A közép- és kelet-európai (KKE) magánvállalkozások számára a legnagyobb kihívást a szakképzett munkaerő fokozódó hiánya jelenti, amely akadályozza a növekedésüket is. A PwC 358 milliárd euróra becsüli a régióban a probléma miatt elmaradt bevételeket – csupán a magánvállalkozásokat vizsgálva.
A KKE régió 15 országának 600 magánvállalkozásról készített felmérést a PwC - CEE Private Business Survey 2019 címmel. A megkérdezett cégek negyedének elmondása alapján a szakképzett munkaerő hiánya évente több mint 5%-os bevételkieséssel jár.
„A szakképzett munkaerő hiánya korlátozza a vállalatokat a kibontakozásban: csökkenti a bevételeket és jelentős hatással van a gazdasági növekedésre a KKE régióban. Az EU-n kívülről érkező bevándorlás szigorodó korlátozása nehezíti a problémát, mint ahogy az is, hogy a beáramló képzett munkaerő Nyugat-Európában és Oroszországban keres jövedelmezőbb munkalehetőségeket. A régió magánvállalkozásai kiélezett versenyben állnak a munkavállalókért azokkal a multinacionális vállalatokkal, amelyek nagyobb költségvetéssel és erősebb munkaadói branddel rendelkeznek. A régió demográfiai jellemzői – alacsony születési ráta, öregedő népesség és a gazdasági migráció – szintén súlyosbítják a helyzetet” – mondta Juhász Gergely, a PwC Magyarország magánvállalkozásokért felelős cégtársa.
„A magánvállalkozások számára létfontosságú, hogy párbeszédet folytassanak az oktatásért felelős szervekkel, hogy összhangot teremtsenek a vállalkozások igényei és a társadalmi elvárások között, figyelembe véve a szükséges felsőfokú képesítéseket” – tette hozzá Juhász Gergely.
A KKE régióban a magánvállalkozásoknak csupán 23%-a tervezi, hogy befektetéseik több mint 5%-át fordítják a digitalizációra; összehasonlításképpen ez az arány Európa technológiailag fejlettebb részein – például Skandináviában – 35%.