Jó esetben előre megfogalmazott utódlási stratégia mentén történik a családi cégeknél a generációváltás. Váratlan események azonban azonnali cselekvést igényelnek. Az ilyen kényszerű generációváltás sikerének záloga a gyors reagálás, a bizonytalanság mérséklése és a segítség elfogadása.
A vállalkozásösztönzés a K&H támogatási stratégiájának egyik területe, amelynek részeként kiemelt figyelmet fordít a hazai családi vállalatok hosszú távú működésének és a családi értékeik továbbvitelének támogatására. „Vállalati üzletágunk felét családi vállalatok adják, ennek köszönhetően közelről látjuk és értjük a szektort érintő problémákat és kihívásokat – mondja Ékes Ákos, a K&H családi vállalatok szakértője. – Az elmúlt években egyre inkább előtérbe került, mára pedig a legégetőbb kérdéssé vált a generációváltás.”
Meglátásuk szerint ez az egyik olyan terület, ahol szükségük lehet a cégeknek útmutatásra. A gondosan előkészített és megtervezett utódlási stratégia nagyban segítheti a generációváltás sikerességét. Vannak azonban olyan esetek, amikor sajnos nincs idő a stratégia kidolgozására és az abban leírtak betartására. „Legutóbb a vetőmagokkal foglalkozó Lajtamag Kft. eredményeit ismertük el K&H családi vállalatok kiválósági díjjal, ahol a generációváltás időpontját sajnálatos módon a tulajdonos hirtelen halála jóval előrébb hozta a tervezettnél két gyermeke számára” – mondja Ékes Ákos.
Azonnal reagálni kell
Egy családi vállalatban hirtelen bekövetkező tragédia esetén nincs lehetőség időhúzásra, azonnal reagálni kell a történtekre. „A hirtelen megváltozott helyzetben először a bizonytalanság mérséklésére helyeztük a hangsúlyt – mondta el a tragédia utáni első lépéseket Seiwerth Márton, a Lajtamag Kft. ügyvezetője. „Édesapánk halála után ugyanis nemcsak saját magunk, hanem a munkavállalók, a magyar agrárium fontos szereplői, valamint a belföldi és külföldi partnerek előtt is tisztázni kellett a kialakult helyzetet, és rendszeres tájékoztatással megnyugtatni őket, hogy tovább működtetjük a céget. Ehhez nagy szükség volt az összefogásra, a kollégák szakmai hozzáértésére és arra, hogy higgyenek bennünk. Esetünkben nem volt idő a feladatok folyamatos átadására és megbeszélésére, így csakis együttes összefogással tudtuk továbbvinni az addig felépített vállalati értékeket.”
El kell fogadni a segítséget
A vállalat tevékenységében Seiwerth Anna akkor már két és fél éve aktívan részt vett. A generációs különbségek miatt másfajta szemléletmód jellemezte őt, mint édesapját. „Megvoltak a mindennapos harcok édesapámmal, és a generációváltás egy nagyon messzi és megfoghatatlan időpontnak tűnt. A tragédia bekövetkezte után azonban nem volt idő betanulásra, hirtelen kellett testvéremmel együtt helyt állnunk, a régi célokat megújítanunk, azok eléréséhez pedig eszközöket és módszereket találnunk.”
Seiwerth Anna most a Lajtamag Kft. ügyvezetője. „Nem engedhettük, hogy büszkeségünk elhatalmasodjon rajtunk – folytatja az emlékezést. – Rengeteg helyről kaptunk segítséget, tanácsot, ami részben jó, részben viszont nagyon megterhelő volt, de összességében ezeknek köszönhetően sokat fejlődtünk, és mára, közel három évvel a tragédia után azt mondhatjuk, körvonalazódtak a konkrét irányvonalak, melyek mentén a jövőben vezetni kívánjuk a céget.”