Megforduló trendek

A koronavírus miatt kialakult helyzet sebességváltásra késztette az online kereskedelmet. De mi várható a járvány lecsengését követően? Ezt mutatja be a GKI Digital elemzése.

Mi fog változni a járvány után?

Jelenleg még nagyon sok a bizonytalanság abban a tekintetben, mi várható a vírus után, hisz még azt sem tudjuk pontosan, meddig fog tartani és azt sem lesz-e és milyen erős a második hullám. Az már azonban most látszik, hogy a mindennapjaink megváltoznak, és az élet jó ideig nem lesz olyan, mint a vírust megelőző időszakban. Részben az egészségügyi hatások lesznek tartósak: vélhetően még sokáig megmarad a félelem és gyanakvás, a távolságtartásra való igény. Másrészt a korábbi évekre jellemző fogyasztási kedv biztosan alább hagy. Az USA-ban 2020. április közepéig a munkavállalók 20%-a veszítette el a munkáját. A munkanélküliség mellett új elemként számolni kell azzal is, hogy sok munkahelyen csökken a bérezés, megvonásra kerül a mozgó-bér, esetleg lecsökkentik a munkaidőt és arányosan a díjazást, emiatt sok családot érint majd a kereset és a szabadon elkölthető jövedelem csökkenése.

Megfordulnak a trendek

A vírus nyomán kialakult helyzet alapjaiban írja át a legutóbbi időszak során meghatározó trendeket. A fenntarthatóság, csomagolás-mentesség a mostani online rendeléseknél egyáltalán nem szempont. Épphogy a minél több csomagolóanyag jelent most biztonságot, még azon termékek is csomagolva kerülnek az üzletekbe és kiszállításra (pl.: friss pékáru), ami korábban sosem volt jellemző. 2020 márciusát megelőzően az online élelmiszer rendelések esetén a helyettesítő termékek iránti tolerancia egyre csökkent, azonban a kijárási korlátozás ideje alatt megtapasztalt áruhiány következtében a vásárlók kevésbé márkahűek, jobban elfogadják a helyettesítő termékeket, különösen a hiánycikknek számító termékek esetében. Míg korábban a minél gyorsabb, tervezhetőbb kiszállítás volt a cél, a megrendelések néhány napon belül teljesültek, most a vásárlók elfogadták a jelentősen, akár hetekkel meghosszabbodott szállítási időt is. A járványt megelőzően az online FMCG piacon erőteljes trend volt a kényelmi termékek, készételek, frissáru egyre gyakoribb rendelése (a kifli.hu kifejezetten erre specializálódott) – az önkéntes karantén ideje alatt a vásárlók inkább a szárazárut, tartós élelmiszert, vegyiárut rendelték magas arányban. Az elmúlt években jellemző volt a magas minőségű, jóléti, akár luxus termékek vásárlása és fogyasztása. A járvány hatására az ilyen termékek forgalma esett vissza elsőként, részben a jövedelem elvesztése (vagy attól való félelem), másrészt az alapvető élelmiszerek nagyobb volumenű beszerzése miatt.

Átalakul a „last mile”

A vírus legnagyobb hatása, hogy alapvetően alakította át a „normál”, hétköznapinak számító folyamatokat. Az áru személyes átadása, az élelmiszer-szállítást jellemző „a futár beviszi a konyhádig” szállítási mód egyik pillanatról a másikra veszélyessé, kerülendővé vált. A készpénzes fizetés az élelmiszer kiszállításban korábban sem minden szállítóra volt jellemző, azonban a vírus hatására azok is korlátozták a használatát, ahol korábban elfogadott volt, illetve többen a futárnál történő fizetést sem tették lehetővé.

Hirdetés átugrása →