Negyedére rövidíti az ipari hőközpontok, légtechnikai rendszerek és más összetett épületgépészeti megoldások kivitelezési idejét, ezáltal gyakorlatilag nullára csökkenti az anyagveszteséget egy nemzetközi díjjal elismert magyar technológia. Az Európa tíz leginnovatívabb építőipari cége közé 2023-ban beválasztott pécsi GLT Delta Kft. az épületszkennelés, a négydimenziós tervezés és az előre gyártás kombinálásával lett egy pécsi családi vállalkozásból európai referenciákkal büszkélkedő cég.
Cikkünk a nemrégiben megjelent Legsikeresebb magyar vállalkozások című könyvünkben jelent meg. Ha líváncsi a többi, közel félszáz történetre, rendelje meg a könyvet.
A 80-as években kedvelt vállalkozási forma, egy gmk szolgált a jelenlegi kft. alapjául, amelyet a jelenlegi tulajdonosok, Strasser Tibor és Cserkúthy László, valamint harmadik társuk alapított (utóbbit nyugdíjba vonulása után a két fiatal tulaj kivásárolta). A társaság a kezdetektől élen járt az innovációban, és a dél-dunántúli épületgépészeti generálkivitelezések mellett már viszonylag korán, a 90-es évek elején külföldön is dolgozott. Hogy a tűzoltó sprinkler rendszerek szerelése során minél kevesebb szerelőre legyen szükség, 1995-ben felépítették az első előre gyártó üzemüket Szigetváron. „A kezdetektől mellettünk volt egy a gazdálkodás terén tapasztalatot szerzett kolléganő, Sári néni, aki egy nagy cég könyvelési és adminisztrációs vezetőjeként akkor ment nyugdíjba, amikor megalapítottuk a vállalkozást. Ő segített a könyvelésben és az adminisztratív feladatok elvégzésében, kezelte a pénzügyeket is. Bölcs előrelátásával mindig arra ösztökélt bennünket, hogy legyen tartalékunk, és mindig tegyünk pénzt félre fejlesztésre. Ezeknek az apró tanácsoknak köszönhetően tudtunk mindvégig becsületesen és innovatív módon működni” – emlékszik vissza a kezdetekre Cserkúthy László.
A cég az elmúlt évtizedekben a folyamatos fejlődés mellett közel 100 főt foglalkoztató vállalkozássá nőtte ki magát, amely folyamatosan új technológiákat és rendszereket alkalmazott a kivitelezési munkák megkönnyítésére. 2013-ban elkezdték fejleszteni a hőközpontok és a gépészeti központok előre gyárthatóságát, amelynek célja, hogy a legkomplexebb gépészeti rendszereket egyedi igények alapján blokkokban gyártsák le, és a helyszínen nagyságrendekkel rövidebb idő alatt és magasabb minőségben készítsék el.
„Az üzleti filozófiánk alapját az képezi, hogy a változás állandó. Mindig előre gondolkodunk, és olyan szolgáltatásokat fejlesztünk, amiket mások közül kevesen vagy egyáltalán nem csinálnak. Az képes talpon maradni, aki specializálódik és folyamatosan fejleszt, így mi is annak megfelelően változtatunk, ahogy a világ változik” – fogalmazza meg a vállalkozás filozófiáját Cserkúthy László. Az új technológiák közül az első a 3D-lézerszkennelés használata volt az épületgépészetben, ennek köszönhetően már a 2010-es évek elején teljes épületeket, városrészeket is milliméter-pontossággal fel tudtak térképezni 3D-ben.
A 21. századi technológiák bevezetésében jelentős szerepet vállalt az alapító fia, Cserkúthy András, aki már egyetemista korában is elismert és keresett szakember volt a lézerszkenneres felmérés területén. „Édesapámék kezdtek el gondolkodni azon, hogy miként lehetne korszerűsíteni az épületgépészeti kivitelezéshez szükséges felméréseket, így jutottak el a lézerszkennerig. Magam is épületgépésznek tanultam az egyetemen, utánajártam, hogyan lehet kompatibilissé tenni ezeket a berendezéseket az épületgépészet területén használt különböző számítógépes programokkal. Kiderült, hogy erre több területen is mutatkozik igény, így édesapámék támogatásával két társammal létrehoztunk egy saját céget erre a profilra” – idézi fel ezt az időszakot. A fiatalember számára kiváló terep volt ez a tapasztalatszerzésre, megtanulta, hogy a saját döntéseiért ő felel. A 3D-s lézerszkenneléshez új technológiaként kapcsolódott a drónos felmérés, ez, és a saját cég működtetése számára is azt a felismerést hozta, hogy „ma csak akkor lehet érvényesülni, ha valamit nagyon jól, professzionális szinten csinálunk”.
A GLT Delta fejlődésében jelentős szerepet játszott és játszik, hogy komplett szolgáltatást képesek nyújtani, az épület szkennelése után 4D-s tervet készítenek, majd az alapján milliméter-pontosan legyártják és felszerelik a berendezéseket. Ilyen komplex, egyedi és hatékony szolgáltatásra csak kevés cég képes. Ennek is köszönhető, hogy a Construction Tech Review a társaságot beválasztotta az év leginnovatívabb építőipari vállalkozásai közé Európában. „A legnagyobb kihívás manapság talán a társadalmi kihívás. Mindannyiunknak olyan mértékű változáshoz kell igazodnia, amit nehezen követnek akár a dolgozóink, akár a megrendelőink. Átalakulnak a munkakörök, az a teljesítmény, ami régen elég volt, ma már kevés, mindig magasabb minőségben és egyre pontosabb munkát kell végezni” – összegez Cserkúthy László.
A technológiai fejlesztés mellett ugyanolyan fontos, hogy a szervezet is idomuljon a változásokhoz. A legjelentősebb lépést az utóbbi években a generációváltás jelentette, ami azért sem volt olyan egyszerű, mert a céget két család fele-fele arányban tulajdonolja – teljes harmóniában. Ezért a következő nemzedéknél már nem két ember, hanem hét „nextgen” és a két „szenior” között kellett kialakítani a jó struktúrát. A konkrét cégátvétel megkezdése előtt két évvel megalkottak egy tervet, ami mentén közösen, mindenki részvételével alakítottak ki egy öröklési és átadási metódust. A cég operatív vezetését Strasser Tamás és Cserkúthy András vette át 2021-ben, és 2023-ra műszaki igazgatói, valamint ügyvezető igazgatói pozícióban viszik tovább a társaság működtetését. A szenior vezetők továbbra is napi szinten dolgoznak a cégben, azonban nem mint operatív vezetők, hanem a tulajdonosi döntéseken felül szakmai tudásukat átadva segítenek projektek vezetésében és szakmai döntésekben.
„Célunk, hogy innovatív technológiákat használva folyamatosan jobb módszerekkel, hatékonyabban és fenntarthatóbban készítsünk gépészeti rendszereket a jövőben. Hiszünk abban, hogy rengeteget lehet még fejlődni, és most még elképzelni sem tudjuk, hogy tíz-húsz év múlva milyen technológiák állnak rendelkezésünkre, és azokat miként tudjuk a legjobban használni” – vázolja a jövővel kapcsolatos víziójukat Strasser Tamás.
„A jövőképünk alapjait a szüleink teremtették meg egy stabil, jó hírnevű innovatív céggel, amelyet továbbfejlesztve négypilléres stratégiánk mentén tudjuk megvalósítani a céljainkat. Budapesten új kirendeltséget nyitottunk, a meglévő osztrák és német piac mellett elkezdtünk Svédországban is dolgozni. Új üzletágként 2023 közepétől beszállítói lettünk a finn–litván hajóiparnak” – teszi hozzá Cserkúthy András. A legfontosabb változás családias céges értékrendjük megtartásával a szervezet átalakítása volt. Büszkék arra, hogy elkötelezett munkavállalóik a társaság növekedésével bekövetkezett változásokat is jól fogadták, és az átalakult környezetben is megtalálták a helyüket. Így tudnak a különböző generációk hatékonyan, akár ez eddiginél is több értéket teremteni a fejlődő cégben.
Cikkünk a nemrégiben megjelent Legsikeresebb magyar vállalkozások című könyvünkben jelent meg. Ha líváncsi a többi, közel félszáz történetre, rendelje meg a könyvet.