott károkról!
3. Ha tudjuk, szüntessük meg a balesetveszélyes állapotot! Ha szükséges, kérjük szakember segítségét!
4. Ha lehet, kezdjük meg a károk enyhítését, például:
· ha a vihar megbontotta a tetőt, használjunk ideiglenes fóliatakarást,
· ha elöntötte a víz a pincét, ki lehet szivattyúztatni,
· a félig letört, veszélyes faágakat érdemes levágatni,
· meg lehet kezdeni az elázott bútorok szárítását,
· a sérült eszközöket tegyük biztonságos helyre, hogy szükség esetén bevizsgáltathassuk azokat.
Emellett nem csak arra fontos figyelmet fordítani, hogy legyen biztosításunk az ingatlanon, de arra is, hogy ne váljunk alulbiztosítottakká – lehetőleg évente aktualizáljuk biztosítási szerződéseinket. Ez különösen ajánlott az ingatlanunk esetleges fejlesztését, korszerűsítését, ingóságaink gyarapodását követően, hogy megfelelő biztosítási fedezettel rendelkezzünk. Az egyre kiszámíthatatlanabb természeti katasztrófák és a folyamatosan emelkedő építőipari költségek ugyanis egyre magasabb átlagos kárkifizetéseket eredményeznek, alulbiztosítottság esetén azonban a kifizetett kárösszeg nem fogja fedezni a javítás, újjáépítés vagy újrabeszerzés költségeit.
Akár már a kárfelmérés napján a pénzünkhöz juthatunk
Ha az elővigyázatosság ellenére mégis baj történik, fontos, hogy a kárbejelentést az észlelést követően mielőbb tegyük meg, lehetőleg online módon, hogy amint lehet, megkezdődhessen a károk feldolgozása. Lényeges az is, hogy fotókkal, videóval dokumentáljuk a vihar okozta károkat.
Jó hír viszont, hogy amennyiben kárunk keletkezett, akár videós kárrendezéssel, egy okostelefon segítségével akár pár perc alatt is rendezhető a kár. Vagyonkároknál körülbelül 5-7 perc, míg gépjárműkároknál nagyságrendileg10-15 perc alatt megtörténhet a felmérés, és amennyiben a videóhívás alapján a kár rendezhető, a kárösszeg utalására is sor kerülhet. Az azonnal indított, úgynevezett real-time kifizetéssel tehát már néhány percen belül a károsult számláján lehet a kárösszeg.