autószektor 2020 - ezek a legfrissebb trendek

2020 jelentős változásokat hozott az autószektorban: az új autók iránti keresletcsökkent, a járművek átlagos életkora nőni kezdett, a benzinárak bezuhantak, majd lassan emelkedni kezdtek, mindeközben pedig a hibrid technológia hódító körútra indult. Ezzel párhuzamosan idén a flottapiacona cégek rugalmas, kockázatmentes bérlési megoldásokat kerestek, zöldülő, alternatív hajtású járműparkokat építve. Az Arval mobilitási szakemberei összefoglalták az idei év legmeghatározóbb autós es flottapiaci történéseit, valamint kísérletet tettek arra, hogy felsorolják a jövő közlekedésének hívószavait is. 

Mi történt az autópiaconidén?

„Az új autók beszerzéseközel 20 százalékkal esett visszaitthon idén nyáron a pandémia első hullámát követően.” – fejtette ki Kalla Péter, az Arval Magyarországsenior business managere. A csökkenés mögött többféle trend húzódott meg: a koronavírus járvány okozta gyártói leállások, csökkentett kapacitású működések és kitolódó beszerzési határidők. Befolyásoló hatással bírta britek kiválása az Európai Unióból és az ezzel együtt járó kereskedelmi- és vámháborúk is.Emellett a 2020 elején életbe lépő WLTP károsanyagkibocsátás szabályozás miatt volt egy gyors szemléletváltás: megjelentek az alternatív hajtástechnológiájú autók.Mindez magával hozta, hogy drágább lett az előállítás és így az autóbeszerzési árak ~15-20 százalékkal emelkedtek a piacon.Trendszinten érződött az otthoni munkavégzés és a kijárási korlátozások miatti ritkább autóhasználat és kevesebb üzemanyag költés, aminek következtében a benzin/gázolaj árak is bezuhantak tavasszal (és csak nyár végén kezdtek el újra emelkedni).Eközben a szervízköltségek és biztosítási díjak stagnáló tendenciát mutattak.

Céges autóka pandémia alatt

Az Arval szakértője betekintést adott arról is, hogy a flottapiacon mindez hogyan csapódott le. A megrendelt flottás új autók és alkatrészek nem jöttek meg, a szállítási határidők elcsúsztak, az augusztus-ősz elejére várt autók 30 százaléka a tavaszi gyárleállás miatt átlagosan 1-2 hónappal később érkezett meg.Az ügyfelekegy része úgy reagált, hogyelhalasztotta a beszerzéseket, a flották megújítása helyett tovább használta ameglévő tartós bérelt járműveket.A meghosszabbodó szerződések indították el azt a trendet, hogy az autók átlagos életkora növekedésnek indult.Viszont a cégek az autóiktól nem váltak meg -ez egy fontos döntés volt - mert az egészségügyi intézkedések miatt jelenlegaz autó jelenti a legbiztonságosabb egyéni közlekedési módot.A dolgozók védelmére többféle gyakorlatot láthattunk: volt, ahololyan munkavállaló is kapott céges autót, aki korábban nem. Volt, ahol gyűjtőfuvarral jártak a kollégák, itt egyértelműen sűrűbb és szigorúbb tisztázási és fertőtlenítési igények merültek fel, hogy védjék a dolgozók egészségét.

2020 húzószolgáltatásai

2020-ban a nehezített terep ellenére az Arval Magyarország dolgozói létszáma nőtt (jelenleg cca. 50 fő) és az ügyfélköre is bővült tavalyhoz képest.A növekedés magyarázata, hogy ügyfelek egyre inkább értéket látnak az Arval minőségorientált megközelítésében (ezáltal a cég piaci részesedése nőtt), illetve általánosságban népszerűbbé vált az operatívlízing a pandémia által kiváltott gazdasági válság hatásaként (maga a piac is bővült). A szolgálatás azért vonzó az ügyfeleknek, mert nincsen indulóköltség- apénzügyi lízinggel szemben, amely 10-30 százalékos önrészt igényel –és csak havidíjat kell fizetni a járművek használatáért és minden kapcsolódó szolgálatásért.Az Arvalnál a középtávú bérléslett 2020 másik húzóterméke, a kategóriaközel 50%-otnövekedett. Ennek az állhat a hátterében, hogy a partner bármikor visszaadhatja kötbérmentesen a lízingelt járművet, és ugyanígy meg is hosszabbíthatja a bérletet. Ez tette lehetővé, hogy a pandémia alatt acégeka változásokra gyorsan és pénzügyileg fájdalommentesen tudtak reagálni, ha hirtelen kevesebb, vagy ha több autót kellett a munkavállalók szolgálatába állítani.Idén többen kerestek kishaszongépjárműveket is, ami azt jelentheti, hogy olyanok is szeretnének belépni a piacra, akik eddig nem lízingeltek céges flottát. Emellett az e-autóknál látni egy elmozdulásta hibrid technológia felé.„Az Arval partnerei dupla annyi hibrid hajtású járművet rendeltek idén és 50 százalékkal nőtt a tisztán elektromos autókszáma is.A zöldülés mellett azt tapasztaljuk, hogy sokkal többen keresték az utcai terepjárókat, mint tavaly. A kínálat is serkenti ezt a trendet, hiszen több az SUV, mint a normál típusú autó.Biztonságos érzés egy ilyen strapabíró és kényelmes autóban ülni, ami a járvány alatt szinténlényeges szempont.”– tette hozzáKalla Péter.

2021: alternatív és adaptív

Az Arval szakértői szerint a pandémia kihatással van közlekedés jövőjére.Ehhez már adottak az olyanmikromobilitási megoldások, mint példáulaz e-rollerek és e-bike-ok.„2020 az egyéni közlekedés éve volt, ezt továbbgondolva mi abban hiszünk, hogy 2021 akülönféle körülményekhez igazítható,flexibilisegyéni közlekedés éve lesz. Éppen ezért vezette be cégcsoportunk az Arval Beyond 5 éves stratégiai tervet, ami már erre épül és épp ezért Arval hazánkban 2021 tavaszára tervezi a flottájában megjelentetni a máshol eddig még nem elérhető, új piaci termékeket: céges e-bike-okat és e-rollereket.A hétköznapi életben már használjuk ezeket, de munkaeszközént nem igazán ismertek itthon, pedig ezek lesznek a jövő praktikus, költséghatékony, zöld és egyéni szabadságot nyújtó megoldásai.” – mondta Banovic Aleksandra, az Arval Magyarország kereskedelmi és marketing igazgatója.

Hirdetés átugrása →